Mobilemenu
Profile

Dünyanın En Zorlu Dağları

Everest / Himalayalar

Eğer dağcılığı ciddi bir şekilde ele alır ve disiplinli bir şekilde yaparsanız bir gün siz de dünyanın en yüksek noktasına çıkabilirsiniz. Everest’te her yıl 3 binden fazla dağcı zirve yapıyor ve öyle ki bu dağ artık haberlere dağcıların yarattığı çöplüğün ulaştığı korkunç boyutlarıyla konu oluyor! Belki tırmanış açısından çok zorlu bir dağ değil ama Everest’in de insanoğluna karşı bir kozu var: Yükseklik. Yukarı doğru atılan her adımda oksijeni azalan hava nedeniyle hareket etmek zorlaşıyor, baş dönmesi ve göz kararması artıyor, halüsinasyonlar görenlere bile rastlanıyor. Yine de biraz spor yapıp yörenin yerlisi Şerpalar’ın da yardımıyla 8 bin 848 metreden dünyaya bakmak herkes için heyecan verici bir dürtü.

Annapurna / Himalayalar

“Annapurna çok popüler bir dağ değildir” diyor milli dağcı Tunç Fındık. “Çünkü zirvesine çok az kişi ulaşabiliyor. Çıkabilmek için buzda ve kayada oldukça teknik bir tırmanış yapmalısınız. Bu da işleri oldukça zorlaştırıyor.” Annapurna, 8 bin 91 metreyle, dünyanın en yüksek onuncu noktası. Çok etkileyici gelmedi mi? Pekala, zirvesine bugüne kadar yalnızca 130 kişinin çıkabildiğini duyunca ne yapacaksınız? Zirve tırmanışı yapanların %41’inin hayatını kaybettiğini de kulağınıza küpe yapın. Himalayalar’daki bu dağ yalnız değil; K2 ve Kangchenjunga gibi iki tehlikeli komşusu var.

Eiger / Alpler

Almanlar ona “Gulyabani” diyor. Kuzey yönününse kendine has bir lakabı var: “Ölüm Duvarı”. Tüm bu korkutucu isimlerin takıldığı Alpler’deki Eiger’in yüksekliği sadece 3 bin 970 metre ama onun dünyanın tüm dağcılarını çeken özellikleri başka. Kuzeydeki buz duvarına tırmanışın sadece kış aylarında yapılabiliyor olması bu işi oldukça zorlaştırıyor, başarabilen için de keyiflendiriyor. Fakat bugüne kadar 64 dağcı bu yolda hayatını kaybetti. “Yaz ve bahar mevsimleri çuvala mı girdi?” diye söylenebilirsiniz ama emin olun ısının havanın etkisiyle buzulların kayalarla beraber aşağıya inmesi sırasında siz de orada olmak istemezsiniz!

Matterhorn/ Alpler

Mont Blanc belki Alpler’in ve Avrupa’ın en yüksek noktası ama tırmanış popülerliği açısından bakarsanız 4 bin 478 metrelik Matterhorn çok daha önlerdedir. Acemi dağcılar Hornli sırtı ve Aslan rotalarını tuttururken tecrübeliler buralara burun kıvırıp Zmtt, Fruggen Sırtı gibi zorluk derecesi yüksek rotaları tercih eder. Matterhorn’un zirvesi, keskin sırtı ve buzul çıkıntılarıyla piramitvari bir görüntü arz eder. Kendi içinde kapalı olan sistemi yüzünden güzel bir yaz günü başlayan tırmanış sulu karlı bir sonbahar gününe bile dönebilir! Kısacası keskin kayalar dışında, değişken hava şartları da işinizi oldukça zorlaştıracak.

Fitzroy ve Cerro Torre / And Dağları

Kuzey Amerika’da McKinley Dağı, dağcılık meraklılarını çekerken güneydeki Fitzroy ve Cerro Torre zirveleri kaya tırmanışı yapabilenleri bünyesine kabul edecek kadar misafirperver. And Dağları’ndaki bu iki zirve Patagonya’da, yani dünyanın en uzak ucunda! Fitzroy 3 bin 375, Cerro Torre ise 3 bin 128 metrelik mütevazı yüksekliklere sahip olsalar da dik uçurumları, yoğun granit yapıları, özellikle kışın dondurucu soğuklarıyla zirve yolunu oldukça zorlaştırıyorlar.