Mobilemenu
Profile

Dünyanın En Popüler 5 Kurgu Adası

Bu adalar aslında yok ama dünyadaki birçok adadan daha ünlü. Kitaplarda, filmlerde ya da dizilerde karşımıza çıkan bu kurgu adarlın bazıları “Ah keşke olsaydı böyle bir yer” dedirtirken, bazıları ise “Aman iyi ki böyle bir yer hiç varolmamış!” dedirtiyor. İşte dünyanın en popüler kurgu adaları.

Neverland, Peter Pan

Neverland, yazar J. M. Barrie tarafından "Never Never Land" olarak 20. yüzyılın ortalarında sunuldu.

Bu ada, görsel sanatlara ise ilk olara bir tiyatro oyunuyla yansıdı. "Peter Pan ya da Büyümeyen Çocuk" adıyla yazar tarafından yaratılan tiyatro oyunu döneminde epey popüler olmuş ve defalarca sahneye konmuştu. Bu kurgu adanın sakinleri belirli yaştan sonra hiç büyümüyor ve hep aynı yaşta kalıyordu ve bu durum o güne kadar böyle bir dünyaya şahit olmayan insanların epey ilgisine mazhar oluyordu.

Ütopik bir dünyayı anlatan bu eser bugün bile sinemada, tiyatro sahnelerinde, çizgi filmlerde ve hatta bir Metallica şarkısında karşımıza çıkıyor. Britanya’nın kıyısında küçük bir adadan esinlenen yazar Barrie bilmeden de olsa popüler kültüre eşsiz bir armağan vermişti.

Azkaban Adası, Harry Potter

Harry Potter dünyasının popüler hapishanesi Azkaban, Azkaban Adası adlı kurgu bir adada bulunuyordu.

Büyücülük dünyasının yasalarını ihlal eden kişilerin sürüldüğü bu hapishane serinin en karanlık filmlerinden birinde oldukça iyi bir şekilde yaratılmıştı.

Kötülüğün ana merkezi olan ada J.K. Rowling’in kaleminden Alfonso Cuaron’un filmine neredeyse birebir yansımıştı. Ölülerin ve karşılaşmak istemeyeceğiniz korkuların kaynağı olan bu hapishane Harry Potter serisinin en popüler mekanları listesinde de ilk 5 içinde yer alıyormuş.

Ütopya, Ütopya Romanı

Ütopya, yazar Thomas More tarafından yaratılmış kurgusal bir ada. Evet, bugün kullandığımız Ütopya kelimesinin kaynağı da bu kitap.

İlk kez 1516'da yayınlanan bu kitap bize adanın toplumunu, dinini ve siyasi geleneklerini anlatıyordu. Ütopya, her bölgenin 4 eşit parçaya bölünmüş olduğu 54 şehirden oluşuyordu

Bugün bile dünyanın en çok referans verilen eserlerinden biri olan Ütopya’da yazar, özel mülkiyetin olmadığı, paranın geçerli olmadığı insanların günde altı saat çalışıp, geri kalan zamanlarını sanat ve bilimle uğraşarak geçirdikleri bir dünya yaratmıştı.

Olmayan, tasarlanmış bir toplumu olmayan adada bir araya getiren Moore’un eseri, edebiyat eserlerine, şarkılara  hatta aynı aylı diziye bile ilham vermişti.

Harper Adası

Toplamda 13 bölüm ve tek bir sezon sürmesine rağmen birçok dizi izleyicisinin yıllar sonra da hatırladığı Harper Adası da bu listede olmayı hak eden yerlerden.

İzleyenler hatırlayacaktır, bir adada evlenmeye karar veren bir çift, onların aileleri ve arkadaşları uzun bir yolculuğun ardından izole bir adaya varırlar. Adanın geçmişte çözülemeyen cinayetlere ev sahipliği yaptığını da orada anlarlar. Düğün sırasında çiftin arkadaşlarından biri ölür ve bu durum art arda işlenecek diğer cinayetlerin de başlangıcı olacaktır.

Gizemli ve gerilim dolu bu dizideki korkunç ada için Vancouver yakınlarında bir bölge adaya çevrilmişti.

Ada, Lost

E ada diyorsak Lost’suz olmazdı elbette. 121 bölüm süren ve yayınlandığı yıllarda ülkemiz de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından büyük bir hayran kitlesi toplayan dizi bugün bile konuşulmaya devam ediyor.

İzleyenler hatırlar Ada, dizinin ana meselesidir ve doğaüstü olaylarıyla ünlüdür. Hikaye, Sidney ile Los Angeles arasında uçan ticari bir yolcu uçağının Güney Pasifik Okyanusu'nda düşmesi ve sağ kalanların tropik bir adada yaşam mücadelesi vermesini anlatıyordu.

Dizinin yayınlandığı sıralarda birçok ada “Lost Adası” diye kendi reklamını verip diziye selam gönderen organizasyonlar ve yarışmalar da düzenlemişti.