Mobilemenu
Profile

Dünyanın En Tehlikeli 5 Sörf Lokasyonu

Shipsterns (Tasmanya)

Listemize bize epey uzak bir lokasyonla başlayalım. Tasmanya’da bulunan Shipsterns sahillerinde Devil’s Point adı verilen ve isminden de anlayabileceğiniz gibi epey tehlikeli bir nokta var. Dalgaların aniden yükselip alçalmasıyla ortaya çıkan bu girdabımsı nokta sörfçüler için de epey tehlike arz edebiliyor.

Ayrıca buraya yolunu sıkça düşüren sörfçüler eğer ekstrem işler peşinde değilseniz size başka noktalarda sörf yapmanızı tavsiye edebiliyor. Kayalık yerlerin yanı sıra sıkça değişen dalga boyutları da bu bölgede epey tehlike yaratabiliyor. Buranın dalgalarına da manidar şekilde “hileci” deniyor. Zira küçük küçük gelen dalgalarla “burası iyiymiş aslında” diyen sörfçü o küçük dalgaların ardından gelen en büyük dalgaya kapıldığında sonuç pek de hoş olmuyor.

Banzai Pipeline (Oahu, Hawaii)

Muhtemelen Hawaii'nin en ünlü sörf resifi olan bir lokasyon ile devam edelim.

Shore'daki Ehukai Plaj Parkı'nda yer alan Pipeline, keskin büyük dalgaların, namluya benzeyen büyük ve kalın bukleler oluşturmasıyla ünlü. Bu yüzden de “boru hattı” lakabı takılmış bu sahile.

Bölgede birçok uluslararası yarışma da düzenleniyor ve profesyonel sörfçüler bile boru şeklindeki dalgaların içinde kalınca epey zor anlar yaşayabiliyor. O yüzden siz siz olun eğer bu işi yıllardır yapmıyorsanız, bu bölgede sörf yapmayı denemeyin.

Queensland, Avustralya

Queensland dünya gündemine ilk olarak 2006’da talihsiz, hatta korkunç bir hikaye nedeniyle oturmuştu.

Sarah Kate adında amatör bir sörfçü kadın Queensland dalgalarında sörf yaparken üç boğa köpekbalığı tarafından saldırıya uğrayıp hayatını kaybetmişti. Bu durum özellikle dünya basınında şok yaratsa da Avustralyalılar pek şaşkın değildi çünkü bu sadırı 1700 yılından itibaren gerçekleşen 182. olaydı.

Bölgenin kaydı tutulacak kadar tehlikeli köpek balığı riski bugüne kadar 50 kişinin canına mal olmuş. Burada tam 166 köpek balığı türü var ve neredeyse tamamı insanlar için büyük tehlike arz ediyor. Buna rağmen sörf tutkunları buranın dalgalarından kopabilmiş değil. Her yıl binlerce amatör ve profesyonel Queensland’i ziyaret etmeyi sürdürüyor.

Teahupo'o (Tahiti)

Fransız Polinezyası'ndaki bir köy olan Teahupo’o, Dünya Sörf Şampiyonası Turu'nun (WCT) bir durağı olarak da oldukça popüler bir sörf lokasyonu.

Teahupo'o’nun tehlikeli olma sebebi ise camsı dalgaları. Burada, eğer profesyonel değilseniz ya da bu dalgaları tanıyamayacak kadar bu spora hakim değilseniz büyük sorunlar yaşayabilirsiniz. Camsı dalgalar ince görünmesine rağmen içinde kalırsanız sizi ufak çaplı girdaba alabilir. Kendi içinde dürüm gibi kıvrılan bu dalgalar göründükleri kadar zararız değiller. Bu sebeple de profesyonel yarışlar dışında kısıtlı olanak ve sürelerle sörf yapılmasına izin veriliyor.

Papua Yeni Gine

Evet, Papua Yeni Gine herhangi bir bölgesiyle değil, basbaya ülke olarak sörf için en tehlikeli yerlerden biri olarak görülüyor. Pasifik Okyanusunda bulunan Papua Yeni Gine’de 1955 yılından bu yana 49 köpek balığı saldırısı gerçekleşti ve bunların 25’i ölümle sonuçlandı. Bu rakamlar 1852 yılından bu yana 47 saldırı ve 9 ölüm ile uzun süredir bu konuda zirvede olan Yeni Zelanda'yı epey geride bırakmış durumda.

Ülke yalnızca sörfçüler için değil, fazlasıyla zengin ama büyük kısmı insan hayatı için tehlike oluşturabilecek sualtı canlılarıyla da diğer spor branşları için ülkeye gelenleri zor durumda bırakabiliyor. Zehirli ahtapotlar ile dalışçılar sık sık karşı karşıya geliyor ve sonuç pek de iyi olmuyor. Sörf için ise köpekbalıkları dışında bir diğer tehlike de akıntılar. Dip akıntıları insanı bazen bir dalga içinde içlere doğru çekebiliyor ve siz kendinizi kıyıda sörf yapıyor zannederken bir anda açıkta bulabiliyorsunuz.