Mobilemenu
Profile

Dünyanın En Tehlikeli Trekking Rotaları

Trekking her zaman maceracıların en sevdiği aktivitelerden biri olmuştur. Birçok yerde mutlaka gidilmesi, ölmeden önce deneyimlenmesi gereken trekking rotaları listeleri de mevcut. Peki ya diğerleri? Hani “gitmeseniz iyi olur” diyebileceğimiz yerler yok mu? Elbette var. İşte o yerlerden 8 tanesi.

Kokoda Rotası, Papua Yeni Gine

Popüler bir outdoor lokasyonu olmadan önce Kokoda Rotası, II. Dünya Savaşı sırasında şiddetli çatışmalara sahne olmuştu. Sonrasında neredeyse hiç ayak basılmayan rota bugünlerde hiking ve trekking için bir meydan okuma yerine dönüştü.  Sıtma, aşırı sıcak, ya da soğuk geceler ve dengesiz arazi paketinde toplamda 11 gün süren bu zorlu yolculuk tüm risklerine rğmen birçok maceracı tarafından yapılmaya devam ediyor.

Drakensberg Traverse, Güney Afrika

Birçok macera tutkununun neredeyse hayatlarını tehlikeye atarak seçtikleri bu rota, özellikle tırmanış bölümleriyle tehlike arz ediyor. Oldukça cılız görünen demir merdivenlerle metrelerce yükseğe tırmanmak gerçekten riskli ve bu riski alan maceracıardan bazıları maalesef ağır yaralanmalı ya da ölümlü kazalar yaşayabiliyor. 

Cascade eyer, Yeni Zelanda

Yüzüklerin Efendisi filmleriyle popülerleşen bu bölge ilk bakışta gerçekten de etkileyici bir yer.  Ancak görünüşe aldanmayın çünkü tehlike her an her yerden gelebiliyor. Kış sezonunda çeşitli göçükler sizi uçurumlardan aşağı atacak kadar risk yaratabiliyor. Hatta bu sebeple yakın zamanda yetkililer rotanın bir bölümünü kapatma kararı almışlar. 

Aonach Eagach Ridge, İskoçya

Bu bölge iklim şartlarının sık değişmesi  nedeniyle tehlike arz eden bir yapıya sahip.  Örneğin rotanın yüksek kesimlerine çıktığınızda, bir anda hava değişirse, yağmur yahut kar yağarsa dönüş yolunu bulmanız zorlaşabilir. Ve bu durum da epey sinir yıpratıcı bir tecrübeye dönüşebilir.

El Caminito del Rey, İspanya

El Caminito del Rey’in bir macera için neden tehlikeli olduğunu anlatmak ve uzun uzun örnekler vermek isterdik ama sadece fotoğrafa bakmak bile tüm sözlerin yerini alacak bir açıklamaya sebep oluyor. Evet, bu tahta geçiş alanları oldukça eski ve güvenlik önlemi de neredeyse hiç olmadığı için oldukça  tehlikeli bir yolculuk sizi bekliyor olabilir.

Pacaya Volkanı, Guatemala

Her ne kadar bu aktif yanardağ, yamaçlarında sayısız can kaybı yaşanması nedeniyle Guatemala devleti tarafından ziyarete kapatılsa da, hayatını riske atan bazı inatçı maceracılar hala yakındaki yerel çiftliklerden zirveye doğru çıkmayı sürdürüyor. Bunun pek akıllıca bir hareket olmadığı kötü tecrübelerle de ortada. O yüzden yaklaşmamak en iyisi.

Rover's Run Trail, Alaska

Listenin geri kalanı ile karşılatırdığımızda, tehlikeli olma nedeni en farklı yer burası olabilir. Burası dünyada çok az türü bulunan Alaska ayılarının doğal yaşam alanı ve doğal olarak o alana müdahale edildiğinde ölümcül sonuçları olabiliyor. Buna rağmen bölgeye giden bazı maceracılar tüm tehlikeyi göze almayı sürdürüyor. Yetkililer şu sıra alanın tamamen insan ziyaretine kapanmasını tartışıyor. 

Darien Gap, Panama ve Kolombiya

Pan-Amerika karayolu Şili'nin güney ucundan Alaska'ya kadar tüm yollardan geçiyor. Kuzey ve Güney Amerika'yı birbirine bağlayan 90 kilometrelik bu rota  büyük bataklıklar, uyuşturucu kartelleri ve gezegenin en acayip iklim koşullarına ev sahipliği yapıyor. Kısacası burada girişilecek macera, kelimenin bütün anlamlarıyla bir “macera” vadediyor.