Mobilemenu
Profile

Dünyanın En Sıra Dışı 5 Nehri

Caño Cristales – Kolombiya

Dünyanın en temiz ama aynı zamanda en renkli nehriyle listemize başlayalım. Bu gökkuşağı gibi görünen ve içinde hiç balık olmamasıyla da epey popüler olan Cano Cristales’in bu geniş renk skalasının nedeni ise artık bir sır değil. Mevsim geçişlerinde sürekli kuruyan fakat daha sonra tekrar sularla buluşan yosunlar renk değiştiriyor ve nehrin içinde süzüldükçe renklerini de suda bırakıyor.

Cano Cristales’i tuhaf kılan durum bu olsa da nehrin kaynağına hala tam olarak ulaşılamaması ve epey uzun olan nehrin başka hangi noktalarında bu kadar renkli olduğu tam bilinmiyor. Amazon’un derinliklerine giden kaynakta da belki çok daha renkli bir gökkuşağı görüntüsü vardır.

Kanayan Nehir - Güney Amerika

Amazon ormanları içinde küçüklü büyüklü birçok göl ve nehir var. En az ormanın kendisi kadar ünlü Amazon Nehri gibi mesela. Ama bu nehirlerden bazıları sıra dışı başka özellikleriyle daha çok ön plana çıkıyor. Örneğin: Kaynayan Nehir.

Tarihte adı ilk olarak bölgeyi keşfe ve yağmaya gelen İspanyollar sayesinde anılan bu nehir 16. yüzyılda tam bir gizem ve korku hikayesine ev sahipliği yapıyordu. Çünkü İspanyol kaşiflerin birçoğu su içindeki yılanlar ve diğer öldürücü canlılarla bizzat tanışmak zorunda kalmış ve hayatını kaybetmişti.

Fakat, bu nehri daha da benzersiz kılan başka biz özelliği de var: Kaynaması. Evet, su sürekli fokurduyor ve bu durum o dönemde hiç bilinmeyen hastalıklardan tutun diğer birçok korkunç hikayeye kadar bir sürü tevatürün de ana kaynağı olmuş. Bugün ise yer altı sularının zaman zaman su yüzeyine fışkırmasının bu kaynamanın sebebi olduğunu biliyoruz. Evet, nehir bugün bile fokurduyor ve biz her ne kadar bunun sebebini bilsek de görüntüdeki gizem pek kaybolmuyor.

Huang Ho Nehri – Çin

Listemizden de fark edebileceğiniz gibi dünyanın en acayip nehirlerinden birçoğuna Çin ev sahipliği yapıyor. “Çin Neşesi” olarak da bilinen Huang Ho Nehri aslında pek de iyi bir maziye sahip değil. Yoğun yağışlar sonrasında taşarak sellere neden olan Huang Ho çevresindeki birçok köyü de harap ediyor.

Dünyanın en coşkulu akan ve hakikaten önünde hiçbir şey bırakmayan nehri olan Huang Ho’nun yağmur bastırdığında debisi o kadar yükseliyor ki onlarca gökdeleni sadece bir saniyede yıkabilecek güce ulaşıyor. Ve her ne kadar çeşitli önlemler alınsa da çevresine yine de yerleşimler kurulduğu için günümüzde de bazı felaketlere yol açıyor.

Rio Negro - Güney Amerika

Amazon Nehri'nin en büyük kolu olan Rio Negro, dünyanın en büyük kara nehri. Rio Negro ile Amazon Nehri’nin buluştuğu ve “Sular Buluşması” olarak bilinen bölge ise tam anlamıyla bir doğa cümbüşüne benziyor.

Hafif taşkın bol köpüklü ve renklerin birbirine karıştığı o anlar yılda birkaç kez yaşanıyor ve her yıl binlerce turist bu buluşma anlarının yoğunlaştığı zamanlarda Rio Negro’yu ziyaret ediyor. Siyah ile beyazın sularda buluşması gerçekten de sıra dışı görüntüler ortaya çıkarıyor.

Yarlung Tsangpo Nehri – Çin

Listemizi yine Çin’den bir örnekle bitirelim. Yarlung Tsangpo Nehri’ni diğerlerinden farklı kılan bulunduğu yükseklik.

Tam 13.000 fit yükseklikte akan bu nehir “Dünyanın Çatısı” adıyla da biliniyor. Eh, doğal olarak dünyanın çatısı gerçekten de dünyanın en yüksekten akan nehri unvanına sahip. Ulaşımı zor ve mevsim şartları yılın her dönemi zorlayıcı olsa da binlerce insan her yıl nehre gidiyor ve orada özellikle beyaz su kayakçıları çok eğlenceli anlar geçirebiliyor.