Mobilemenu
Profile

Dünyanın En Uzun 5 Ağacı

  1. Sempervirens - 112.71 m

National Geographic’in araştırmasında en uzun ağaçlar listesinin beşinci sırasında bulunan Sempervirens (Sekoya), 112.71 metre boyunda ve 39 metre çapında.

Ağaç 1994'te keşfedildiğinde, anında dünyadaki en uzun ağaç unvanına sahip olmuştu. Redwoods, Kaliforniya’da National Geographiç tarafından keşfedilip dünyaya tanıtılan ve adını ait olduğu türden alan ağacın daha sonra ziyaretçi sayısı da epey artmış haliyle. Dünyanın dört bir yanından birçok maceracı fırsat buldukça bu ağacın kökleriyle fotoğraf çektirmek için ABD’ye gidiyor.

  1. Stratosfer Devi - 112.34 m

Tıpkı şimdi olduğu gibi 2000’li yılların başında da “dünyanın en uzun ağacı” konusunda birçok tartışma yapılıyordu.

Temmuz 2000'de Humboldt Redwood State’te keşfedilen Stratosfer Devi o güne kadar yapılan tartışmaları bitirmiş ve 112.34 metre yüksekliğiyle döneminin en uzun ağacı kabul edilmişti.

Ağaç daha sonra doğal olarak büyüdü ve 2010’da yapılan ölçümde 113.11 m yüksekliğe kadar geldiği keşfedildi.

Katmanlı büyük ve sekoya türüne ait bir ağaç olan Stratosfer Devi’nin etrafı da kendi türüne ait dev ağaçlarla çevrili.

2000-2006 yılları arasında altı yılı aşkın bir süre dünyanın en uzun ağacı olma unvanını elinde tutan bu dev uzun süre koruma altında tutulmak için gizlendi fakat daha sonra gerekli önlemler de alınınca konumu halka duyuruldu.

  1. Icarus - 113.14 m

Dünyadaki en uzun üçüncü ağaç olan Icarus, Chris Atkins ve Michael Taylor tarafından birkaç saatlik bir farkla Helios ile (yani dünyanın en uzun ikinciağacıyla) aynı günde keşfedildi.

ABD'deki Redwood Creek bölgesi içinde bulunan dev ağaçlardan biri olan Icarus’un yeri oldukça sık bir alanda. O yüzden ziyaret etmek pek kolay değil. Ayrıca çevresi uzunluk konusunda kendisi ile rekabet halinde olan birçok ağaç ile dolu. Adını balmumu kanatlarıyla güneşe uçan mitolojik kahraman Icarus’tan alan bu ağaç yeryüzünde güneşe en yakın birkaç bitkiden biri olarak adının hakkını sıklıkla veriyor.

  1. Helios - 114.58 m

Yine biri sequoia sempervirens türü olan Helios, 2006 yılının Temmuz ayında tıpkı Icarus gibi Chris Atkins ve Michael Taylor tarafından Redwood parkında keşfedildi.

Biraz zorlukla yapılan ölçümler sonucunda 114.58 metre yüksekliğe kadar uzandığı tespit edilen Helios, dünyadaki en yüksek ikinci ağaç unvanını hala elinde tutuyor.

Ancak son ölçümler, Kuzey Kaliforniya'daki Helios'un yıllar içinde boyunun daha da uzadığını gösterdi. Böyle giderse ve hava şartları ya da diğer iklim şartlarında bir problem olmazsa (ve tabii başka bir uzun ağaç keşfedilmezse) bundan 15 yıl sonra Helios dünyanın en uzun ağacı unvanını Hyperion’un elinden alabilir.

  1. Hyperion - 115.61 m

Dünyanın en uzun ağacı da tıpkı diğer devler gibi Kuzey Kaliforniya'da bulunuyor.

Yapılan son araştırma ve tespitler sonucunda dünyanın bilinen en uzun ağacı olan Hyperion tam 115.61 metrelik bir uzunluğa sahip. Sequoia sempervirens türüne ait bu ağaç Ağustos 2006’da keşfedilip ölçümlenmiş.

BBC belgesellerinden fotoğraf sanatçılarına birçok insanın belgelediği Hyperion, Redwood Parkı’nın en gözde sakini diyebiliriz. Fakat Hyperion’un bir talihsizliği de var. Ağacın kimi özellikleri ve bugüne kadar aldığı hasar onun daha fazla büyümesini engelliyor. Bu sebeple 118 metreye kadar ulaşabilecek olan boyu artık sabit kalmış durumda ve Hyperion’un “dünyanın en uzun ağacı” unvanını çok uzun yıllar elinde tutamayacağı söyleniyor.