Mobilemenu
Profile

Dünyanın En Zorlu 8 Dayanıklılık Yarışması

Hangi spor dalında olursa olsun, en iyi atletler her zaman için kendi limitlerini zorlamak isterler. İşte bu içgüdü, insanoğlunun fiziksel sınırlarını zorlayan yarışmaların organize edilmesiyle sonuçlandı. Bu yazıda dünya üzerindeki en zorlu dayanıklılık yarışmalarını keşfedeceksiniz.

Race Across America

Bütün bir kıtayı kapsayan bir yarışla başlıyoruz; Race Across America, Amerika’nın Pasifik kıyısından Atlantik kıyısına dek uzanan, yaklaşık 5000 kilometrelik bir bisiklet yarışı. Katılımcılar tek başına ya da değişimli olarak iki, dört ya da sekiz kişilik takımlar halinde yarışabiliyor.

Tüm katılımcıların yarışı bitirmek için 12 günü var. Tek katılan yarışmacılar, günde yaklaşık 90 dakika kadar uyuyup, 20 saatten daha uzun bir süreyi bisiklet üzerinde geçirebiliyorlar. Uykusuzluk kaynaklı halüsinasyonlara karşı sporcuların hepsi destek ekiplerince kontrol ediliyor.

Sables Maratonu

Çoğu katılımcının katıldıkları en zorlu yarış ilan ettikleri bu maratonda koşucular, Fas çöllerinde 241 kilometrelik mesafeyi bütün yiyecek ve teçhizatlarını sırtlarında taşıyarak katediyor.

Yarış, her biri farklı zaman limitlerine sahip birkaç aşamaya ayrılmış. Organizatörler, koşucuların susuz kalmamaları için su dağıttıkları, uğranması zorunlu kontrol noktaları yerleştirmişler.

Bütün güvenlik önlemlerine rağmen, yarışmacılar kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya kalabiliyor. 1994 yılında Mauro Prosperi isimli İtalyan sporcu bir kum fırtınasına yakalanarak yolunu kaybederek yaklaşık 200 kilometre kadar yalnız başına amaçsızca yürümek zorunda kalmış. Yarasa eti ve kendi idrarıyla beslenen Mauro, 9 gün sonra bulunduğunda 16 kilo zayıflamıştı. Gerçekten dayanıklıymış!

Iditarod Parkuru Invitational Turnuvası

Sahra Çölü’nün tam tersi olan bu turnuvada katılımcılar, 1500 kilometrelik Alaska karlarıyla kaplı parkuru koşarak, bisikletle ve kayarak tamamlamaya çalışıyor. Tüm teçhizatlarını yanlarında taşımak zorunda olan katılımcılara yarışı bitirmek için en fazla 30 gün veriliyor.

Sıcaklıklar -45 dereceye kadar düşebiliyor.  Katılımcılar, aşırı soğuğun etkileriyle mücadele edebilmek için fazladan kalori tüketip, soğuktan donmamak için uyurken bütün vücutlarını kapatmak gibi ekstra önlemler almak zorunda kalıyor.

Yarışı bitirebilen katılımcılara, Nome’daki Scneiderheinzes evinde sıcak yemekler ikram ediliyor. Ne kadar da cömertler!

Ironman Dünya Şampiyonası

Ironman (Demir Adam) Dünya Şampiyonası, her yıl Hawaii’de organize edilen bir triatlon müsakabası. Yarışa katılabilmek bile yeterince zor iken (her yıl dünya genelinde düzenlenen ön elemelere katılan 80 bin atletten yalnızca 2 bini bu büyük organizasyona katılma hakkı elde edebiliyor), yarışa katıldıktan sonra devam edebilmek de epeyce zor. Katılımcılar, 2 saat 20 dakika içinde yaklaşık 4 km’yi yüzmek, 180 km’yi bisikletle en fazla 10 saat 30 dakikada tamamlamak ve 42 km koşarak 17’nci saati bitmeden yarışı tamamlamak zorundalar.

Şaşırtıcı bir şekilde, yarışın eski yıllardaki kazananlarının çoğu tüm parkuru ortalama 8 saatte tamamlamayı başardı. Yarışmaya popüler atletler de katılıyor. Olimpiyatlarda gümüş madalya sahibi triatlet Bevan Dochery’in hemen arkasından ikinci olan ünlü bisikletçi Lance Armstrong da bunlardan biri.

Barkley Maratonları

70’li yılların sonunda Martin Luther King Jr.’ın katili hapisten kaçarak 12 kilometreyi 55 saat içinde katetmeyi başarmıştı. O dönemde bir ultramaratoncu olan Gary Cantrell, aynı sürede en az 160 km koşabileceğini iddiasını ortaya atmış ve böylece Barkley Maratonları, Tenesse Frozen Head Eyalet parkında organize edilmeye başlanmıştı.

Katılımcılar, 60 saatte, yokuşlu, çamurlu ve dikenli çalılarla dolu bir arazide 160 kilometrelik bir mesafeyi koşmak zorunda. Yani bu yarışma sadece kondisyonu değil, acıya dayanıklılığı da test ediyor. Katılımcılar, parkuru takip ettiklerini kanıtlamak için, parkur üstünde belirli noktalara bırakılmış kitaplardan sayfaları yırtıp yanlarında taşıyorlar.

Parkur boyunca her 30 kilometrede bir; yiyecek, uyku tulumu ve bira gibi çeşitli içeceklerin sunulduğu bir kamp alanına dönülüyor. Bu kontrol noktalarında yarışmacılar bir 30 km daha devam edip etmek istemediklerine karar veriyor. Son 25 yılda bu maratonu tamamlayabilen yalnızca 10 sporcu olmuş. Etkileyici…

Tour de France

 

Dünyanın en ünlü bisiklet yarışlarından olan Tour de France, 3 haftalık bir süre içinde yarışmacılara 3400 kilometrelik bir parkur sunuyor ve Paris’te bitiyor.

Düz, dağlık, zamana karşı gibi aşamaları olan bu 21 günlük yarışın her aşaması bir gün içinde bitiriliyor. En iyi tırmanıcı, en iyi genç bisikletçi gibi belirli başarılara erişen yarışmacılara verilen özel ödüllerin yanında kazanılan her aşama başına verilen yüksek para ödülleri de rekabeti bir üst seviyeye taşıyor.

Badwater Ultramaratonu

Badwater Ultramaratonu, Ölüm Vadisi’nden (Rakım: 90 metre), Whitney Dağı patikasının başlangıcına kadar (Rakım: 2500 metre) kadar süren, 220 km’lik bir yaz koşusu.

Sıcaklıklar zaman zaman 55 dereceye kadar çıkarken, 93 dereceyi bulabilen asfalt sıcaklığı koşucuları, ayakkabılarının erimesini engellemek için, yolların çizgilerinde koşmaya zorluyor.

Koşucular aşırı sıcaktan etkilenmemeleri için, destek ekipleri tarafından her 15 dakikada bir buzlu suyla ıslatılıyor. Badwater efsanesi olarak anılan Arthur Webb, 2009 yılında, 67 yaşındayken, maratonu üst üste 10. defa bitirmeyi başardı.

The Ultra-Trail du Mont-Blanc

Her sene düzenlenen bu yarışmanın parkuru Fransa, İtalya ve İsviçre’den geçiyor. The Ultra-Trail du Mont-Blanc, Alpler’in muhteşem manzarasında katılımcıları 46 saat ya da daha az bir sürede tamamlamak zorunda oldukları 165 km’lik bir yolculuğa çıkarıyor. En iyiler yarışı ortalama 20 saat içinde bitirebiliyor.

Ultramaraton koşucuları arasında çok popüler olan bu yarışma en fazla 2300 katılımcı kabul ediyor. Dolayısıyla binlerce katılımcı reddediliyor. Yine de alternatif olması amacıyla The Ultra-Trail du Mont-Blanc sırasında, parkurda değişiklikler yapılarak gerçekleştirilen 3 farklı yarışma organize ediliyor.

Kaynak: http://news.discovery.com/adventure/extreme-sports/8-most-grueling-events-130429.html