Mobilemenu
Profile

Dünyanın En Kalabalık Yerleri Bomboş Olursa...

Dünyamız kalabalık ve her geçen gün nüfus daha da artıyor. Peki ya hiç kimse olmasaydı? Fransız ve Alman sanatçı ikilisi “Simon & Lucy” gezegendeki en kalabalık yerlerin fotoğraflarını çektiler. Daha sonra tüm kalabalıkları ve gürültüyü fotoğraflardan sildiler ve ortaya dünyanın en kalabalık bazı yerlerinin bomboş ve aslına bakarsanız huzurlu halleri ortaya çıktı. İşte 10 örnek.

Louvre

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzesinin etrafını hiç bu kadar boş görmüş müydünüz? Mümkün değil elbette. Her gün adım atacak yer bulunamayan müzenin bu sakin hali daha huzurlu görünüyor aslında.

Madison Square Garden

Dünyanın en büyük spor ve kültürel etkinliklerine ev sahipliği yapan bu hıncahınç mekan her zaman kapalı gişe olmasıyla bilinir. Boşken ise biraz hüzünlü görünüyor.

Tiananmen Meydanı

Çin’in dünyanın en kalabalık ülkesi olduğunu herkes bilir. Ama Tiananmen Meydanı Çin’den bile daha kalabalık görünür. Günde ortalama 10 milyon insanın gelip geçtiği bu meydan özellikle 1989 yılındaki kanlı olaylarla hatırlanıyor.

Monteparnesse

Paris’te sanatın kalbi neresi diye sorsalar kuşkusuz herkes Monteparnesse der. Buradaki kafelerde dünyanın en ünlü yazarları, sinemacıları, ressamları yüzyıllardır buluşup zaman geçirirler. Onun dışında da Paris’in en işlek caddelerinden bazıları da yine Monteparnesse’de bulunur. Ama boşken gerçekten can sıkıcı görünüyor.

Hong Kong

Dünyanın en kalabalık üç yerinden birini düşününce aklımıza insanlar ve motorlu taşıtlar dışında pek bir şey gelmez herhalde. Ama bu ikiliyi fotoğraflardan aniden silince derin bir sessizlik hissediliyor ve o sessizlik fotoğrafa bile yansıyor. Muhtemelen Hong Kong tarih boyunca hiç bu kadar boş olmadı ve de olmayacak.

Times Meydanı

Şimdi sıra geldi dünyanın en ünlü meydanına. Birçok filmden hatırladığımız bu dünyanın en coşkulu ve hareketli caddesi özellikle devasa elektronik reklam tabelaları ile ünlüdür. Fakat bu fotoğraftan önce Tom Cruise’un başrolünde oynadığı Vanilla Sky filminde de bu meydanı boş görmüştük o yüzden bu fotoğrafa az da olsa alışığız diyebiliriz.

Tokyo

39 milyonluk nüfusu ile dünyanın en kalabalık şehri unvanını uzun zamandır kimseye kaptırmayan Tokyo da bu listede olmalıydı elbette. Trafiği, keşmekeşi ve akın akın insan dolu yollarıyla iğne atsan yere düşmeyen şehir boşken bir zombi filminden fırlamış gibi görünüyor.

St. Peter Meydanı

İtalya’nın ve dünyanın en çok ziyaret edilen turistik bölgelerinden biri olan St. Peter Meydanı gece ve gündüz boş kalmaz. Gece özel aydınlatması gündüz ise dört bir yanında fotoğraf çeken ziyaretçileri ile adeta bir ilgi merkezi olan meydanın boş halini görmek İtalyanların pek hoşuna gitmeyebilir.

King’s Otoyolu

Kanada’da bulunan bu otoyol günde en fazla aracın geçtiği yolların başında geliyor. Trafiğin ve keşmekeşin olmadığı herhangi bir saati de yok. Fakat bu haldeyken bu yolda sürmek de harika bir deneyim olurdu şüphesiz.

Kızıl Meydan

Rusya’nın alametifarikası, Moskova’nın kalbi olan ve tarih boyunca ne insanın ne de olayın eksik olmadığı Kızıl Meydan bugüne kadar hiç boş görünmedi. Ta ki bu fotoğrafa kadar.