Mobilemenu
Profile

Dünyanın En Tehlikeli 5 Ormanı

Crooked Ormanı, Polonya

Dünyanın en tehlikeli ormanları listelerinin en başında sıklıkla yer alan Crooked Ormanı ile başlayalım.

Bu orman çok büyük olmamasına rağmen özellikle geceleri dünyanın en korkunç yerlerinden birine dönüşüyor. Ormanın alametifarikası olan S harfi şeklindeki ağaçları geceleri o kadar ürkütücü görünüyor ki birçok “benim” diyen maceraperest bile burayı ziyaret etmeye korkuyor. Bunun yanı sıra ormanın kötü şöhretine eşlik eden birkaç vahşi kurt ya da kuş türü de bazı saldırılar gerçekleştirince Crooked Ormanı bir fenomene dönüşmüş.

Ormanla ilgili hikayeler bazen abartılıp doğaüstü olaylara kadar götürülse de yine de tedbirli olmakta fayda var. En azından gündüzleri ormanı ziyaret etmeniz mümkün ama siz yine de geceleri uzak durun deriz.

Sagano Bambu Ormanı, Japonya

Sagano Bambu Ormanı ile listemize devam edelim. Bu ormanın çeşitli noktalarında  birçok tehlikeli ve ölümcül hayvan bulunur; bu hayvanlar olası bir temasta yalnızca ufak zararlar vermez aynı zamanda bir insanın ölmesine de neden olabilir. Zehirli yılan türleri, böcekler ya da yırtıcılar, hiçbiri pek de dost canlısı değil.

Bu orman, tehlikesinin yanında güzelliği ile de bilinir. Kimi yerleri ziyaret edilebilen Sagano, dünyada türünün nadir örneklerinden olan bambu ağaçları ile kaplı. Dünyanın en sert ve kalın bambu ağaçlarının arasında dolaşırken kendinizi kimi zaman tekinsiz bir yerde hissetmeniz mümkün.

Ayrıca bu ormanı gezmek isterseniz bir rehberden destek almanız şart aksi takdirde gözaltına alınma riskiniz var.

Amazon Yağmur Ormanları

Amazon Yağmur Ormanları’nı duymayan yoktur. Ama buranın dünyanın en büyük olmakla birlikte en tehlikeli ormanlarından biri olduğunu da bilmemiz gerekiyor.

Dünyanın en vahşi hayvanlarına ev sahipliği yapan ormanda maymunlar bile insanlara pek de iyi gözle bakmıyor.

Ormanın inanılmaz büyüklüğü içinde birçoğun insan hayatı için risk oluşturan hayvanlar bulunuyor. Hatta çok nadir ve sık bir bitki örtüsüne sahip olan ormanda zehirli bitkiler dahi mevcut.

Güzelliği kadar tehlikeli de olan meşhur Amazon’da bir başka risk ise kapabileceğiniz hastalıklar. Kimi temaslar tropik hastalıkların önünü açarken özellikle aşısız ve risk alarak yola çıkan insanlar için bu yolculuk tatsız sonuçlar doğurabiliyor.

Jog Şelalesi ve Ormanı, Hindistan

Dünyanın en tehlikeli ormanları listesinde sıklıkla kendine yer bulan Jog Falls'dan da bahsetmemek olmaz.

Bu şelale ve çevresindeki orman her ne kadar harika manzarası ile bilinse de biraz içine girdiğinizde işler değişebiliyor. Burada en çok sorun yaratan şey ise elbette meşhur şelale. Çünkü ormanı gezerken olur da şelale yolundaki bir suya düşerseniz işiniz çok zor. İnanılmaz bir debi ile akan suyun içinde dengenizi bulmanız çok ama çok güç. Kısacası akıma kapıldığınız anda kendinizi 253 metrelik şelalenin kollarında bulabilirsiniz.

Şelaleden adını alan orman ise keşfedilmemiş birçok canlıya ev sahipliği yapıyor. Çok popüler olmadığı için fazla ziyaretçisi olmayan ormanın içinde de özellikle saldırgan maymunlar ve yırtıcı kuşlar kol geziyor.

Boreal Ormanı, Kanada

Listenin sonunda ise sadece maceraperestlerin gitmeye cesaret edebildiği bir orman var.

Kanada’da bulunan Boreal Ormanı’nın tehlikeli olma sebebi listedeki diğer örneklerle benzerlik gösteriyor.

Çok sayıda vahşi hayvan türüne ev sahipliği yapan orman oldukça sık ve içinde bir insanın gezmesi neredeyse imkansız. Belgesel ekipleri ya da macera tutkunlarının bir anlamada hayatlarını da tehlikeye atarak gezebildiği ormanda çok nadir birkaç bitkiye de rastlanabiliyor. Bir belgesel ekibinin yanlışlıkla bir kuş yuvasını bozması sonucu yırtıcı kuşların saldırısına uğramasıyla da popülerleşen bu ormanda bulunan dünyanın en zehirli mantarları da insan sağlığını tehdit eden bir başka unsur olarak dikkat çekiyor. Karanlık ve derin birçok noktası bulunan Boreal Ormanı’nda kış sıcaklığı ise donma noktasında. O yüzden olur da cesaretlenip burayı ziyaret etmeye kalkarsanız kış aylarını pek tercih etmeyin deriz.