Mobilemenu
Profile

Düşmek BMX'in Fıtratında Var

Her disiplinde olduğu gibi BMX’in de kendine has bir çilesi vardır. İnternette gezinirken oturduğunuz yerden izlediğiniz keyifli BMX videolarını bir de bisikletin üzerindeki adrenalin tutkunlarına sormak lazım. Birbirinden alengirli hareketlerden her birini tamamlamak, düzgün bir şekilde yapabilmek için çekilen çileyi, dökülen ter ve kanı da hesaba katmak lazım.

Instagram’da küçük bir parmak darbesiyle tadına varmadan geçilen sade bir tailwhip hareketinin kusursuzluğa ulaşana kadar burktuğu bileklerin, kütürdettiği kaval kemiklerinin haddi hesabı yoktur. Ama olsun, kütürdeyen kemikler olsun. Sonunda başarı varsa gerisi çok da önemli değildir. Hele ki hayal ettiğin hareketi düzgün bir şekilde tamamlayıp bağıra çağıra gökyüzünü yumruklamanın tadına vardıktan sonra…

Sıyrılan deriler, kırılan dişler, çatlayan kemikler, burkulan bilekler ve çekilen bunca acının dindiği bir zaman vardır elbet. Bacaklarınızın arasına aldığınız ilk gün vahşi bir aygır gibi yerinde duramayan bisiklet, gün geçtikçe ehlileşir ve bedeninizin bir parçası olmaya başlar. Yıllar yılları kovaladıkça patronun kim olduğunu anlar ve emrinizden çıkmaya cesaret edemez. Ama ne olursa olsun BMX’in ruhundaki kontrol edilemeyen asilik, uzun süre sessiz kalsa da fırsatını bulduğu ilk anda size kendini hatırlatacaktır. 

Bu spora adanmış bedenler dahi o talihsiz an geldiğinde BMX’ine hükmedemeyip bir metrelik kadronun ve kaslı lastiklerin vahşiliği karşısında çaresiz kalabilir. Neyse ki BMX dünyasında kurallar biraz daha farklıdır. Ezberlerin aksine bu dünyada “Düşenin dostu OLUR!” Çünkü düşmek de sevdaya dahildir ve sürücü kendini yerde bulduğu her seferde yeni bir ders daha çıkartarak bisikletiyle arasındaki bağı kuvvetlendirir. Bu yönüyle sert ve tutkulu bir sevdadır BMX.

Önümüze geldiğinde bakakaldığımız, yerden 10 metre yüksekte verilen o muhteşem pozlar, izlerken bile kendimize hakim olamayıp ekranın sağına soluna yanaştığımız hoplayıp zıplamalar bu çileler çekildikten sonra gerçekleşir ancak. Kısacası düşmek, bu işin fıtratında vardır.