Mobilemenu
Profile

Dünyanın En Zehirli Bitkileri

Doğa her zaman hoşumuza giden şeyler sunmaz bize. Bazen karanlık yüzünü de gösterebilir. Çok güzel kokan bir çiçek, çok estetik duran bir ağaç ya da şirin mi şirin bir bezelye tanesi hayatımızı sonlandıracak kadar zehirli olabilir. Into the Wild'da hikayesini izlediğimiz Christopher McCandless'in başına gelenler, buna en iyi örnek.

Zehirli mantarları ise hiç saymıyoruz bile. Yapılan araştırmaya göre her yıl yaklaşık 100.000 insan bitki zehirlenmesi yaşıyor ve bazıları kurtarılamıyor. İşte kesinlikle uzak durmanız ve gördüğünüz yerde kaçmanız gereken dünyanın en zehirli 6 bitkisi.

Wisteria

Japonya'nın, ABD'nin ve Çin'in bazı kısımlarında yetişen bu bitki oldukça estetik görünüyor. Üstündeki mor çiçekleri, kalın gövdesi ve 60 fite kadar uzanabilen dallarıyla bakan herkesi kendisine hayran bırakabilir. Ama biraz daha yaklaştığınızda önce keskin bir koku başınızı döndürüyor. Tadına bakarsanız ise önce baş ağrısı, sonra mide bulantısı akabinde ise ishal ile oldukça zor bir gün yaşayabilirsiniz. Bu etkilerin görüldüğü ilk anda doktora gitmeniz ise hayati bir süreç.

Rosary Pea

Bu bitki, genellikle kırmızı tohumlarını açığa çıkarmak için ayçiçeği gibi açmasıyla tanınır. Bir başka özelliği ise 1.5 inç uzunluktaki bezelye benzeri kapsüllere sahip olması. Rosary Pea’nin bu küçük bezelye görünümlü kapsülleri inanılmaz zehirlidir. Öyle ki tek bir bezelye bile hayati tehlike yaratabilir. Bu kadar zararlı olmasının sebebi ise insan için en tehlikeli zehirlerden biri olan abrin’i üretmesidir. Eğer benzer bir bitki görürseniz ve ateş, kusma gibi şeyler yaşarsanız hemen doktora gitmenizi tavsiye ederiz.

Oleander (Zakkum)

Çok güzel görünüyor değil mi? Ama dikkatli olun. Bu bir Oleander. Çöllerde ve yarı step çalılık arazilerinde sıklıkla karşınıza çıkabilir. Kızıl kahve rengindedir ve bitkinin neredeyse her noktası zehirlidir. Çiçekleri, tohumları, yaprakları, kabuğu, kökleri her şeyi. Temas halinde nabzınız düşer, renginiz sararır ve karın ağrıları başlar. Benzeri bir bitki ile doğada karşılaşırsanız ne olur ne olmaz deyip uzaklaşın deriz.

European Yew

Avrupa’nın en eski ağaçlarından biriyle devam edelim. 132 fite kadar yükselen boyu ve koyu yeşil yapraklarıyla tanınan European Yew bütünüyle değilse de özellikle kabuğundaki güçlü toksinle insan sağlığı için zararlı olabiliyor. Üzerinde neredeyse hiçbir canlıyı barındırmayan bu bitki ile yakın temas kurulunca ise önce nefes almada sıkıntı daha sonra hızlı kalp artışı ve hatta kalp krizi riski bile var.

Lucky Nut

Bu, tropik Amerika kökenli ve asla yaprak dökmeyen bir bitki. Tüm bu özellikler sıradan gibi görünüyor evet ama Lucky Nut’ın başka özellikleri de var elbette.

Her zaman çiçek açan bu geniş bitkinin neredeyse her noktası zehirle dolu. Özellikle kalp kası konusunda ölümcül bir zarara yol açabilen bitki ile temas kısa bir süreçte kalp yetmezliğinden ölüme bile sebep olabilir.

Aconite

İsviçre gibi Avrupa’nın dağlık bölgelerinde yetişen bu bitki yüksek sapı ve mavi çiçekleri ile ünlüdür. Çayırların ve ıslak ortamların bitkisi olan Aconite özellikle kökleriyle insan sağlığı için tehlike oluşturuyor. Kaslarda ve baş bölgesinde inanılmaz ağrılara sebep olan  Aconite içeriğindeki yoğun zehirle taşikardi ve kusma akabinde ise ölüme neden olabiliyor.