Mobilemenu
Profile

Dünyanın En Sıra Dışı 5 Plajı

Mavi Kum Plajı (Maldivler)

Maldivler yeterince sihirli değilmiş gibi, Google’a "mavi kum Maldivler" yazdığınızda bir başka harika Maldivler manzarasına şahit olabiliyorsunuz.

Burada elbette bu fotoğrafın çekildiği açının da büyük bir rolü var ama siz de çıplak gözle bölgeye gittiğinizde suyun içindeki kristalize noktaların geceyi aydınlattığına şahit olabilirsiniz.

Bölgeye gidenler özellikle tekne turunda ve geceleyin bu sahile bakmanın olağanüstü bir deneyim olduğunu söylüyor. Oraya gitmek elbette biraz tuzlu ama giderseniz de aklınızda bulunsun.

Tünel Plajı (Dunedin, Yeni Zelanda)

Yeni Zelanda'nın en popüler turistik yerlerinden biri olan Dunedin ile başlayalım. Burada bulunan Tünel Plajı’nı yılda yaklaşık 40.000 kişi ziyaret ediyor. Bu ziyaretlerin yarısının sebebi ise merak.

1870'lerde, Kaptan William Cargill'in oğlu John Cargill, ailesinin gizlilik içinde yıkanabilmesi için bir tüneli kuytu bir plaja çıkardı. Plajda devasa kumtaşı kayalar ve uçurumlara oyulmuş gizemli grafitiler bulmuş. Yani burası zamanında sadece yerlilerin geldiği ama artık kimsenin uğramadığı ıssız bir sahilmiş. Ve ulaşmanın tek yolu da (zorlu kayalıkları ve dağları aşmak dışında) bu tünel olmuş. Yüz yıla yakın böyle süren hikaye 1980’lerde bitmiş ve plaj keşfedilince turistik bir plaja dönüştürülmüş.

1983'te açılan popüler yürüyüş parkuru ise bölgenin şöhretine şöhret katmış. Bu sahilin bir başka özelliği ise 72 basamaklı merdiveni. Yani tünelin içinden geçtikten sonra 72 basamak inerek deniz seviyesine ulaşabiliyorsunuz.

Punalu'u Kara Kum Plajı (Big Island, Hawaii)

Sürekli volkanik aktivite nedeniyle bu Hawai adasında alışılmadık kapkara kumlar göreceksiniz.

Hawaii Volcanoes Milli Parkı ile küçük Naalehu kasabası arasındaki güneydoğu Kau sahilinde yer alan Punaluu Kara Kum Plajı, dünyadaki en ünlü siyah kum plajlarından biri.

Buranın siyah kumu dışında iki popüler şeyi daha var. Biri dünyanın en lezzetlisi olduğu söylenen hindistan cevizleri diğeri ise yeşil deniz kaplumbağaları. Fakat yine de uyaralım, birincisi yeşil kaplumbağalara dokunmanız yasak, ikincisi de sahilden siyah kum alıp da götürdüğünüz görülürse gözaltına alınma ihtimaliniz bile var.

Chandipur Plajı (Odisha, Hindistan)

Doğu Hindistan'daki Chandipur Plajı'nda, deniz her gün beş kilometre kadar çekiliyor ve plaj ziyaretçilerine sıra dışı bir denize girme deneyimi vadediyor.

Örneğin kimi ziyaretçiler denizin dibinde bisiklet sürmek nasıl olurdu diye merak edip sular çekilince yaklaşık 5 metre derinlikte pedal sallıyorlar. Ama bazen aniden gelen sular sonucunda bisikletler dipte çakılıp kalabiliyor.

Su yokken denizin dibinde yürüyüş yapmak da epey popüler. Bazı tatilciler sadece denizin dibinde yürüyüş yapmak için bile buraya akın edebiliyor.

Hindistanlılar da bu yoğun ilgiyi elbette fırsata çevirmiş ve her yıl gelgit zamanı denizin dibinde bir festival düzenlemeye başlamış. Ağustos ayında gerçekleşen ve muhtemelen dünyada denizin dibinde gerçekleşen ilk festival olan bu organizasyon da plajın kendisi kadar ilgi çekiyor.

Agonda Sahili (Goa, Hindistan)

Aşk, hayvanlar ve sahil? Kulağa biraz tuhaf geldiğinin farkındayız ama böyle bir yer gerçekten de var. Agonda Plajı’nda insanlara pek yer yok. Biraz dolaşıp yunuslara bakabilir, sahildeki balık restoranlarında taze ürünleri tüketebilir ha bir de kumsaldaki ineklerle birlikte gün batımı manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Evet, ineklerle birlikte.

İnekler bu kumsalın alametifarikası. Onlara dokunmak yasak. Gelip sizin yerinize yatarlarsa siz oradan kalkmak zorundasınız. Hatta onlarla fotoğraf çektirmek bile paralı. Genellikle akşamüstü kumsala geliyor ve uzun uzun gün batımını seyrediyorlar. İsterseniz onlara katılabilir, isterseniz de “bu ne saçmalık yahu” deyip plajı terk edebilirsiniz.

Bonus: Şarkı Söyleyen Sahil (Manchester by the Sea, Massachusetts)

Ayaklarını Singing Plajı'nın kuru kumu üzerinde karıştıran ziyaretçiler, melodik bir ses duyduklarını hep söylüyorlar.

Bu fenomen bilimsel olarak açıklanmadı, ancak bazıları, sesin altındaki tabakaya sürtünen bir kumlar tarafından üretildiğini ve tesadüfen olduğunu savunuyor.

Özellikle sahilden uzaklaşıp kuru kumlara yaklaştıkça artan sesin kumun organik yapısından kaynaklandığını söyleyen de var. Her şeye rağmen ziyaretçiler bu durumdan memnun ve bu melodiyle yüzmekten hiç de şikayetleri yok.