Mobilemenu
Profile

Dünyanın Renkleriyle Göz Kamaştıran 5 Özel Yeri

Doğa bazen bir gökkuşağına dönüşebilir. İçinde barındırdığı sayısız renk birbiri ile ahenk içinde adeta gözlerimize bir bayram ettirir. Ebette bazen insan eliyle de müdahaleler olabiliyor ve bu özel yerlerin korunması ve hatta daha da renklenmesi için özel çalışmalar yapılıyor. İşte daha ziyade çok renkliliği ile dikkat çeken 5 doğa harikası.

Kawachi Fuji Garden, Japonya

Listemize doğadaki renklerin anavatanı diyebileceğimiz Japonya ile başlayalım.

Fuji’de yer alan Kawachi Bahçesi’nin halk arasındaki adı olan Masal Bahçesi lafı aslında her şeyi özetliyor. Özel olarak korunan ve iyi bir bakımla göz kamaştıran bahçeye özellikle ilkbahar aylarında yapacağınız bir seyahat bu masalı sizin de yaşamanızı sağlayabilir. Muhteşem tüneller, kubbeler ya da kafesler içinde yer alan çiçekler içinde özellikle mor sarmaşık çiçeklerinden oluşan deniz size “cennet herhalde böyle bir yer” dedirtecek kadar olağanüstü gözüküyor.

Keukenhof, Hollanda

Şimdi direksiyonu Avrupa’ya kıralım ve en çok laleleri ile ünlü olan Hollanda’ya gelelim.

Eğer nisan ayları için yaptığınız özel bir planınız yoksa takvimde Hollanda seyahati için yer açın. Hollanda’nın Lisse kasabası yakınlarında yer alan bu bahçe her yıl nisan ve mayıs aylarında ziyaretçilere açık oluyor.

Bu bahçelerde tam 7 milyon çiçek bulunuyor ve bir seyahatte tamamını görmeniz elbette imkansız. Birçok çiçek türünün yetiştiği bahçelerde ön plana çıkan ise elbette laleler. Envai renkte laelerin kilometrelerce uzandığı bu bahçeler, Disney dünyasından fırlamış bir doğa mucizesi gibi görünüyor. Aynı zamanda birçok göl ve geniş çimlerin de yer aldığı bölge doğayı doya doya içinize çekmeniz için birebir.

Caño Cristales, Kolombiya

Şimdi Güney Amerika’daki sıra dışı bir nehirle listemize devam edelim. Mevsim ve akış hızına göre, kırmızı, sarı, yeşil, mavi ve siyahın farklı tonlarıyla renklenen Cano Cristales nehrindeki bu dramatik renkler, “Sıvı Gökkuşağı” olarak da adlandırılıyor. Nehrin neredeyse her noktasında farklı bir renge şahit olabilir hatta saatler içinde bu gökkuşağının yeni versiyonları ile karşılaşabilirsinz. Renklerin cümbüşünü en iyi gözlemleyebileceğiniz aylar içinde ise temmuz sonu ya da aralık ayı başı öneriliyor.

Hitachi Seaside Park, Japonya

Yine Japonya’dayız. Bu kez adresimiz Miharashi Tepesi. Bu tepeye varıp aşağılara doğru baktığımızda ise masmavi bir okyanus ile karşılaşıyoruz. Ama bu okyanus sudan değil, Nemophila adı verilen bir çiçekten oluşuyor.

Her mevsim renk değiştiren bu çiçek o tepeye çıktığınız mevsime göre yeşil ya da kırmızı bir okyanusa da dönüşebiliyor. Her rengi ayrı bir şahane manzara yaratan Hitachi Seaside Park doğanın bir başka renkli mucizesi olarak ziyaretinizi bekliyor.

Dubai Miracle Garden, Dubai

Dubai Mucize Bahçesi, dünyanın en büyük doğal çiçek bahçesi olup içinde 109 milyondan fazla çiçek bulunduruyor. Evet 109 milyon çiçek!

120'den fazla farklı çiçek türünden milyonlarca örnek barındıran bu özel bölge kilometrelerce büyüklükte bir bahçe olarak da adlandırılabilir. Her bir bölmesinde farklı bir rengin en güzel çiçeklerini barındıran bahçenin kendi içinde bir ekosistemi var ve burann havası bile yetkililer tarafından özel olarak ayarlanabiliyor.

Bahçe içinde çiçeklerden oluşan evler ya da kuleler görebilir, göl kenarında yürüyebilir hatta tavuskuşları ile de karşılaşabilirsiniz. Dünyanın en renkli doğa merkezi olarak bilinen bu Mucize Bahçesi’ni görmek ve yeniden doğaya hayran kalmamak için hiçbir sebep yok.

Foto 5: