Mobilemenu
Profile

Dünyanın En Yaşlı Ağaçları

Tjikko (İsveç)

Yapılan araştırmalara göre dünya üzerindeki en yaşlı ağaç İsveç’te bulunuyor. Yaklaşık 9550 yaşında olan bu ağaç Buzul Çağı’nda filizlenip günümüze kadar ulaşmış bulunuyor.

İsveç’in Dalerna eyaletinde yer alan bu 16 metre boyundaki ladin bir noel ağacı görünümünde ve şu an özel olarak koruma altına alınmış durumda. Bu ağaç o kadar yaşlı ki, şöyle düşünebilirsiniz, Tjikko ilk filizlendiğinde İngiltere de dahil çevresindeki tüm adalar henüz Avrupa anakarasından ayrılmamıştı.

Ağacın adı ise Tijjko’yu ilk keşfeden jeolog Leif Kullman’ın köpeğinin adından geliyormuş.

Methuselah (ABD)

Kaliforniya'nın beyaz dağlarında bir çam ağacı olan Methuselah'ın neredeyse 5.000 yaşında olduğu ve dünyanın en eski ikinci ağacı olduğu düşünülüyor.

Kaliforniya’da koruma altındaki ormanlık alanında yer alan bu ağaç 1964’te tesadüf eseri keşfedilmiş. Hemen yanındaki Prometheus denilen bir ağacı araştıran ekipler Prometheus’un bitişiğindeki tuhaf görünümlü ve kısmen yıkılmış bir ağacı gördüler. Ağacı daha yakından araştıran ekipler yaptıkları ölçümler sonunda Neolitik dönemden beri orda olduğu kanıtlanan Methuselah’ı dünyaya tanıttılar.

Llangernyw (Kuzey Galler)

Llangernyw, yemyeşil, bir porsuk ağacı, 2002'de İngiltere Ağaç Konseyi tarafından 50 Büyük İngiliz Ağaçları listesine alındı ​​ve ağaç onurlarına göre oldukça büyük bir unvana sahip oldu. Peki tüm bunlar neden oldu derseniz cevap basit, çünkü bu ağaç 4000 yaşında.

Yapılan detaylı araştırma ve tahkikattan sonra henüz Mısır piramitlerinin emeli bile atılmamışken dikildiği anlaşılan bu ağaç Galler’in de en büyük gurur kaynaklarından biri ve ağaca özel bir turizm alanı bile oluşturmuşlar. 

Zerdüşt ağacı (İran)

Galler’den çıkıp Llangernyw’in yaşıtı bir başka ağaç ile devam edelim. Orta İran’da bulunan bu ağaç adeta Orta Asya’nın tüm uygarlıklarına şahit olmuş kadim bir bitki.

4000 yaşındaki bu servi dikildiğinde henüz Orta Asya’da tekerlek bile inşa edilmemişti. İran’ın ulusal anıt statüsüne koyduğu bu ağaca herhangi bir şekilde zarar verenler en ağır şekilde cezalandırılıyor. Oldukça iyi korunan ve olumsuz iklim şartlarında sıkça özel bakım uygulanan bu ağaç turistik olarak da ziyaret edilebiliyor.

Fitzroya Cupressoides (Şili)

Fitzroya Cupressoides, Andes Dağlarında uzun boylu, sıska, yaprak dökmeyen bir ağaç türü. Bu tür dünyanın en eski ağaçlarından bazılarına ev sahipliği yapıyor.

Genel yaşları 300-400 civarında olsa da geçtiğimiz yıllarda bilim adamları bu türün tam 3600 yaşındaki bir örneğini Şili’de keşfettiler.

Henüz tam olarak koruma altına alınmadığı için yeri açıklanmayan bu ağacın Güney Amerika’daki en yaşlı ağaç olma ihtimali de yüksek.

100 At Ağacı (Sicilya)

Sicilya'da, Etna yanardağının yakınında muazzam bir kestane ağacı olan Yüz At Ağacı'nın yaşı 3000 olarak tahmin ediliyor.

Şövalyelerin fırtına anında saklanmak için dallarının altına saklandığı efsanesiyle daha da ünlü olan ağaç gerçekten de oldukça heybetli bir yapıya sahip. Bir buz hokeyi pisti büyüklüğünde olan 100 at ağacı altına yüz tane atlının sığabileceği kadar büyük ve geniş. Hatta bu bir deneyle kanıtlanmış bile.