Mobilemenu
Profile

Dünyanın En İyi Rafting Bölgeleri

Rafting tutkusu sizin için yurt sathını aşacak boyuta geldiyse notlarınızı alın ve listemizde yer alan dünyanın en iyi rafting bölgelerine yolunuzu düşürmeye çalışın.

Not: Olayın büyük bir kısmı Amerika kıtasında geçiyor.

Ottawa Nehri, Kanada

Ottawa Nehri Quebec ve Ontario kentlerini de içine alan bir bölgede akıyor. Kışları bolca donan nehir özellikle bahar ve yaz aylarında rafting için uygun koşullara sahip oluyor.

Akıntı fazla olmadığı için her seviyedeki rafting meraklısı bölgede aksiyona dalabiliyor.  Ilık su içinde her türlü macera hem profesyonel hem de amatör raftingcileri bekliyor.

Rafting’e yeni başlıyor ama içten içe profesyonelleşmek istiyorsanız ilk denemelerinizi Ottawa’da yapabilirsiniz. Bölgede yeni başlayan ve deneme yapan insan çok olduğu için düştüğünüzde kimse size gülmez üstelik.

Colorado Nehri, Büyük Kanyon, ABD

Colorado Nehri yaklaşık 450 kilometre uzunluğunda. Utah ve Arizona üzerinden geçen nehrin özellikle Arizona kısmı rafting yapmak için çok ideal.

Dünyanın en çok ziyaret edilen turizm merkezi olan Büyük Kanyon içinde ekibinizle birlikte rafting yaparken aksiyona ara verdiğiniz anlarda kamp yapabileceğiniz birçok yerde konaklayabilir, trekking yapabilir ya da tarih içinde bir yolculuğa çıkıp eski yerli kalıntılarını turlayabilirsiniz.

Debinin yükseldiği noktalarda kanonuzun hâkimiyetini asla kaybetmemelisiniz. Colorado Nehri’nde akıntı fazla olmasa da yine de tehlike arz ediyor ve bir düşme anında kendinizi çok uzun bir yolculuğun içinde bulabilirsiniz. Yani, kısacası her şey serbest, düşmek hariç.

Pacuare Nehri, Kosta Rika

Yazının bu kısmına kadar geldiyseniz rafting için anavatanın Amerika kıtası olduğunu anlamışsınızdır. Fakat bu kez Kuzey değil Güney Amerika’dayız. Kosta Rika, tropik iklimi ve 2002’de neredeyse Türkiye’yi ilk turda kupa dışında bırakacak milli takımı dışında rafting noktalarıyla da biliniyor.

Pacuare Nehri ise Kosta Rika’da rafting için en çok tercih edilen yer. Yaklaşık 100 kilometre uzunluğunda olan nehrin debisi yüksek ve akıntılar bazen tehlike yaratabiliyor. Ayrıca, rafting sırasında tropik yağmur ormanlarının içinden geçeceğiniz için sizi bolca jaguar, maymun ve egzotik kuş da bekleyecek. Profesyoneller ile birlikte değilseniz ve bölgeyi iyi tanımıyorsanız “burası iyiymiş ya evet” deyip,  haritada başka yerler bakın. Alimallah bir jaguar ile karşılaşmak kötü sonuçlar yaratabilir.

Futaleufu Nehri, Şili

Andes Dağları’nın yüksek yerlerindeki buzullardan beslenen Futaleufu nehri birçok noktasında sakin bir hızda ilerliyor. Ama özellikle buzulların eriyip suya karıştığı noktada yalnızca profesyonellerin baş edebileceği bir seviyeye geliyor.

Şili tropik bir iklime sahip olduğu için yılın her zamanı rafting için uygun bir yapıya sahip. Ama özellikle debinin yükseldiği sonbahar ayları rafting tutkunları için “haydi Abbas vakit tamam” demenin zamanı oluyor.  Bölgede rafting dışında maceralara girmek isterseniz de 200 kilometrelik nehir boyunda at yarışından tutun kaya tırmanışına kadar tüm doğa sporlarını tecrübe etme imkanı var. Sadece rafting ile sınırlı kalmaya da gerek yok zaten, gitmişken tüm sporlardan az biraz yapmak şart.

North Johnstone Nehri, Avustralya

Ulaşması meşakkatli ama eğlencesi de bu çabaya değen bir yerle bitirelim listemizi. North Johnstone nehri Avustralya’nın yağmur ormanlarında bulunuyor ve bölgeye sadece helikopterlerle ulaşım sağlanıyor. Vahşi doğanın ortasında, gerçek bir doğa sporu deneyimi vadeden nehirde profesyoneller eşliğinde herkes rafting yapabiliyor.

Balta girmemiş ormanlarda birçok canlıyla karşılaşmak mümkün. Bilim insanları da bölgenin müdavimi olduğu için vahşi doğanın ortasında bir insanla karşılaşırsanız panik yapmayın ve “kolay gelsin ağalar” deyip küreklere asılmaya devam edin. Ekim, bölgede rafting işçin en ideal ay. Bolca macera ve yeni keşifler için ideal.