Mobilemenu
Profile

Dünyanın En Yaşlı Ormanları

Tarkine Ormanı, Avustralya

300 milyon yıl önce dünyada bildiğimiz anlamda insan bile yoktu. Ama ağaçlar ve diğer birçok canlı vardı. Bunun tanıklarından biride Avustralya’daki Tarkine Ormanı.

Ormanın habitatı 300.000 milyon yaşında ama elbette buradaki ağaçlar o kadar da yaşlı değil. Sadece bir neslin devamını sağlıyorlar ve milyonlarca yıldır süren ağaç ailesinin son üyeleri konumundalar. Yaşları kaç mı? Ortalama 3.000!

Birçok uygarlığın, devletin, imparatorluğun doğumunu ve yıkımını gören ağaçlar bugün dünyanın en büyük ikinci ılıman yağmur ormanı konumunda. Bu orman içindeki nehirlerden çıkan ıstakozlar dünyaca ünlü. Ayrıca ormanı yalnızca at sırtında gezebiliyorsunuz. Rehberler sizi Tarkine Ormanı yerlileri konusunda da uyarıyor ve size “başınıza bir şey gelirse ne onlar ne de biz sorumluyuz” minvalli bir belge imzalatıyorlar. Eh bu da işin dikenli kısmı.

Aracuaria Ormanı, Şili

1000 yıl yaşayabilen bir Şili çamı olan Aracuraria ağacının, 180 milyon yıl önce bitki yiyen dinozorlardan kurtulmak için kendine özgü ters çevrilmiş bir kovaya benzeyen bu son halini aldığı düşünülüyor.

Şili yönetimi tarafından Ulusal Anıt statüsüne çekilen Arucaria Ormanı’nın sakinleri yaklaşık 1000 yaşında. Ağaçlar dışında muhteşem şelalelere ev sahipliği yapan ormanda düzenli olarak trekking turları da düzenleniyor. Kasım ve Aralık en uygun aylar olarak biliniyor ve mutlaka bir rehber ile hareket etmeniz öneriliyor. Aksi durumda labirente benzeyen ormanda yolunuzu kaybetmeniz kesin.

Yakushima Ormanı, Japonya

Yakusıgi ağaçlarının (Japon Sediri) yosunla örtülü taşları ve bez kökleri, bu ıslak ormanda binlerce yıldır yaşıyor.

Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan bu orman ünlü Japon masallarından popüler anime film Princess Mononoke’ye kadar birçok esere ilham vermiş. Ormanda doğa sporları sevenlere özel olarak ayrılmış alanlar da var. Trekking parkurlarından, kamp alanlarına, otellerden karavanlara bölgenin tadını çıkarmanız için her detay ayrıntısıyla düşünülmüş size de sadece bu doğa harikasının tadını çıkarmak kalmış. Mayıs ve Ekim ziyaret için en sık tercih edilen tarihler.

Antik Bristlecone Çam Ormanı, ABD

Geldik en yaşlı ağaçlara ev sahipliği yapan ormana. Özenle korunup saklanan bu çam ormanı Methuselah adlı bir adada konumlanıyor. Giriş ve çıkışların öyle pek de kolay olmadığı adaya Los Angeles’tan 3,5 saatlik bir yolculukla ulaşılabiliyor.

Yaklaşık 4.000 yaşındaki ağaçların çevresinde ailecek bir gezi yapmanız alınan izinlerin ardından yine de mümkün. El değmemiş olarak korunması için özenle korunan ada sizde bir kayıp cenneti bulma hissi bile yaratabilir.

Bialowieza Ormanı, Polonya ve Beyaz Rusya

Yaz aylarında bile kışı yaşayabileceğiniz ve her haliyle ortaçağ’dan kalmış gibi duran bu orman sizi tarihin derinliklerinde bir yolculuğa davet ediyor. Binlerce yıldır ayakta duran ağaçlar sizi Soğuk Savaş’tan geriye, Birinci Dünya Savaşı’na hatta Çarlık Rusya’sına kadar götürecek birçok ize sahip. Kimi zaman sığınak kimi zaman da izini kaybettirme yeri olarak kullanılan bu ormanda en çok görülen türler ise Norveç ladini, akçaağaç ve meşe ağaçları.

Ormanın etrafında konaklayabileceğiniz birçok otel de var. Onun dışında bisiklet ya da trekking turlarıyla ormanı gezmeniz de mümkün. Orman çok büyük olduğu ve toplamda iki ülkenin sınırına yayıldığı için tamamını gezmek biraz zor ama ayıracağınız zamana göre büyük bir kısmını keşfetmeniz de mümkün. Bu yazı antik ağaçların arasında geçirmeniz için tüm şartlar müsait.