Mobilemenu
Profile

Dünyanın En İyi Dalış Noktaları

Güney Avustralya / Büyük Bariyer Resifi / SS Yongala Batığı
Burası uydu fotoğraflarından bile görülebilen bir sualtı cenneti. Yetmezmiş gibi bir de batığı var. SS Yongala batığı deniz yılanlarından mantalara, stringray’lerden 150 kilodan fazla çeken patates orfozlarına, her tür balığa ve yumuşacık mercanlara yuva olmuş halde. Güney Avustralya size uzak gelmesin. Buraya yapacağınız bir uçuş, ardından da bir dalışla ömrü hayatınızda göremeyeceğiniz kadar türü bir arada görmeniz mümkün.

Bahama Adaları
Köpekbalıklarından korkuyorsunuz değil mi? Eh, normal. Peki, onlarla birlikte yüzmeye ne dersiniz? Önce bir “Hayır!” çığlığı atıp, görüntüleri izledikten sonra ise bu hayalin peşinden Bahama Adaları’na kadar gitmek isteyeceğinizden eminiz. Walkers Cay, adalardaki köpekbalığı nüfusunun en yoğun olduğu noktalarından biri. Tek bir dalışla 150’den fazla siyah köpekbalığını “yerinde” ve “iş üstünde” izlemeniz mümkün. “Yok, ben yunus alayım” derseniz o zaman Grand Bahama adasına gidecek, açık denizde bulunan duvarın eteklerindeki “bottle nose" ve “spotted” cinsi yunusları seyredeceksiniz.

Mısır / Kızıldeniz / Aida 2 Batığı
Eğer dalış dünyasının Mekke’sine gitmek istiyorsanız Mısır’da, Kızıldeniz’de dalacaksınız! Ortam zaten şenlikli. Aslan ve palyaço balıkları, çekiç köpekbalığı, kaplumbağalar ve diğerleri Kızıldeniz’i mesken tutmuş durumda. Ayrıca Brothers Adaları yakınlarında, zamanında asker taşırken, 32 metrede batan Aida 2 gemisi bulunuyor. Tamamen mercanla kaplı küpeştelerin arasında oluşan akıntı sayesinde, burada açıklardan gelen büyük balıkları görmek de mümkün.

Kaliforniya / Channel Adaları
Channel Adaları bambaşka bir sualtı dünyasına sahiptir. Örneğin dünyanın en büyük sualtı bitkisi olan kelp’lerin ormanları buradadır. Kelp’lerin yarattığı mavi dünyada var olan yüzlerce tür arasında kelp orfozu, kırmızı akvaryum balığını andıran garibaldiler, deniz tavşanları ve çok daha fazlası bulunuyor… Santa Barbara’daki kalabalık kayalıklarda fokları görmek de gayet doğal.

Meksika / Yucatan

Hem dalış yapıp hem de farklı bir şeyler görmek istiyorsanız Meksika’da bulunan Yucatan’a gitmelisiniz. Grand Cenote mağarası bu hayalinizi fazlasıyla gerçek kılacak yerlerden biri. Burası ve benzerleri, büyük buz devri sırasında oluştu. Kayalar arasında akan yağmur sularının, beraberlerindeki eriyik mineralleri de yarıklardan aşağıya akıtmaları sonucu, “stacalites” ve “stalagmites” denilen, görülmeye değer sarkıtlar oluşmuş. Carwash, Temple of Doom ve Tac Mahal isimleri takılan yüzme havuzları da burada.