Mobilemenu
Profile

Dünyanın En Soğuk 10 Oteli

Kakslauttanen Igloo Village

Igloo dediğin aslında Eskimoların “yöresel” malzemeyle yaptıkları buz ve kar kalıplarından evler. Eh yöre Finlandiya olunca bu malzeme turizm işletmecilerinin de işine yarıyor. Saariselka’ya kadar gitmeyi başarırsanız buz ve termal camdan yapılmış bu Igloovari otelde sıcacık bir tatil yapabilirsiniz. Üstelik cam tavan sayesinde kuzey ışıkları ve inanılmaz yıldız manzarası ücrete dahil! Etkileyici buz heykel galerisinde dolaşmak, buzdan yapılma süs eşyaları almak, çocukları Noel Baba’nın evi kabul edilen Sant’s Resort’a götürmek, elfler tarafından yapılan (hadi canım!) zencefilli kurabiyeleri tatmak da bu “soğuk” tatilin sıcak tatları.

Snow Village

Dünyanın kutuplar hariç soğuk hava başkentlerinden birisi de elbet Canada; Montreal de bu Fransız-Amerikan ülkenin medarı iftiharlarından birisi. Ocak ile mart arasında bu soğuk diyara ulaştıysanız Snow Village’a da uğrayıp sıcak ülkenize döndüğünüzde arkadaşlarınıza hava atabilirsiniz. Nelerle mi övüneceksiniz? Örneğin gerçek bir Eskimo igloo’sunda ya da standart bir buz suit’inde kalmakla olabilir. Üşümekten çekinmiyorsanız Ice Bar’da buz kokteylleri tadabilir, köyün restoranının buz masa ve sandalyelerine oturup yemek yiyebilir, yıldızların altında buzlu spa keyfi yapabilirsiniz. Yeterince üşüyenler Ice-Breaker adlı kubbenin altında sıcacık komedi filmleri izleyerek Nirvana’ya ulaşabilir.

Hotel of Ice

Buzdan bir tatil yapmak için aslında o kadar da uzaklara gitmek zorunda değilsiniz. Edirne’nin biraz ötesinde, Bulgaristan’ı geçtikten sonra kime sorsanız gösterececekleri Romanya’nın Balea Lac kentindeki Hotel of Ice bu yöndeki tüm beklentilerinizi karşılayacak kapasitede. Dondurulmuş buzul bir gölün yanında yükselen tepeye kurulu otelin ısısı sıfırın altında olan odalarından birinde kalabilir, buzlu bir uykudan sonra ellerinizi titreyen bir ateşte ısıtarak güne başlayabilirsiniz. Transilvanya ve Romanya yemeklerini servis eden Chalet Balea Lac’ta karnınızı doyurup otele ait Winter Park’ta kayak, snowboard ve buz pateni gibi olağan kış sporlarını icra edebilir, ayrıca kardan adam yapma yarışı, kartopu kavgaları ve buz bowling’i kapışmalarına katılabilirsiniz.

Snow Village Finland

Evet, kaptanınız sizi bir kere daha İskandinav topraklarına getirdi! Kittila’daki Snow Village’a daha adım attığınızda nelerle karşılaşacağınızı net bir şekilde görebilirsiniz. Renkli ışıklarla parlayan ve karışık buz oymalarıyla süslü kar tünelleri ile giriş yapılan otelin odalarında uyumak ve donmak serbest! Donmadan uyanmayı başarırsanız (merak etmeyin oda servisi var!) ay ışığında ren geyiği safarisi yapabilir, geleneksel Lapon hayatını görebilir, buz üzerinde go-kart sürebileceğiniz Ice Karting heyecanını yaşabilirsiniz. Ödülü mü? Gerçek bir kış gevşemesi için iki saat keyif çatabileceğiniz Gondola Sauna!

Ice Hotel

Finlandiya’nın batı komşusu İsveç’teki Kiruna yakınlarında bulunan Ice Hotel, isminin hakkını tüm yıl boyunca verebilecek serinlikle bir otel. Burası dünyanın en ünlü sıfırın altı otellerinden birisi olarak kabul ediliyor. Torne nehrinin donmuş suyundan inşa edilen Ice Hotel’e köpeklerin çektiği kızaklarla gelebilir, Ren geyiği kaplamaları içindeki buz bloklarından yapılma ama şaşırtıcı derecede sıcak yataklarda uyuyabilir, otelin inşasıyla ilgili fotoğraf ve ışık sergilerini gezebilir, kuzey ışıklarını görmek için donmuş “çöl”de maceraya atılabilirsiniz. Döndüğünüzde otelin restoranındaki göz kamaştırıcı buz küpleri içinde sizi bekleyen yemeklerin tadına bakmak da ödülünüz olacak.

The Snowcastle of Kemi

Herkes Bora Bora adalarının iklimine sahip değil ama bu turizmden pay alamayacağınız anlamına gelmiyor. Finlandiya soğuk havasını ve karlı coğrafyasını avantaja dönüştürerek listeye üçüncü tesisini sokmayı başarıyor. Bu yıl 21’inci sezonuna giren 21 odalı The Snowcastle of Kemi, her mevsim farklı bir mimari tarzda inşa ediliyor. Muhteşem buz heykelleri ve donmuş güzellikleri olan otelin inşası 6 haftayı buluyor. Konuklar buzdan masalarda, yörenin geleneksel yemeklerini yiyebilir, Snow Chapel’daki evlilik törenlerine katılabilir, sayısız etkinlikle ocaktan nisana dek soğuk bir dünyanın tadını çıkarabilir.

Hotel de Glace

Kanada’daki Quebec City şehir merkezine sadece birkaç dakika mesafedeki Hotel de Glace, 44 odası ve harikulade kar sanatları eserleriyle hizmet veriyor. Daha resepsiyonda odanızın hazırlanmasını beklerken buz masalarda, buzdan yapılmış kadehlerin içindeki buzlu elma şarabının tadına bakma fırsatını bulabilirsiniz. “Behind the Scenes” turuyla bu muazzam kar binasının nasıl inşa edildiğini öğrenebilir, kendi buz kokteyl kadehinizi yapmak için Buz Atölyesi’ne katılabilir, ısınmak için şöminenizin önüne bağdaş kurabilir ve özel spanızda dinlenebilirsiniz.

Kirkenes Snow Hotel

Norveç’in Kirkenes kentindeki otel diğerleri gibi kar suit’lerine, buz ve karla yapılmış heykellere sahip. Misafirler yerel çileklerden yapılma bir kokteylle karşılanırken yöresel yemekleri de deneyimleyebiliyor. Otelin konuklarına verdiği hizmetler sayesinde evcil ren geyiklerini sevmek, kuzey ışıkları turuna katılma, kros kayağı ile spor yapmak, kutup kral yengeçlerini tutmaya çalışmak mümkün. Bu soğuk dünyayı ziyaret için aralıktan nisana kadar uzun bir vaktiniz var.

Sorrisniva Igloo Hotel

Norveç Alta’nın gözbebeği Sorrisniva Igloo Hotel, adından da anlaşılacağı gibi igloo deneyimi yaşatan bir merkez ama bununla da yetinmiyor. Norveç’in Sapmi halkının geleneksel çadırı lavvo’da yıldızların altında uyuma fırsatı vermeyi de biliyor. Gün içinde etkileyici panoramik manzaralar eşliğinde kar motosikleti safarisiyle çevreyi gezebilirsiniz. Üşüdünüz mü? O zaman dönüşte tabii ki sauna keyfi!

Eskimska Vas

Bu Sloven Eskimo köyü maceraperestler için birçok imkanı ve keyfi bünyesinde barındırıyor. Bir teleferikle ulaşılan bu “dağın başındaki” otelin igloo barında ev yapımı içeceklerden tadıp, restoranda ise geleneksel Sloven sosislerini yutabilirsiniz. Yediklerinizi eritmek için de size fırsat verilecek. Tekerlek yerine kayaklarla yol alan kar bisikletiyle downhill heyecanı yaşayabilirsiniz. Yetmezse kar botu ve kızakla hız yarışlarına da katılabilirsiniz. Nasıl olsa yorulduğunuzda igloo’nuzda sizi bekleyen koyun kılıfıyla kaplı kar bloklarından yapılma sıcak bir yatak sizi bekliyor!