Mobilemenu
Profile

Dünyanın En İyi 7 Scuba Diving Noktası

Scuba diving, artan sayıda meraklıların da etkisiyle oldukça rağbet gören bir spor olmaya başladı. Hem scuba diving merkezlerine yapılan seyahatlerden hem de bu ekipmanları satan mağazalardan gelen bilgilere bakınca dünyanın şu sıra en popüler su sporunun scuba diving olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Geniş bir deniz yaşamı dizisinden egzotik batıklara kadar, scuba diving yaparken deneyimlenecek çok yer var. Bununla beraber, scuba diving yapmanız için en iyi ve en uygun yerlerle ilgili listelere de birçok yerden ulaşabilirsiniz. Biz ise bu sporun tarihinde de yer alan ve bu işe gönül verenlerin yıllardır listesinde yer alan yerlerden 7 tanesini, “olmazsa olmaz” denen yerleri listeledik.

Maaya Thila, Maldivler

Güzel mercan resifleri, sualtı faunası ve deniz yaşamının çeşitliliği ile Maldivler bir scuba diving cennetidir. 80 metrelik bir derinliğe sahip olan dalış bölgelerinde tek bir dalışta kolayca büyük bir habitatın parçası olabilirsiniz. Uzun yüzgeçli batfish ve papağan gibi birçok farklı balık türünü bulacağınız bölge, gri resif köpekbalıklarına da ev sahipliği yapar. Fakat dalış yaptığınız yerlerde onlardan biriyle karşılaşma olasılığınız düşüktür. 

Sipadan, Malezya

Malezya'daki tek okyanus adası olan Sipadan, tüplü dalışa gitmek için en iyi yerlerden biridir. Sert ve yumuşak mercanlar, çekiç köpekbalıkları, beyaz uçlu köpek balıkları, leopar köpekbalıkları ve deniz kaplumbağaları da dahil olmak üzere, Sipadan deniz yaşamının tüm istisna canlılarına ev sahipliği yapar. Nisan-Haziran ayları arasında oluşan berraklık ile geniş bir görüş mesafesi elde edebilirsiniz. 

Gili Adaları, Endonezya

“Dünyanın kaplumbağa başkenti” olarak kabul edilen Gili Adaları, bumphead papağan balığı, manta ışınları, hawksbill kaplumbağaları, çok çeşitli sert ve yumuşak mercanlar gibi bol miktarda bitki ve deniz yaşamına sahip olduğundan, müthiş bir sualtı manzarası ile dalgıçları karşılar.  Hem yeni başlayanlar hem de deneyimli dalgıçlar için harika bir lokasyon olan Gili Adaları komşusu Bali’ye oranla biraz daha uygun fiyatlarıyla da dikkat çekiyor.

Bali, Endonezya

Bali, turizm endüstrisinin en önemli merkezlerinden biridir. Ancak, tüplü dalgıçlar dünyanın en iyi dalış noktalarından bazılarının burada olduğunu gayet iyi bilirler. Batık gemilerden ve muhteşem mercan resiflerinden kayıp sualtı heykellerine ve tapınaklarına kadar bu egzotik dalış yeri mutlaka görülmesi gereken dalış alanlarına ev sahipliği yapar. Elbette, muhtemelen birkaç vatoz ve deniz kaplumbağasına rastlamanız da seçenekler arasında.

Phuket, Tayland

Tayland, sahil boyunca uzanan deniz yaşamı ile ünlüdür. Ayrıca, gemi enkazlarını, mercan resiflerini ve sualtı mağaralarını ziyaret etmek isteyen tüm scuba divimng meraklıları için de çok çeşitli dalış fırsatları sunar. Ek bir bonus olarak, Tayland'daki bir başka popüler dalış noktası olan Similan Adaları’nı da not edin deriz. 

Büyük Bariyer Resifi, Avustralya

Doğal ihtişamı ve hayranlık uyandıran sualtı dünyasıyla tanınan Great Barrier Reef, bilinen en popüler dalış noktasıdır. Ve haklı sebeplerle bu sporun icra edileceği en mükemmel yer olarak bilinir. Dünyanın en büyük ve en sağlıklı mercan resifi hem Avustralyalılar hem de dünyadaki diğer insanlar için sık tercih edilen bir dalış lokasyonudur.

Punta Gorda, Kosta Rika

Diğer dalış alanlarının sunduğu normal yemeklerden sıkıldınızsa, Kosta Rika'nın sualtı dünyasında bulunan muazzam çeşitliliğin tadını çıkarın. Büyük balık gruplarına ev sahipliği yapan sularda köpekbalıklarını, çok renkli tropikal balıkları ve muhteşem mercan resiflerini görmek için Murcielagos'u ve Catalinas adalarını ziyaret edebilirsiniz.