Mobilemenu
Profile

Dünyanın Görülmesi Gereken Yeraltı Harikaları

Yer üstündeki harikalara hepimiz aşinayız. “Dünyanın harikaları” başlığı altında gezegenin dört bir yanından binlerce eseri sıralayabiliriz. Peki ya yerin altındakiler?

Evet, emin olun onlar da yerin üstündekiler kadar şatafatlı ve dikkate değer. Yüzyıllar önce çeşitli nedenlerle toprak altında kalmış bu harikaları şimdi yeniden keşfetme zamanı. İşte dünyanın dört bir yanından 8 çarpıcı yeraltı harikası.


Seti’nin Mezarı

Antik Mısır tarihi uygarlığımızın beşiği sayılabilecek sayısız esere ev sahipliği yaptı. Elbette bunlar arasında en dikkat çekenler piramitlerdir. Kral mezarı olarak dizayn edilen piramitlerin dışında ayrı içinde ise bambaşka bir dünya var.

1817 yılında Giovanni Battista Belzoni tarafından keşfedilen Seti’nin mezarı ise herhalde tarihin en görkemli mezarıdır. İçinde sayısız sanat eseri ve firavun Seti’ye ait duvar resimleri bulunan mezar yerin altında görebileceğiniz en görkemli yapılardan biri.

Les Catacombes de Paris

Les Catacombes de Paris, birbiri üzerine yığılmış kafataslarıyla dolu tünellerden oluşan bir yeraltı labirenti. Roma döneminden beri sürekli genişleyen ve derinlere inen bu labirentin tamamı halka açık değil elbette. Bu tünelde toplam 6 ila 7 milyon eski Parislinin gömülü olduğu düşünülüyor. Burası dünyanın en büyük yeraltı mezarlığı olarak da biliniyor. İçeride ünlü devlet adamı ya da askerlerin de görkemli bir sanat eserini andıran mezarları mevcut.

Churchill's Cabinet War Room

II. Dünya Savaşı sırasında Churchill, kabinesi ve diğer personelleri, zafere ulaşma yollarını planlamak ve stratejilerini geliştirmek için yorulmadan çalıştılar. Güvenli bir ortamda yapmak çalışmak için de yerin altında olağanüstü güvenlikli bir sığınak oluşturdular. Bugün, sığınak ve savaş odaları, zamanın birçok orijinal eşya ve nesnesine sahip bir müzeye dönüştürüldü ve her yıl milyonlarca ziyaretçi tarafından ziyaret ediliyor.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Kapadokya bölgesinin jeolojik oluşumu sayesinde inşa edilmiş sekiz katlı Derinkuyu Yeraltı Şehri, büyük bir topluluğu içinde barındıracak ve ihtiyaçlarını karşılayacak mekânlardan oluşuyor. 20.000 kişiye kadar insana ev sahipliği yapacak kadar büyük olan bu şehrin tarihi ise 2. yüzyıla kadar uzanıyor.

Kristaller Mağarası

Meksika, Chihuahua'da bulunan Kristaller Mağarası kesinlikle görülmesi gereken doğal oluşumlardan biri. Ana odanın içinde bulunan dünyanın en büyük doğal kristallerinden bazılarına sahip olan mağaranın tamamını gezmek ise kolay değil. Zira mağaranın altındaki sıcak magma nedeniyle, derinlere indikçe ısı da bir hayli artıyor.

The Underground Cave Suite

İster inanın ister inanmayın, Büyük Kanyon içinde dünyanın en derin, en karanlık ve en sakin oteli var. 65 milyon yaşındaki mağara duvarları içine inşa edilen bu oda-otel sıfır neme sahip ve oda içinde ihtiyaç duyduğunuz her şey de mevcut.

Dom im Berg

Yeraltında parti yapmak ister misiniz? Avusturya'daki Dom im Berg, II. Dünya Savaşı sırasında hava saldırı sığınakları olarak kullanılan tünellerle dolu bir mağara. Ancak bugün, Avrupa'daki en popüler gece kulüplerinden birine dönüştürüldü. Kolayca 1000 kişiye kadar ev sahipliği yapabiliyor.

Terracota Askerleri

Lishan Dağları'nın kuzey kesiminde, Çin’i birleştiren ilk imparator Qinshihuang'ın mezarı bulunuyor. İmparatorun mezarını bulmak başta büyük bir keşif gibi görünmüyordu fakat mezar kazma çalışmaları genişledikçe 2000 yıllık bir gizem de aydınlandı. İmparatr mezarına 8000 asker, 520 atıyla birlikte 130 savaş arabası ve 150 süvariden oluşan ve pişmiş topraktan yapılan heykeller de gömdürmüştü. Günümüze kadar korunarak gelen bu mezarın içinde bir bu kadar daha heykel olduğu düşünülüyor ve kazıların 2020 yılına kadar da süreceği belirtiliyor.