Mobilemenu
Profile

Dünyayı Kedisiyle Dolaşan Kadınla Tanışın: Liz Clark

Hepimiz bazen kaçıp gitmeyi düşünürüz. Ama bunu genelde oturduğumuz yerden ya da karşılıklı çay içerken arkadaşımıza yakınma biçiminde dile getiririz. “Bırakacağım abi, bıktım ya bu işlerden” dedikten sonra ertesi gün yine boynu bükük şekilde işlerimize gitmeye devam ederiz.

Ama Liz Clark bu insanlardan biri değil. O, 2006 yılında gerçekten de “Eeeh, yeter bee” demiş, San Diego’daki işini ve kurumsal hayatı  bir kenara bırakıp yelkenli eşliğinde dünyayı gezmeye başlamış.

10 yıldan beri denizlerde yaşayan, dünyanın tüm kıtalarında turlayan Liz, 2013 yılında tekneye mürettebat almaya karar vermiş. Liz’in yolculuk sırasında kendisine eşlik etmesine izin verdiği tek canlı olan Amelia: 6 aylık bir kedi yavrusuymuş! Amelia o günden beri tam 3 yıldır Liz’e eşlik ediyor.

Liz, Instagram’dan paylaştığı fotoğraflar sayesinde tüm dünyanın ilgisini çekti. Bu ilgide Amelia’nın payı da yadsınamaz elbette. Gittikleri her yerde sevgiyle karşılanan ikili özellikle doğayı koruma bazlı birçok yerel projeye destek veriyor ve dünyanın dört bir yanındaki hayranları gün geçtikçe çoğalıyor.

Güneş ve rüzgar sayesinde denizde kendi elektriğini üreten Liz, hayatından çok memnun. Doğa ile bütün bir şekilde yaşamanın kendisini zenginleştirdiğini belirten Liz “Artık daha az harcıyorum, daha az kullanıyorum ve daha az ihtiyaç duyuyorum” diyerek mutlu bir insana doğru olan değişimini gururla anlatıyor.

Liz, her ne kadar yolculuğa kendi maddi imkanlarıyla başlasa da Instagram’da 70 bine yakın takipçiye ulaştıktan sonra kendisiyle iletişime geçen birkaç firma sayesinde bir finans kaynağı da bularak denizlerde geçireceği süreyi daha da uzatmış. Alternatif yaşamını destekleyen insanları bulmasını mucize olarak değerlendiren Liz, bir lakaba da sahip: Kaptan Lizzie.

En az kendisi kadar ünlü kedisi Amelia ile tanışmasını ise şöyle anlatıyor: “Onu bulduğumda çok aç ve zayıf görünüyordu. Ona biraz su ve yiyecek verdim. Sonra kucağımda uykuya kaldı. Onu öyle bırakmak içimden gelmedi ve yolculuğuma onu da dahil ettim. 3 yıldır birlikteyiz. Sudan kesinlikle korkmuyor ve rahatı hep yerinde. Onu çok seviyorum.”

Liz, ziyaret ettiği her yeri Amelia ile geziyor. Amelia, Liz’i ormanda, kentte, şehirde her zaman takipte. En favori yiyeceği ise elbette balık. “Bazen sadece daha fazla balık yemek için benimle takıldığını düşünüyorum” diyor Liz gülerek.

Bu kadar ünlü olmasında Amelia’nın etkisi olduğunu kendisi de biliyor. “O fotoğraflarda sadece ben olsaydım, insanlar bir 'Hımm' deyip geçeceklerdi. Ama şimdi Amelia var ve benim yolculuğum bir anda onun yolculuğuna dönüştü. Benden çok daha fazla ilgi görmeye başladı ama bundan hiç rahatsız değilim.”

Peki, Amelia’ya rağmen, neredeyse 10 yılını epey az insanla görüşerek yapayalnız geçiren Liz hiç sıkılmıyor mu? “Sıkıldığımı hiç hatırlamıyorum. Elbette birçok zorluk yaşadım. Ama bir an bile 'Bu çok sıkıcı' diye düşünmedim. Amelia yokken de birçok yunus bana arkadaşlık etti. Yani hep bir arkadaşım vardı” diye gülerek cevap veriyor.

10 yıldır denizlerde olan ve dönmeye de pek niyeti olmayan Liz Clark, kedisi Amelia ile birlikte mutlu hayatını sürdürüyor. Onların binlerce hayranı ise her gün Instagram’ı açıp bu muhteşem ikilinin yeni resim ve videolarını bekliyor. Eğer siz de Liz ve Amelia’nın yeni maceralarını merak ediyorsanız bu ikiliyi Instagram'dan takip edebilirsiniz.