Mobilemenu
Profile

Dünyanın En İyi Dağ Koşusu Yerleri

Dağ koşusu sizin için bir hobi değilse ve bu uğurda yurt sathını aşmayı bile göze aldıysanız listemize göz atın. Dünyanın en iyi dağ koşusu yerlerinden birine yolunuz düşer belki.

Palmer Park, Colorado

ABD’nin Colorado eyaletinde bulunan Palmer Park, her yıl binlerce dağ koşucusunun en çok ziyaret ettiği yerlerden biri. Özellikle ilkbahar aylarında tümüyle dağ koşusuna uygun koşulların oluştuğu bölgede 30 kilometrelik bir parkur bulunuyor.

Palmer Park, eski western filmlerinin birçoğunun çekildiği yer olduğu için koşu yaparken kendinizi birden bir John Ford filmi içinde bulabilirsiniz. Parkur rotasında bolca kaktüs, kumtaşı, kayalık var. Mesafe arttıkça zorluklar da çoğalıyor ve kendinizi gerçek anlamda vahşi batıyı deneyimlerken bulabiliyorsunuz. Hem sinematik hem sportif bir zaman geçirmek istiyorsanız burası tam size göre.

Parkur tüm seviyelerdeki koşucular için birçok seçenek sunuyor. Ayrıca, Palmer Park, koşu dışında, dağ bisikleti ve trekking için de uygun olanaklar sunuyor.

Chamonix, Fransa

Fransa Alpleri’nde bulunan Chamonix bölgesi, bir iç vadinin etrafındaki toplamda 26 kilometrelik parkurla dağ koşucuları için nefis koşullar vaat ediyor.

Batı Avrupa’nın en yüksek dağ sırası içinde yer alan Chamonix, yüksek alpin çayırları ve antik mezralardan geçen bir parkura sahip. Bu rotada her yıl dünyanın en çok bilinen dağ maratonlarından biri olan Mont-Blanc Maratonu koşuluyor ve büyük bir ilgi görüyor.

Eylül ayı bölgede koşu yapmak için en ideal zaman, manzaranın da bütün ihtişamıyla seyredilmesi şart. Ha bir de Chamonix’de üretilen özel peynirlerin tadına bir bakın. Giden herkes pek bir övüyor.

Beachy Head, Sussex, İngiltere

Beachy Head’den başlayıp, Eastbourne’da sona eren parkur yaklaşık 24 kilometre sürüyor. 581 metre yükseklikte yer alan bölge dağ koşusu tutkunlarına harika olanaklar vaat ediyor.

En başta İngiltere’nin bol yağmurlu ama temiz havası özellikle o yükseklikte baş döndürücü oluyor. Yemyeşil ormanları, dolambaçlı nehirleri ile harika bir manzaraya da sahip olan parkuruyla uzmanlar özellikle yazın Beachy Head’in tercih edilmesinin daha iyi olacağını belirtiyorlar.

Her seviyedeki dağ koşucusu için uygun olan Beachy Head’de ayrıca dağ bisikleti ve kamp için de her türlü imkan var. Yani koşunuz bitince kampınıza dönüp günü bir barbekü partisiyle sonlandırabilirsiniz.

Everest, Nepal

Gezegenin en yüksek noktasında koşmak nasıl bir fikir sizce?

Evet, Everest sadece tırmanışçıların göz koyduğu bir yer değil. Dağ koşusu için de mükemmel imkanlar sunuyor. Hatta yaklaşık 5 bin metre yükseklikte her yıl bir maraton bile düzenleniyor.

Everest’in parkuru iklim açısından oldukça değişken. Kar ile başlayan yolculuk mevsime göre güneşle bitebiliyor. Aynı şekilde bazı yerlerde şiddetlenen yağmurdan parkur sonlarında hiç iz gözükmeyebiliyor. Ufak köylerin içinden geçerken bölgeye özel orman gülleri ve orkidelere rastlayabilir, aksiyonunuza ara verip o güzelliğe bir süre şahit olabilirsiniz.

Mayıs ayı bölgenin tüm güzelliklerini deneyimlemek için ideal. Olağanüstü manzaranın içine dört mevsimi sığdırmak en çok Mayıs ayında mümkün. Dünyanın en güzel manzarasına dalıp koşuyu yavaşlatmak da serbest.

Tasmanya, Overland, Avustralya

Yaklaşık 100 kilometrelik bir parkura sahip Overland bölgesi Tasmanya’da bulunuyor. Burası dünyanın en vahşi ve doğal güzelliğine ev sahipliği yapan dağ koşusu parkuru olarak biliniyor.

Tasmanya tam bir ekolojik yaşam laboratuarı. Dolayısıyla yaptığınız koşu bir anlamda keşif gezisine de dönüşüyor. Muhteşem büyüklükteki yağmur ormanları, göller, nehirler, görülmemiş türde çiçekler, alpine otlakları ve okaliptüs bahçeleri koşu boyunca karşınıza çıkıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi de çoktan doğal koruma alanı ilan edilmiş durumda.

1 Ekim ile 31 Mayıs tarihleri arasında koşuya izin verilen Tasmanya’da eğer bir kere bile bu parkuru koşarsanız hayatınız boyunca unutamayacağınız bir deneyim yaşayacağınız kesin. Zaten uzmanlar da, eğer dağ koşusu ile ciddi düşünüyorsanız buranın kutsal topraklar olduğunu söylüyor.