Mobilemenu
Profile

Dünyanın En Uzun 8 Köprüsü

Dünyanın en uzun köprüsünü bulmaya çalışmak kolay bir iş değil. Geçtiğimiz birkaç yılda, dünyanın en uzun köprülerinin uzunluğu konusunda çok sayıda tartışma gerçekleşti. Bunun başlıca nedeni, bir köprüyü tam olarak neyin oluşturduğunu tanımlamanın zor olmasıdır. Su üzerinde olmalı mı? Yükseltilmiş yollar köprü sayılır mı? Ya köprünün sadece bir kısmı suyun üzerindeyse? Bir Guinness Rekoru için rekabet ediyorsanız bunlara dikkat etmek şart ama bu yazıda köprüleri birbirinden ayırmıyoruz ve tüm bu saydıklarımızı geçerli köprü kriterleri olarak görüp dünya üzerindeki en uzun 8 köprüyü listeliyoruz.

Donghai Köprüsü

Donghai Köprüsü, dünyanın en uzun çapraz deniz köprülerinden biridir. Toplam uzunluğu 32.5 kilometre (20.2 mi) olan ve anakara Şangay ile Çin'deki açık Yangshan derin limanını birbirine bağlayan köprü, iki ülkenin de ortak çabasıyla yapılınca ortaya uzun ve  etkileyici bir eser çıkmış.

Runyang Köprüsü

Runyang Köprüsü, Nanjing'in aşağı kısmında, Çin'in Jiangsu eyaletindeki Yangtze Nehri'ni geçen büyük bir köprü kompleksidir. Kompleks, güneyde Zhenjiang'ı ve kuzeyde Yangzhou'yu birbirine bağlayan iki büyük köprüden oluşuyor. Köprü aynı zamanda Pekin-Şanghay Otoyolu'nun da bir parçasıdır. 

Hangzhou Körfezi Köprüsü

35.673 km uzunluğunda, Hangzhou Körfezi Köprüsü dünyanın en uzun trans-okyanusal köprülerinden biridir. Çin'ın doğusunda Hangzhou Körfezi üzerinde bulunan bu askılı köprü Jiaxing ve Ningbo kentlerini birbirine bağlar. Köprü 1 Mayıs 2008'de görkemli bir törenle halka açılmıştı.

Manchac Bataklığı köprüsü

Manchac Bataklığı Köprüsü, ABD'nin Louisiana eyaletinde bulunan iki katlı bir beton trestle köprüsüdür. Bir zamanlar üzerinde uzun köprüleri olması ile tanınan bir göl olan Pontchartrain Gölü civarındadır. Bölge eskisi kadar sık rağbet görmediği için köprüyü kullanan insan sayısı da epey azalmıştır.

Pontchartrain Geçidi

Bu geçit Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en uzun köprü ve dünyanın su üzerindeki en uzun köprüsü olarak kabul edilir. Amerika Birleşik Devletleri'nin güney Louisiana eyaletinde Pontchartrain Gölü'nü geçen iki paralel köprüden oluşmaktadır. İki köprünün toplam uzunluğu 38.35 kilometredir.                           

Bang Na Expressway

Bang Na Expressway, Tayland'da 55 km uzunluğunda altı şeritli bir yüksek yoldur. Dünyadaki en uzun köprülerden biri olarak kabul edilir (2010'a kadar en uzun), ancak bazı listelerden hariç tutulur, çünkü uzunluğunun çoğu bir su kütlesinden üstünden geçmez. Üzerinden geçtiği tek su Bang Pakong Irmağı'dır.

Tianjin Büyük Köprüsü

Tianjin Büyük Köprüsü, Pekin-Şanghay Yüksek Hızlı Demiryolu'nun bir parçası olan Langfang ve Qingxian arasında çalışan bir demiryolu köprüsüdür. Dünyadaki en uzun köprülerden biri olup, toplam uzunluğu yaklaşık 113.7 kilometre kadardır. Yani bu köprü küçük Avrupa ülkelerinden bile daha büyük bir alana inşa edilmiş.

Danyang-Kunshan Köprüsü

Danyang-Kunshan Grand Köprüsü dünyanın en uzun köprüsüdür. Bu köprü büyük ovaları, sonsuz pirinç tarlalarını, kanalları, nehirleri ve gölleri geçerek Pekin-Şanghay Yüksek Hızlı Demiryolu üzerinde 164.8 kilometre boyunca uzanır. 30 Haziran 2011’de açılan köprü “en uzun” unvanını hâlâ elinde bulundurmaktadır.