Mobilemenu
Profile

Dünyanın En Tehlikeli 5 Yeri

Natron Gölü, Tanzanya

Bir diğer adı da Medusa Gölü olan Natron Gölü’nün adı birçok efsaneye de karışmış durumda. Bu göl girenin taşa dönüştüğünden tutun da içinde yaşayan gizemli canlılara kadar pek çok kötü şöhrete sahip.

Gerçekten de yakından bakıldığında buradaki birçok canlının türdaşlarına göre hem renk hem de biçim olarak başkalaştığını fark edebilirsiniz. Özellikle flamingoların sıklıkla ziyaret ettiği gölün neden canlıları bu hale getirip onları taştan bir heykelmiş gibi gösterdiğinin sırrı ise muhteviyatında saklı.

Natron, tıpkı Van Gölü gibi sodalı bir göl. Fakat Van Gölü’nden biraz daha hatta çok daha fazla sodalı bir göl. Kostik soda olarak adlandırılan ve pH değerinin artmasıyla oluşan bu durum bu dozda bir aşındırıcıya hazırlıksız olan canlıların vücutlarını, tüylerini ve gözlerini yakabiliyor. Bu sebeple bölgede insan nüfusu hiç yok ve gölün etrafında da uyarıcı birçok levha var.

Verkhoyansk, Rusya

Sibirya'nın kalbinde ve Moskova'nın 3000 km doğusunda yer alan Verkhoyansk, dünyanın en soğuk şehirlerinin başında geliyor.

Kutup şehir olarak da bilinen Verkhoyansk, sonsuz kışları ile ünlü. Kentte bulunan Yana Nehri yılın dokuz ayı boyunca donmuş vaziyette ve geri kalan üç ayda da içinde gölde bol bol buz parçacığı bulabiliyorsunuz.

Verkhoyansk’ta kış sıcaklıkları eksi 60 ila eksi 40 derece arasında değişiyor. Kent, eylül ayından mart ayına kadar her gün toplamda 5 saatten az güneş ışığı görüyor. Tarihinin büyük bir kısmında Sovyetler’in sürgün yeri olarak kullanılan bu şehir turistlerin de ilgi odağı.

Dünyanın en soğuk şehrini deneyimlemek için bölgeye gelenler pek uzun kalamıyorlar. Kentin yerel sakinleri o soğukta yaşamaya alışık olsalar da turistler için koşullar olağanüstü durumda. O yüzden sizlere gönül rahatlığıyla “mutlaka ziyaret edin” diyemiyoruz.

Dallol, Etiyopya

Verkhoyansk dünyadaki en soğuk şehir ise, Dallol, onun antitezdir. Danakil Çölü'nde bulunan Etiyopya'nın merkezine beş saat uzaklıktaki Dallol, yerli halk tarafından "Cehenneme Giriş Kapısı" olarak bilinir. Yaz aylarındaki sıcaklıkların 60 dereceye kadar ulaştığı bu kent dünyanın en sıcak yeri rekorunu elinde tutuyor.

Dallol’de yıllık ortalama sıcaklık ise 40 derece civarında seyrediyor. Bölgenin tek sorunu sıcaklık olsa gene iyi. Engebeli bölge, tuz göllerinin, aktif yanardağların ve düzenli depremlerin de kollarında. Eh şaşırtıcı olmayan bir şekilde, yerleşimin olduğu yer sayısı epey az ama buna rağmen burada hayatını geçirmeye çalışan ve tüm bu tehlikelerin göbeğinde yer alan birçok insan da var.

Yılan Adası-Brezilya

Eh, adından bile buranın neden tehlikeli olduğu anlaşılmıştır herhalde. Orijinal adı Ilha da Queimada Grande olan ama literatüre Yılan Adası olarak geçen ada Sao Paulo şehrinin açıklarında yer alıyor.

Pek çok türde yılanın yaşadığı bölgeye birkaç kez bilimsel amaçlı geziler düzenlense de burada dünyanın en tehlikeli yılanlarından çukur engereğinin bulunduğu anlaşılınca adaya giriş çıkışlar yasaklandı.

Bu yılanların tek bir ısırığı bile anında ölümlere neden olduğu için bölge tamamıyla kapatılmış zira adada bu yılanlardan beş metrekareye en az bir  tane düşüyor.

Washington Dağı – ABD

Dondurucu rüzgarların estiği bir yer ile listemizi noktalayalım. 1917 metrelik bir yükseklikte yer alan Washington Dağı, bugüne kadar tespit edilmiş en şiddetli fırtınaya ev sahipliği yapıyor.

1934 yılında gerçekleşen ve ABD’nin donduğu gün olarak kayıtlara geçen ve saatte 372 kilometre hızla esen fırtına buraya yerlilerin Agiocochook, yani "Yüceruh'un Evi” demesine de sebep olmuş. Dünyanın en soğuk tepesi olarak bilinen Washington Dağı filmlerden kitaplara birçok korku hikayesine de ev sahipliği yapıyor.