Mobilemenu
Profile

Dünyanın En Temiz Havaya Sahip 5 Şehri

Talinn, Estonya

Tallinn, Estonya'nın başkenti. Bu Baltık ülkesinin arazilerinin yarısından fazlası ağaçlarla kaplı. Özellikle Talinn’de havanın temiz tutulmasına çok önem veriliyor ve çeşitli yöntemlerle günlük hayat bir nevi temiz havalı bir kent üzerine kuruluyor.

Estonya Çevre Bakanı Keit Pentus, "Estonya'da temiz hava sabah diş fırçalamak kadar doğal bir şey" derken, halkın daha çevre dostu enerji üretimine yönelmesi gerektiğini ve daha modern ve konforlu olmak adına doğaya zarar verilmemesi için uyanık kalmaları gerektiğini vurguluyor.

Estonya halkı da bakanın bu uyarılarını ciddiye alıp ülkelerini ve başkentlerini temiz tutmak için ellerinden geleni yapıyor. Darısı bizim başımıza.

Whitehorse, Yukon, Kanada

WHO'ya göre Kuzey Kanada'nın en büyük şehri olan Yukon'daki Whitehorse, dünyanın herhangi bir şehrinden daha temiz bir havaya sahip. Bölgeye bağlı Whitehorse Belediye Başkanı Bev Bukway'nin söylediği gibi: "Pek çok insan kuzeye geliyor, havayı kokluyor ve 'Oh vay canına, şaşırtıcı. Hava çok güzel kokuyor' diyorlar. Bu zaten kuzeye geldiğinizde kuracağınız ilk cümledir. Hiç şaşmaz.”

Whitehorse, temiz bir havanın yanı sıra sağlıklı bir iklim için daha düşük nüfus yoğunluğuna ve daha katı düzenlemelere sahip. Bir nevi proje şehir olan Whitehorse’ta hem nüfus hem de hava kirliliği oranı hep kontrol altında tutuluyor. Eh, en temiz havaya sahip şehir olmak pek kolay değil.

Santa Fe, ABD

Yapılan ölçümlere göre New Mexico'nun başkenti Santa Fe hem partikül kirliliği hem de ozonun düşük sayıları ile ABD'deki en temiz havaya sahip.

Tabii bu temiz havanın kaynağında kentin 1.5 milyon dönümlük bir ormana sahip bir bölgede kurulması yatıyor.

Adeta oksijenin de ABD’deki başkenti olan Santa Fe bu özelliğini sürdürmek için hep koruma altında tutuluyor ve ateş yakmaktan tutun mazot salınımına kadar her şeye sınırlama getiriliyor.

Bunun yanında Santa Fe, el sanatları ve tasarımıyla da Unesco Yaratıcı Kenti unvanına sahip. Hem sağlıklı olmanın hem de kentte yaşamanın yollarından biri buraya yerleşmek.

Helsinki, Finlandiya

Finlandiya'nın başkenti, araçlardan ve sanayiden gelen emisyonların sınırlandırılması çabaları sayesinde Avrupa'nın en temiz metropol merkezlerinden birine dönüşmüş durumda.

Üstelik hükümet, ülkedeki partikül kirliliğinin yarısından fazlasının başka yerlerden geldiğini söylüyor. Yani bir nevi diğer Kuzey Avrupa ülkelerine “sizin yüzünüzden havamız kirleniyor kardeşim” diyerek tepkisini ortaya koyuyor.

Şaka bir yana, kentin trafik tıkanıklığını azaltmak için geniş caddeleri var ve hava kalitesinin zayıf olması durumunda yetkililer tüm araç sahiplerini havayı az kirleten toplu taşıma araçlarına binmeye davet ediyor. Yani Helsinki’de araba sahibi olup da havalı olacağınızı sakın düşünmeyin. Eğer hava kirlenirse direk alıyorlar anahtarınızı.

Honolulu, Hawaii, ABD

Honolulu, yerli Hawaii dilinde "korunaklı koy" veya "barınak yeri" anlamına geliyor.

Bu Honolulu’nun mis gibi havasını açıklamak için bir ilk adım olabilir. Yerli dilinde bile koruma ile özdeşleşen Honolulu halkı şehirlerinin tabiatı ve doğası temiz kalsın diye her şeyi yapıyorlar ve özellikle çevre temizliği konusunda saplantı düzeyinde hassaslar.

Birleşik Devletler anakarasından yaklaşık 2.000 mil uzaklıkta bulunan Honolulu, Elmas Kafa ve Koko Kafa kraterleri yakınlarında bulunuyor. Şehrin ozon ve parçacık madde seviyesi düşük ve bolca da yağmur alıyor. Ayrı otobüs şeritli iyi tasarlanmış bir transit sistemi de emisyonları azaltmaya yardımcı oluyor. Kısacası temiz hava pek de tesadüflerle oluşmuyor.