Mobilemenu
Profile

Dünyanın En Tehlikeli 5 Zirvesi

Annapurna

Zirvesi “sadece” 8091 metre… Dünyanın en yüksek 10’uncu dağı… Ancak tepeye ulaşmaya çalışan 100 dağcıdan 22’sinin hayatını kaybettiğini de duyunca Annapurna’nın sırrını merak etmemek mümkün değil. Milli dağcı Tunç Fındık anlatıyor:  “Annapurna, en tehlikeli 8000’lik zirveler sıralamasında açık arayla  ilk sırada yer alıyor. Bu nedenle de popüler bir dağ değil, zirvesine ulaşan çok az insan var. Hem buzda, kayada teknik tırmanış, hem de belli etaplarda çığ riski içeren bir dağ.” Saygı duyuyoruz!

Kangchenjunga

Everest, dünyanın en yüksek noktası olabilir. Bugüne kadar yüzlerce dağcı “çatıya” çıkma hayaliyle hayatını kaybetmiş de olabilir. Fakat her yıl 3 bin kişi o zirveyi bir şekilde ele geçirebiliyor. Yine Himalayalar’daki, Everest’in komşusu Kangchenjunga’nın 8586 metredeki zirvesine ulaşan dağcıların sayısının toplamda 3 bin etmediğini duyunca herhalde yutkunmuşsunuzdur! Hindistan’la Nepal arasındaki dağa ilk olarak George Band ve Joe Brown 29 Mayıs 1955’te tırmandılar. Değişken hava koşulları, uçurum bolluğu, direkt tırmanışa uygun bir rotasının bulunmaması dağın riskinin yüksekliğinin altındaki sebeplerden. Diğer zirvelerde ölüm oranı düşerken, burada 90’lı yıllardan beri yüzde 22’lik bir artış var. Kısacası, Kangchenjunga’ya tırmanmaya karar vermeden önce iyi düşünün!

K2

Birisi tehlikeli dağ mı dedi? Evet, burada. Karşınızda K2! Bugüne kadar onu aşmaya çalışan dört dağcıdan biri hayatını kaybetti. “Vertical Limit – Dikey Limit” filminde de konu edilen K2’nin rakımı 8611 metre. Dünyanın iki numaralı zirvesine ilk kez 1954’te İtalyan bir ekip çıktı. Dağcılar “Öldürücü Dağ”, “Vahşi Dağ” gibi isimler taktıkları K2’yi zorluğu nedeniyle kutsal bir zirve olarak görüyor. Dik yapısı, buzlarla kaplı yamaçları ve zor tahmin edilebilir hava durumu işleri alabildiğine zorlaştırıyor. Son bir not: K2’deki ölümlerin çoğu iniş sırasında yaşanmış. Bunun anlamı “K2 bitti demeden bitmez!”

Nanga Parbat

Dhaulagiri Dağ Sırası’nın eteklerindeki bir tabelada “Sol tarafınıza bakın. Katil dağ: Nanga Parat!” yazar. Doğanın bir parçasına katil ya da “adam öldüren” denmesi pek hoş değil ama emin olun Nanga Parat da çok masum değil. Buraya 2005 yılı itibarı ile yalnızca 263 kişi buraya tırmanabilmişti, 62 dağcı da hayatını bu yolda kaybetti. Yüksekliği 8126 metre ama özellikle 4000 metrelik dağ yüzü, dünyanın en yükseği olma özelliğine sahip. Bu buzdan duvar, dağın güney yüzünde bulunuyor ve onunla uğraşmadan hiçbir dağcı zirveye çıkmak istemiyor. İnsanoğlu işte, rahat durmaz ki!

Eiger

Dağlardaki tehlikeyi yükseklikle ölçen bir acemi “Hey, bu dağın bu listede işi ne?” diye şikayette bulunabilir. Böyle birini bulursanız hemen kolundan tutun ve ona Alpler’deki bu canavarı gösterin! Tam 64 dağcı Eiger’le kapışmanın bedelini hayatlarıyla ödedi. Tamam, Eiger sadece 3970 metre “boyunda” ama bir de isminin Almancadaki karşılığını duyun: Gulyabani! “Ölüm Duvarı” adı verilen meşhur kuzey yüzü, Şibumi’nin yazarı Trevanian’ın Türkçeye “İnfazcı” adıyla geçen “The Eiger Sanction” adlı  kitabında ana karakterlerden biri olarak yer almıştı. Bu duvara sadece kışın en sert havalarında tırmanma zorunluluğunun olması işleri iyice berbat ediyor. Neden mi kış? Hiçbir dağcı havanın ısınıp tepeden buzlarla beraber kayalar inerken orada olmak istemiyor da onun için!