Mobilemenu
Profile

Dünyanın En Zorlu 5 Kayak Noktası

Havalar kayak yapmaya gayet müsait. Yerli kayakseverler yollarını sıkça Uludağ veya Palandöken’e düşürmeye çalışıyor. Ama işi biraz daha tutku boyutunda yaşayanların gözleri dışarıda. Ekstrem bağımlıları bu sporu en uçlarda deneyimlemek için birçok yeri araştırıyor. Biz de birkaç araştırma sonucunda zorlayıcılığı sınırları aşan kayak noktalarını sizler için keşfettik.

La Grave, Fransa

Bir dağa tam 40 dakika boyunca tırmanıyorsunuz. Ardından 10 bin 500 metre yükseklikteki noktaya bir teleferik aracılığıyla ulaşıyorsunuz. Ve kendinizi hem olağanüstü bir manzara, hem de dünyanın en ekstrem kayakçılarının favori mekanında buluyorsunuz. Burada kayak dışında hiçbir spora izin ya da imkan yok. Özel rehberler eşliğinde ulaştığınız La Grave’de eğer profesyonel değilseniz yarışmanıza izin verilmiyor.

Birçok kaza yaşanması nedeniyle kötü bir unvana sahip olan La Grave, son yıllarda yeniden düzenlendi ve daha kontrollü bir hale getirildi.  Bölgenin müdavimlerinden Rachel Ash “Burada amatör birçok kayakçı ağır kazalar geçirdi. Dünyanın en zorlu kayak noktası diyebilirim. Burası sadece profesyoneller için. Amatörlere yer yok!” diyerek nasıl bir yerden bahsettiğimizi özetliyor.

Delirium Dive, Kanada

Sadece profesyonel kayakçıların takılabildiği bir başka nokta ise Banff, Kanada’da bulunan Delirium Dive.

50 derecelik bir eğime sahip olan bölgede özel bir kayak tesisi de bulunuyor. Kayalar ve ağaçlar arasından geçen bir parkura sahip olan Delirium Dive’da çığ düşme tehlikesi de her zaman mevcut. Ama ekstrem tutkunları için bunların hiçbiri problem değil. Bazen hava şartları nedeniyle iki metre öteyi görmenin bile imkansızlaştığı bölgeye akın eden kayak tutkunları, olası tehlikelerin farkında olduklarını belirtme şartıyla, bir rehber eşliğinde bölgede kayabiliyorlar.

Yaşanan birçok üzücü kazanın ardından güvenliğin arttırıldığı bölgede, çığ düşme tehlikesine karşı önceden uyarı sistemi ve güçlendirilmiş bariyerler yapıldı. Yine de işin ehli değilseniz bulaşmamakta fayda var.

Harakiri, Mayrhofen, Avusturya

%78. Bu ne olabilir dersiniz? "Olduğunuz yerde yavaşça önünüze eğilin" desek bu açıda eğilemezsiniz. Bunu bir tek Michael Jackson başardı, o da özel efekt hileleriyle! Ama Avusturya’da bulunan Harakiri tepesi tam olarak böyle bir eğime sahip ve daha da çılgınca olanı, bu noktada kaymaya bayılan birçok kayakçı var.

Dünyanın en dik kayak noktası olan bölge gerçekten de isminin hakkını veriyor. Ski Magazine’in kayak editörü Samantha Berman burası için “Dik eğimden atlayan kayakçılardan daha heyecanlı olan bir şey varsa, o da onları bu eylemi yaparken izlemek” diyor.  Harakiri, belki de dünyanın en zorlu kayak noktası.

El Colorado, Şili

Şili’nin merkezinde bir bölgede yer alan El Colorado, orta ve ileri düzey tüm kayakçıların akın ettiği bir bölge 2 bin 971 metre yüksekliğe sahip. Toplamda 77 kayak parkurunun yer aldığı El Colorado için freestyle kayak efsanesi Dave Valenti “Burası çok büyük bir dağ. Parkurlar çok geniş. Bazen kendinizi bir anda neresi olduğunu bilmediğiniz bir yerde bulabilirsiniz” diyor.

Parkurların genişliği ve uzunluğu çok fazla olduğu için, burası en uzun süre kayak yaptığınız yer olabilir. Zira isteseniz de durmanız yahut kaymaktan vazgeçmeniz mümkün değil! Profesyoneller dışında orta seviye kayakçılara da iyi bir imkan sunan El Colorado’da yine de dikkatli olmakta fayda var. Kendinizi bir anda dağda kaybedebilirsiniz. Sırtınızı rehberlere yaslarsanız, kolu bacağı kırmaktan da kurtulursunuz.

Lauberhorn Dağları, Wengen, İsviçre

Bu dağlar aklınızın almayacağı kadar büyük. Öyle ki, hangi noktadan bakarsanız bakın, bir perspektif yakalamanız çok zor. Burası dünyanın en yüksek kayak merkezi. 4 kilometre kadar süren parkuru bitirmek iki buçuk dakika sürebiliyor. İnanılmaz bir hıza ulaşıldığı için bölgede sıkı güvenlik önlemleri ve tecrübeli rehberler var. Zaten burası aynı zamanda bir kayakçının en yüksek hıza ulaştığı kayak noktası olarak da rekorlar kitabına girmiş durumda. Ski Racing editörü Hank McKee'nin görüşü ise gayet kısa ve net. Mekan için “Burası dünyanın en zorlu yarış bölgesi” diyor.

Burada profesyonelleri izlemek gerçekten büyük keyif. İster ekran başından ister bölgeden. Eh, kendinize güveniniz tamsa belki ufak bir deneme de yaparsınız.