Mobilemenu
Profile

En İyi Kayak Kasabaları: Girdwood, Alaska

Neden en iyi?

Bir zamanlar altın madeni olan bu kasaba meşhur Chugach Dağları’nın eteklerinde bulunuyor ve günümüzde Alaska’nın en iyi kayak bölgesi konumunda. 1970’li yıllarda, kayak pistinin merkezinde bulunan lüks otele rağmen, hippilerin uğrak mekanı olan bu bölgede çoğu yol asfaltsız. En yakın uluslararası havalimanının bulunduğu Anchorage’ın 64 km güneyinde bulunan bu bölgede sakin olan yaşam snowboard ve kayak aktiviteleri ile beraber bir hayli renkleniyor.

Bölgedeki en büyük kayak alanı Alyeska Resort’te bulunuyor. Bu merkezde altı teleferik ve uçan halı adı verilen, tepeye çıkışı kolaylaştıracak iki yeni nesil yürüyen merdiven bulunuyor. Tabii bunların sonunda sizi bekleyen muhteşem okyanus manzarasını da unutmamak gerek.  Yeni öğrenenler için birçok mavi (kolay seviyede) pist var ancak usta kayakçılar bu dağdan daha çok yararlanabilir. Pistte küçük bir tırmanış yürüyüşü yapmaktan çekinmiyorsanız, görkemli atlayış imkanları veren Alyeska tepesinin sırtlarında kayabilirsiniz.

Tahmin edebileceğiniz gibi Alaska’da kalabalığa rastlamak pek olası değil.  Burayı ziyaret etmek için en iyi zaman günün 12 saatinin aydınlık geçirildiği mart ayı. Ayrıca teleferikler nisan ayından mayıs ayına kadar çalışıyor.

Bilene sor

Girdwood’un yerlisi, profesyonel kayakçı ve 2008 free ride dünya şampiyonu Elyse Saugstad, sizler için önerilerini sıralıyor.

Nerede kalınır?

Bütçe: Alyeska Hostel, merkeze oldukça yakın. Fazla süslü olmamasını sunduğu mükemmel lezzetlerle telafi ediyor. 80’li yıllardan beri hizmet veriyor ve tarihi bir yer.

Fiyaka: Hotel Alyeska, kayak merkezine sahip olan otel. Gerçekten güzel bir yer, yemekleri de oldukça lezzetli. Kapıdan dışarı adımınızı attığınız anda karşınızda teleferiği buluyorsunuz.

Ne yenir?

Ucuz: Girdwood’un girişinde bulunan Coast Pizza’da lezzetli turtalar var. Ayrıca bölgedeki en iyi ızgara sandviçleri de burası yapıyor.

Gurme: The Double Musky Inn et yemeyi sevenler için ideal bir yer. Sadece kafanız büyüklüğünde filetolar olduğu için değil aynı zamanda pişirme teknikleri çok iyi olduğu için. Gumbo’suna (bir çeşit karides yemeği) ölürsünüz. Gerçekten!

En iyi partiler nerede?

Merkezdeki tüm değişikliklere rağmen bugünlere kadar aynı şekilde gelmeyi başaran klasik bir kayak barı Sitzmark mükemmel yemek, içki ve canlı müzik sunuyor. Ayrıca televizyonlarda sürekli kayak filmleri gösteriliyor.  

Kayak dışında yapılabilecek en iyi aktivite

Her türlü aktiviteyi yapma imkanı bulacağınız, yalnızca 45 dakika uzaklıktaki Alaska şehri Anchorage’a gidin.

En İyi Rota

Dağın kuzey yüzünde bulunan “Christmas Chute”ten aşağı kadar kayın.

Kaynak: http://adventure.nationalgeographic.com/adventure/trips/best-ski-towns-photos/#/girdwood-alaska-skier_47305_600x450.jpg