Mobilemenu
Profile

Dünyanın En “Maceracı” 6 Lokantası

Dışarıda yemek yapmak eğlenceli olabilir ama hemen hemen her zaman karşımıza ne çıkacağını az çok biliriniz. Bazen bir boğaz manzarasının güzelliğine kapılır bazen ise sakin bir doğa manzarası eşliğinde yemeğimizi yemek seçenekler arasındadır. Fakat listemizde öyle restoranlar var ki, bazılarının manzarası Avrupa’nın en yüksek zirvelerine bakarken bazılarında ise okyanusun dibine bakarak karnınızı doyuruyorsunuz. İşte yemek yiyebileceğiniz en acayip 6 restoran.

Polignano a Mare, İtalya

Çarpıcı akuamarin suları, mağara duvarları ve otantik İtalyan mutfağının kokusuyla dalgalanan dalgaların çarpışma sesleri… Böyle deyince her şey harika görünüyor ama o dalga seslerinin bulunduğunuz yerin 20 metre altında çarptığını görmek sizi biraz telaşlandırabilir.

Güney İtalya'nın Puglia bölgesinin kıyısında yer alan dev bir mağara restoranı olan Polignano a Mare, mükemmel bir yemek mekanı olarak hizmet veriyor. Adriyatik Denizi'ni çevreleyen ve 1700'lerde keşdefilen mağara, kireçtaşı kayalıklardan oluşuyor. Hayal edebileceğiniz en taze deniz mahsulleri ve makarnadan oluşan bir menüyle müşterilerini ağırlayan Polignano a Mare’nin sadece yaz aylarında faaliyet gösterdiğini de hatırlatalım.

Kohkood, Tayland

Yükseklik korkusu olanların uzak durması gereken bir restoranla listemizi sürdürelim. Yağmur ormanlarının ortasında, ağaçların içinden yükselen bu lokanta16 metre yükseklikte yer alan masaları ile dikkat çekiyor. Yemeklerin aşağıdan bir sepete konup otomatik kablolar yoluyla yukarıya çıktığı restoran özellikle deniz mahsülü yemekleri ile epey popüler. E bir de tabi manzarası ile.

The Pearl, Belçika

Şimdi biraz da denizin altına inelim. Belçika’da dünyanın en derin kapalı havuzunun dibine inşa edilen bu acayip restorandakişi başı 106 dolara sualtı menüsünden yararlanabiliyorsunuz. Servislerin uzman dalgıçlar tarafından hava geçirmez kaplarda servis edildiği restoranın menüsünde ise fix bir menü var: Kaz ciğeri ve şampanya.

The Rock, Zanzibar

Zanzibar Afrika’nın doğusunda, Tanzanya’ya bağlı özerk bir adalar topluluğu. Oraya ulaşmak oldukça zor ama ulaşırsanız The Rock adlı restoranda bir masa ayırtmanız tavsiye ediliyor. Denizin ortasındaki geniş bir kayalık üstüne inşa edilen lokanta sadece balık ürünleri sunuyor. Arada bol tuzlu suyuyla dalgalar restoranı işgal etse de buranın alametifarikası da bu. Yiyip yeniden denize dönebiliyorsunuz.

Piz Gloria, İsviçre

Piz Gloria'da yemek yerken, Bernese Alpleri'nin 360 derecelik geniş manzaraları size bir an “neredeyim ben” dedirtebilir. Evet, bir dağ zirvesinde içinizi ısıtacak biftek ve gulaş çorbası yediğinizde kendinizi biraz tuhaf hissedebilirsiniz. Zirve dediysek endişelenmeyin, buraya tırmanmanıza gerek yok, sadece Alpler'deki en uzun teleferik yolculuğunu deneyimlemeniz yeterli. Piz Gloria ayrıca 1969 yılında br James Bond filminde de kullanılmıştı.

Antwerp, Belçika

Kiliseden bir restorana çevrilen bu restoran, özellikle bölgedeki inançlı Hrstiyanlar tarafından sık sık ziyaret ediliyor. Orijinal tavan ve vitray pencereler zarif bir şekilde korunurken, kilisede herhangi bir zarar olması durumunda restoran sahiplerinin yüklü bir tazminat vereceğine dair bir anlaşma da var. Yemekler ise tamamen modern mutfak şartlarında hazırlanıp servis ediliyor. Otantik ve mistik bir ortamda yemek yemeyi isterseniz aklınızda bulunsun deriz.