Mobilemenu
Profile

Dünyanın En İyi Deniz Kayağı Noktaları

En İyi “Her Şeye Sahip” Rota / Yeni Zelanda

Yüzüklerin Efendisi filmlerini bilirsiniz. Yönetmen Peter Jackson’ın memleketi Yeni Zelanda’da çektiği epik üçlemede dağlar ve ormanlar ön plana çıkmıştı ama kanolarla yapılan nehir geçişleri de nefes kesiciydi. Belki de birileri Jackson’ın kulağına “Üstat, bizim memleket sea kayak için biçilmiş kaftan; sen şu işi bir düşün” demiştir! Gerçekten de dünyanın bir ucunda olsa da Yeni Zelanda hem kıyıları, hem de sayıları 150’yi bulan adalarıyla deniz kayağı meraklılarına her şeyi sunabilen bir cennet. Örneğin sakin sular sevenlerı Fiordland’i, sıcak hava meraklıları North Islands’ı tercih edebilir. Yunuslar eşliğinde kürek çekmek isteyenler Bay of Islands’a gitmeli. Cook Boğazı’ndan South Island’ın kuzey ucuna kadar birçok deniz kayağı merkezi var. Picton ve Havelock labirent gibi koylarıyla; Marahau, Totaranui, Malborough Sounds ve Abel Tasman Ulusal Parkı pırıl pırıl kumsalları ve denize uzanan ormanlarıyla yine tercih sebebi. Milford ve Doubtful Sounds, muhteşem deniz yaşamlarıyla kürek çekenlere farklı heyecanlar vadediyor. Hatta buralara giderken yanınıza dürbün de alın; zira deniz yaşamı kadar civarı mesken tutmuş kuşları da gözlemle fırsatını kaçırmayın. Gelmişken mercan adaları, deniz çayırları, geniş koyları, kelp saçaklı körfezleriyle övünen Avustralya’ya kadar uzanıp Whitsunday Adaları, Tazmanya ve Ningaloo Reef’i de aradan çıkarabilirsiniz.

En İyi Yaban Hayatı / Baja California, Meksika

Hiç, bir tur teknesiyle balina gözlemine çıkıp, bu dev memelinin yanınızda belirmesine şahit oldunuz mu? Bu şanslı azınlıktaysanız, o an duyduğunuz heyecanı 100 katına çıkartmak istiyorsanız buraya gelip deniz kayağı yapmalısınız! O koca tekne yerine, neredeyse denizin birkaç parmak üzerindeki kanonuzla balinalarla burun buruna gelmek tarifsiz bir heyecan ve mutluluk… Balinalar eşliğinde deniz kayağı yapmak için bölgede iki ana nokta bulunuyor. Ocak ve nisan arasında gri balinalar genellikle Magdalena Bay’deki lagünlerde bir araya geliyor, doğum yapıyor. Mangrov ormanlarıyla çevrili dereler ve uzun kumlu sahillerin açıkları da hem balinaları görmek, hem de yunus, denizaslanı ve su kuşlarına eşlik etmek için fırsatlar sunuyor. Baja yarımadasının doğu ucundaki Cortez Denizi mavi, fin, kambur, ispermeçet gibi balina türleriyle dolu. Bu dev türdeşlerimizden korkmuyorsunuz, bu fırsatı kaçırmayın. Benzer bir ortamı Kanada’daki British Columbia’nın Vancouver adasında bulabilirsiniz.

En İyi Manzara / Güneydoğu Alaska

Bu her şeyi devasa olan topraklar, aslen deniz kayağının da çıkış yeridir. Zamanında bölgedeki yerlilerin ulaşım aracı olan deniz kayağı icrası için de anavatana dönmek yeterli bir sebep ama dahası da var! Dikkatli bir planlama yaparsanız Alaska’nın en güzel bölgelerinde ve yaban hayatının içinde sea kayak yapabilirsiniz. Nerelerde mi? Örneğin Glacier Bay’de parçalanan buzullar, gemiler ve sondaj kanalları arasında… 7 veya 10 gününüzü ayırıp Muir Inlet’i keşfedebilirsiniz. Burası sea kayak erbabı arasında en popüler noktalardan birisidir. Chugach ve Kenai dağlarıyla çevrili bölgede, özellikle Prens William Sound acemi kürekçiler için uygun. Seward, Cordova, Whittier ve Valdez de aynı şekilde. Amerika kıtasının kuzeyi, bünyenizde alerji yapıyorsa güneyi tercih edin ve Şili’ye gidin. Fiyortlar ve Patagonya bölgesi Alaska tadında deniz kayağı için fırsatlara sahip. Pasifik fırtınaları, ılıman yağmur ormanları ve balıkçılık endüstrisi de cabası…

En İyi Yerel Kültür / Vietnam

John Rambo’nun, kahverengi sulardan fizik kurallarını alt üst ederek düşman helikopterine fırlayışını hatırlarsınız. İşte o kahverengi sular Vietnam nehirlerinden birine aitti. Tabii ki filmin derdi Vietnam akarsularını ve buralarda yapılabilecek su sporlarını tanıtmak değildi! O iş bize kalmış görünüyor! Dünya üzerinde deniz kayağı yapılabilecek birçok yer varken, bu listeye Vietnam’ın girmesinde ülkenin fiziki özelliklerinin yanında orijinal yerel kültürünün etkisi var. Burada UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmiş 1600 adanın dışında, deniz mağaraları, tüneller ve mangrov ormanlarıyla süslü Mekong Deltası, akarsular üzerine kurulmuş yüzen pazarlar, dokusu bozulmamış köyler ve tüm bunların arasında sakince kürek çekme fırsatı sunuyor. Burada yiyeceğiniz balıklar emin olun başka bir yerde karşınıza çıkmayacak! Hem kendileri, hem de yapılış şekilleriyle deniz kayağı için Vietnam’a gelenleri fazlasıyla hoşnut edecekler. Farklı yemekler, müzikler, kültürel öğelerle bezeli bu yolculuk gerçekten eşsiz olabilir. Aynısı olmasa da yakın bir tat peşindeyseniz ve Uzakdoğu’ya gitmeye üşeniyorsanız yine bol adalı ve deniz ürünlü Yunanistan’ı tercih edebilirsiniz. Yunan tanrılarının maceralarını ve İlyada ile Odessa destanlarını da unutmayın…

En Sıcak ve Soğuk Maceralar / Fiji – Kuzey Kutbu

Tamam, deniz kayağı bir macera ama illa balinalar, soğuk sular ve sert akıntılar eşliğinde yapılmak zorunda mı? Böyle düşünenler için Fiji, cennette kürek çekmeyi vadediyor. Bu sıcak cennetin deniz kayağı merkeziyse Viti Levu’nun kuzey batısında, 20 volkanik adayla süslü Yasawas. Kendinize bir hafta izin verin, bu adaların en azından 4-5 tanesi arasında kürek çekin. Tabii ki berrak sularda şnorkelle daldığınız, denizle iç içe köyleri ziyaret ettiğiniz ve ense yaptığınız zamanlar hariç! Belizeler’deki Barrier Reef ve Bahamalar’ın Out Islands’ın Exuma Cays’i benzer tatları verebilir. “Yok arkadaş, ben bunun tam tersini istiyorum” diyen varsa onları da Kuzey Kutbu’na alalım! Sadece suların ve havanın sıcaklığının tam tersi değil, o “ense yapmalı” turun tam bir meydan okumaya dönüştüğü bir macera yaşabilirsiniz. Tabii bu meydan okuma için “Diriliş” filmindeki Leonardo DiCaprio gibi kar ve buzla tepinmeye gerek yok; sıcaklığın 18 dereceye çıktığı yaz ayları yumuşayan kutup şartlarına hiç bitmeyen günleri de ekleyerek sea kayak yapmak isteyenlere fırsat veriyor. Yaz da olsa kuzeydeki Ellesmere Island fiyortlarında nasıl olsa bol bol buz göreceksiniz! Ayrıca yumuşayan iklim sayesinde yörenin yaban hayatını denizden görme fırsatınız da olacak. Yaban mandalarına ve morslara kıyıda, boynuzlu balinalara buzullar arasında denk gelebilirsiniz.