Mobilemenu
Profile

Dünyanın En Sıra Dışı 5 Mimari Eseri

Mimari yapılarda klasik görünüşlere alışığız. Ama listemizde göreceğiniz eserler bugüne kadar gördüklerinize pek benzemiyor. İşte karşılaşabileceğiniz en acayip 5 mimari eser.

Crooked House (Polonya)

Crooked House, sıkışık görünüşünden ötürü tasarım açısından oldukça tuhaf bir yapıya sahip.

İlk bakışta sürrealist bir resmi andıran bu başyapıt, Szotyńscy & Zaleski'nin masal tablolarından esinlenerek 2004 yılında inşa edilmiş.

4.000 metrekarelik alana yayılan Crooked House’un içinde çoğunlukla dükkanlar, barlar ve restoranlar var. Turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği bina ile ilgili en tuhaf özellik ise çevresinde birçok trafik ışığı bulunması.

Benzersiz görünümü nedeniyle sürücülerin bir göz yanılsaması yaşadıklarını sanıp paniğe kapılmamaları için bina çevresinde birçok trafik ışığı ve uyarı levhası konmuş.

Habitat 67 (Kanada)

Habitat 67 Montreal'in en tanınmış ve en ilginç mimari eserlerinden biri. İlk bakışta Tabu oyununu andıran binalar yaklaşık 5 yıllık bir inşaat sürecinin ardından son halini almış.

Kanadalı mimar Mosche Safdie tarafından tasarlanan bu entegre banliyö evleri, temelde, temiz hava ve çok katmanlı ortamlar sağlamak için inşa edilmiş. 12 katlık bir yüksekliğe ulaşan ve toplam 158 daireden oluşan Habitat 67’nin her bir hanesinde özel teraslar bulunuyor.

Her ev yaklaşık 70 metrekare büyüklüğünde. İçinde yaşayanların büyük çoğunluğunun ressam, mimar ya da heykeltıraş olması da dikkat çekiyor.

Longaberger Şirket Merkezi (ABD)

Longaberger Company Headquarters, sepet biçiminde dizayn edilen dünyanın en acayip mimari eserlerinden biri.

Lonaberger şirketi akçaağaç sepetleri üreten oldukça ünlü bir firma. Ve firma yaptığı işi mimariye de yansıtmak istemiş ki, epey yaratıcı bir mimari tasarım ile müşterilerinin karşısına çıkmış.

Şirket binası tam yedi kattan oluşuyor ve oldukça geniş bir alana yayılıyor. Şirketin tüm çalışanlarının odalarında da küçük sepetler var ve bir nevi demirbaş gibi ona iyi bakmak zorundalar.

Lonaberger’de iç tasarım da bütünüyle sepetlerden oluşuyor. Merdivenler, duvarlar ya da terasta da sıklıkla sepetlere rastlıyorsunuz. Bu kadar fazla sepet görmek istiyorsanız bir uğrayın deriz.

Taş Ev (Portekiz)

Taş Ev, listemizde bulunan tek antik yapı. Çocukluğumuzun çizgi filmlerinden Taş Devri’ni ve özellikle de dizide Fred Çakmaktaş ve ailesinin yaşadığı evi anımsatan bu yapı beton karışımıyla desteklenen iki dev kaya arasında sandviç gibi görünüyor.

Bu ev biraz ürkütücü bir yapıya da sahip ancak dünya çapında hayranı olan ve her yıl ziyaretine gelen birçok turisti ağırlıyor. Bu evi günlük ya da haftalık olarak kiralamak da ayrıca mümkün.

Taş Ev iç tasarımında ise epey modern. Kurşun geçirmez penceresi, şöminesi ve en iyi misafirperverliği sağlamak için sıcak koltuk takımı ve halılarıyla günlük olarak kiralanabilen belki de en tuhaf yapı. “Ben bugüne kadar hiç bir Taş Ev içinde yaşamadım” diyen ya da Taş Devri atmosferini birebir deneyimlemek isteyenler için harika bir seçenek.

Atomium (Belçika)

Listemize Belçika’dan bir örnekle son verelim. Atomium, adından da anlaşılacağı üzere, bir atomu andıran oldukça sıra dışı bir mimari harikası. 102 metre boyunda 18 metre çapında olan Atomium, Expo 58 için bir grup mühendis ve mimar tarafından özel olarak tasarlanmış.

Paslanmaz çelik kürelerine ev sahipliği yapan esere biraz daha yakından baktığınızda bu küreler arasında bağlantılar olduğunu görüyorsunuz. Kürelerin her birimi yürüyen merdivenlerle bağlı ve aralarında ufak seyahatler gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bugün ise bina serbest tırmanışçıların gözde yerlerinden biri ve Avrupa'nın en acayip tırmanış noktası olarak kabul ediliyor.