Mobilemenu
Profile

Eddy Merckx , Nam-ı Diğer Yamyam

Belçikalı bisikletçi Eddy Merckx 17 Haziran 1945’te dünyaya geldi. Bisikleti profesyonel olarak 1961 yılında kullanmaya başlayan Eddy Merckx, 1961 ve 1977 yılları arasında 4 Dünya Bisiklet Turu, 5 Fransa Bisiklet Turu, 5 İtalya Bisiklet Turu, 1 İspanya Bisiklet Turu, 2 Belçika Bisiklet Turu, 2 Lombardiya Bisiklet Turu şampiyonluğu elde etti. Belçika efsanesi ayrıca; Milan, Boston ve Paris'te tam 32 kez klasik yarış birincisi oldu. Tüm bunların yanında Merckx, 49.431 metre/saat ile 25 Ekim 1972 yılında Meksiko'da saate karşı bisiklet yarışı dünya rekorunu kırdı. Mercx aynı yarışta 10 kilometreyi 11 dakika 53.2 saniye, 20 kilometreyi ise 24 dakika 6.8 saniye ile tamamladı. 1999 yılında Uluslararası Bisiklet Birliği’nden (UCI), “20. Yüzyılın Bisikletçisi” ödülünü alan Eddy Merckx, yine 1999 yılında Belçika'nın gelmiş geçmiş en büyük sporcusu seçildi. Bisikletle tırmanıştaki çevikliği, kullandığı teknik ve sahip olduğu hız sayesinde, rakipleri onu sprint’te geçmeyi asla başaramadı.

Tabi ki bütün bunlar öyle kolaylıkla elde edilmedi. Çoğu sporcu gibi Eddy Merckx de spor hayatına zirvede başlamadı. Efsane Belçikalı’nın, 1964 yılında yapılan Dünya Amatör Bisiklet yarışlarında dereceye giremediği gerçeği de bunun bir örneği. Eddy Merckx ilk büyük zaferini bundan iki sene sonra, 1966 yılında, Milano San Remo yarışlarında elde etti. Merckx 1969 yılında katıldığı yarış sırasında da önünde giden hız ayarlama motorunun kaza yapması sonucu düşerek başından ciddi şekilde yaralanmıştı. Kazada omurgası da hasar alan ve bilinç kaybı yaşayan Merckx bütün bunlara rağmen yarışa devam ederek neden bu sporda efsane olarak anıldığının da güzel bir örneğini sergilemişti.

Rakiplerini aşırı zorlaması ve her daim zafere aç olması nedeniyle “Yamyam” olarak anılan Merckx’in bu lakabı ne kadar hak ettiğini ise 1978 yılına kadar elde ettiği tam 438 birinciliğe bakarak anlayabiliriz. Lakabın yaratıcısı ise Peugeot takımından takım arkadaşı Christian Raymond’un küçük kızıydı! Sporcular start çizgisi üzerindeyken izleyenler arasındaki küçük kızın “Bu adam hiçbir şeyi kazanmamıza izin vermeyecek. Her şeyi kendine istiyor. O bir yamyam” demesiyle beraber bu lakapla anılmaya başlanan Eddy Merckx, spor hayatındaki en başarılı yıllarını 1967-1975 arasında yaşadı. 13 sezon boyunca pedal çevirmeye ara vermeyen Eddy Merckx bu başarısının ilham kaynağının, kendisi gibi Belçikalı ve 1955 yılı Dünya Yol Bisikleti şampiyonu olan idolü Stan Ockers olduğunu sıklıkla belirtmiş ve elde ettiği şampiyonluklarla ve kırdığı rekorlarla idolünü de geride bırakmıştı.

1966 yılında ilk büyük zaferini elde ettikten tam 10 yıl sonra, kariyerinin kapanışını da yine Milano - San Remo yarışmalarında elde eden Eddy Merckx, doktorların da tavsiyesine uyarak emekli olma kararı aldı.

Başarılı yarışları sayesinde birçok firma ile sponsorluk anlaşması imzalayan Merckx'in bu ünü, adının geçtiği ürünlerin satılmasında da bir hayli etkili oldu. Günümüz yarışçılarının idolü olan Eddy Merckx’in ismi, kendi ismini taşıyan bisikletler sayesinde hala yarışlarda yer alıyor. Eddy Merckx markalı bisikletler ilk önce Kessels, Falcon, Colnago ve De Rosa tarafından üretilmiş olup, sonunda Eddy Merckx'ün kendisi tarafından üretilmeye başlandı.