Mobilemenu
Profile

Dünyanın En Renkli 5 Yeri

Kopenhag’ın renkli caddesi (Nyhavn, Danimarka)

Kopenhag'daki Nyhavn (New Harbor) bölgesinin tarihi 17. yüzyıla kadar uzanıyor. 1900'lü yılların başında burası ticaretin Kuzey Avrupa’daki merkezi olan bir rıhtımdı. Fakat bugün kafeler, restaurantlar ve tavernalarla dolu.

Nyhavn’a benzer birçok yer bulunabilir dünyada ama burayı benzerlerinden ayıran bir özelliği daha var: Renkleri. Rıhtım boyunca gökkuşağı gibi uzanan binaları ile modern bir sanat caddesi gibi duruyor. Sanatçıların, tasarımcıların, ailelerin, neredeyse herkesin bir şey bulabileceği bu cadde Kopenhag’ın kalbi desek yeri.

Dünyanın en renkli mahallesi (Meksika)

Çoğu hükümet, kaynaklarının bir kısmını caddeleri graffiti ile doldurmakla çarçur ederken Meksika’da işler pek öyle yürümüyor. Meksika yerel makamları Alman Mürettebatı diye Türkçeleştirebileceğimiz bir sanat kolektifi ile anlaşarak Pachuca kentinin Palmitas semtindeki 209 evi adeta bir duvar kağıdı gibi boyamaya karar verdi.

Yaklaşık 20.000 metrekareyi kapsayan bu rengarenk sanat eserine "El Macro Mural Barrio de Palmitas" adı verildi. Özellikle varoş mahalleleri bu tip uygulamalar için seçen Meksika hükümeti hem suç oranlarını azaltmayı hem de düşük gelirli ailelerin suça yatkın çocuklarını topluma kazandırmayı hedefliyor. Yerel semt halkından da destek gören projede tam 20.000 litre boya kullanılmış.

Dünyanın en renkli oteli (California, ABD)

Saguaro Palm Springs, 2012 yılında renkli kapılarını müşterilerine açtı. Eskiden mimarlık merkezli bir şirkete ait olan binayı satın alan New York merkezli Stamberg Aferiat Architecture şirketi burayı büyük ve epey renkli bir otel haline getirmek için harekete geçti.

Saguaro'da tam 245 oda, 7.500 fitkare toplantı alanı, bir havuz, iki jakuzili havuz, tedavilerin yerel yöntemlerle yapıldığı bir spa, bir fitness merkezi, bir restoran ve iki bar bulunuyor. Ve elbette hepsi birbirinden renkli ve sizi adeta bir gökkuşağının içinde geziyormuşsunuz gibi hissettiriyor.

En renkli gecekondu: Santa Marta (Rio de Janeiro, Brezilya)

Muhtemelen Rio'daki en ünlü müzik videolardan birini Michael Jackson çekti. Pop’un kralı, 1996 yılında dünyayı kasıp kavuran “They Don’t Care About Us” şarkısının klibini Santa Marta’da çekmişti.

Santa Marta, Rio’daki en dik ve en renkli gecekondu. Sakinleri epey fakir olmasına rağmen özellikle Michael Jackson’dan sonra semtlerinin popülaritesi arttı ve turistik bir yere dönüştü. Santa Marta’nın harika manzarası ve daracık sokaklarını biraz daha güzel kılan ise elbette rengarenk evler. Rio’ya giden neredeyse herkesin ziyaret ettiği bu renkli mahalle dünyanın en renkli gecekondu mahallesi unvanını sonuna kadar hak ediyor.

Rengarenk evler kasabası (Burano, İtalya)

Her caddeyi gökkuşağı gibi göstermek için boyanan ve tüm evlerin de uyumlu şekilde rengarenk olduğu bir kasabayla listemizi bitirelim.

Venedik’e bağlı Burano bir balıkçı kasabası olarak biliniyor. Yerel halkın balıkçılıkla oldukça haşır neşir olduğu Burano’da halen birçok balıkçı teknesini kıyılara park etmiş şekilde bulmanız mümkün.

İlk olarak balıkçıların derin siste evleri görmesi için başlayan bu ev boyama projesi yavaş yavaş bir geleneğe dönüşmüş. Daha sonra bu durumun özellikle turistlerin ilgisini çektiği fark edilince hükümet işe el koymuş ve bu boyama geleneğini bir proje haline getirerek izne bağlamış. Kısacası ev sahipleri evlerini boyamak için öncelikle yerel makamlardan bir izin belgesi almak durumunda. Maksat turistik olanı daha da popülerleştirip düzenli hale getirmek.