Mobilemenu
Profile

Dünyanın En Uzun Hiking Rotasının Hikâyesi

Hiking yapmak için ayrılan süre çoğu zaman kısıtlıdır. Mesafeler ne kadar uzun olursa olsun doğada geçirilecek zamana ayrılan süre gündelik yaşamımızdaki yapılması gereken işler nedeniyle hep kısa tutulur. Ama bir de hiking yapmaya ömrünü vadeden ve aylarını hatta yıllarını çeşitli rotalarda geçiren insanlar var. Bir dağcı için Everest ne ise onlar için de en az o kadar zirve olan rota ise çok net: Trans Canada Trail.

Dünyanın en uzun yürüyüş parkuru unvanına sahip olan bu rota yaklaşık 24.000 kilometre sürüyor. Evet, 24.000 kilometre.

Kanada'nın doğu kıyısındaki St. John’dan batıdaki Victoria’ya kadar ülke çapında uzanan ve toplam 400 bireysel parkurdan oluşan rotada birçok farklı ulaşım metodu da (bisiklet, kar aracı, kayık, rafting vs) yolculukta kullanılıyor ve bu uzun maraton tüm doğa sporlarının yapılabildiği bir şenliğe dönüşüyor.

Bu parkur, Montreal, Toronto ve Halifax da dahil olmak üzere birçok büyük Kanada şehrinden geçiyor Karayolu bölümleri genellikle önemli ölçüde taşıt trafiğine de ev sahipleri yapıyor ve yolun bazı kısımları ayrı yaya geçişlerine ya da yürüyüş yollarına sahip değil.

Bu rota dünya üzerinde gönülülerin desteğiyle oluşrutulan ilk parkur olarak da dikkat çekiyor. 1992’de Kanada’nın kuruluşunun 125. yıl dönümünde ortaya çıkan fikir o zamandan beri bireylerden, kurumlardan, vakıflardan ve tüm  hükümetlerden gelen bağışlarla desteklenmiş.

26 Ağustos 2017'de Kanada'nın her yerinde düzenlenen sayısız etkinlikle 25. yılı kutlanan rotaya her sene doğa ile dost parkurlar da ekleniyor. Ara sokakları yeşilliklere dönüştürmek, rotaya yeni döngüler eklemek ya da gerektiğinde acil onarımları yerel derneklerden finanse ederek imece bir yöntemle rotayı sürekli geliştiren Kanadalılar doğal olarak ortaya çıkan eserden epey guurur duyuyor.

Trans Canada Trail'in ağı 400'den fazla parkırdan oluşuyor. Her bir bölümü, yerel koruma makamları ve belediye, il ve federal hükümetler tarafından işletiliyor ve yönetiliyor. Rotanın popülerleşmesi ile birlikte gelen sporcu sayısı da artınca bu durum yerel belediyelere epey bir ekonomik katkı da sağlamış.

Peki, bu rotanın üstünde hangi kentler ya da bölgeler var?

Ana bölüm, Kanada'nın büyük şehirlerinin çoğunu ve en kalabalık bölgelerini bağlayan Kanada'nın güney bölgeleri boyunca uzanıyor. Ayrıca Alberta'dan Edmonton'a ve daha sonra kuzey British Columbia'dan Yukon'a kadar uzanan uzun bir kuzey kolu da mevcut.

Rota çok seçenekli imkanlar sunuyor. Parkurun türüne bağlı olarak yürüyüşçüler, bisikletliler, at biniciler, kros kayakçıları ve kar motosikletlerine izin veriliyor. Rota, yolculara barınak ve temiz su sağlayan düzenli aralıklı dinlenme noktaları ile donatılmış ve tüm yürüyüşçüler bu haklardan ücretsiz olarak faydalanabiliyor.

Dünyanın en büyük hiking rotasın geliştirmek ve sürdürmek için binlerce Kanadalı, topluluk ortağı örgütleri, şirketler, yerel işletmeler ve tüm hükümet yetkilileri birlikte çalışmış ve sonuçta da ortaya dünya tarihine geçen bir rota çıkmış. Ne diyelim, darısı bizim gibi ülkelerin başına.