Mobilemenu
Profile

Eğer Bir Şeyler Yapmazsak Yok Olacak 5 Orman

Orta Amerika, Güney Amerika ve Asya'daki ormanlar tarım, yol yapımı ve ekonomik kalkınma için arazi temizlendiğinden dolayı ağaçlarının yüzde 90'ını kaybetti.

Evet bu korkunç bir rakam ve şu bir gerçek ki, bilim adamları, beş çeşit kertenkele, sürüngen ve yılandan birinin ormansızlaşma nedeniyle yok olabileceğini söylüyor.

Biz de ağaçlarının yarısından fazlasını kaybeden ve eğer bir şeyler yapmazsak yok olacak 5 ormanı sıraladık. Belki yazmak bile bir fayda sağlar.

Güneybatı Çin’in Dağ Ormanları

Bu iğne yapraklı ağaçlarla bezeli orman, altın maymun, dev panda, kırmızı panda ve diğer nesli tükenmek üzere olan vahşi hayvanların da yaşam bölgesi. Ve maalesef bu ormanda ağaçların yalnızca yüzde 8’i hayatta. Bu nedenle biyolojik çeşitlilik için önemli bir noktada.

Orijinal orman örtüsünün azlığına rağmen, bölge kuşların ve memelilerin yüzde 50'sini içinde bulunduruyor. Ayrıca bu ormanlar kültürel çeşitlilik bakımından oldukça zengin. Çin'in 55 etnik azınlığının 17'sinin üyesi bu bölgede ikamet ediyor. Çin yönetimi ise henüz bu yok oluş karşısında geniş çaplı önlemler almış değil.

Güney Amerika’nın Atlantik Ormanı

Brezilya'dan Arjantin ve Paraguay'a uzanan bu bölge, dünyanın en çeşitli ekosistemlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Güney Amerika'nın Atlantik ormanları, jaguarlar, altın aslan tamarinler, ve tembel hayvanlar olmak üzere 20.000 bitki ve yabani hayattan binlerce türü içeriyor.

Çin'in güneybatı kesiminde olduğu gibi, bu bölgenin de ormanlarının ciddi bir kısmı parçalanmış - sadece yüzde 8'i mevcut - ve dünyanın en savunmasız bölgesi olarak kabul ediliyor.

Güney Afrika Sahil Ormanları

Doğu Afrika Sahil Ormanları Güney Somali'den geçip Kenya ve Tanzanya üzerinden Güney Mozambik'e kadar uzanıyor. Bölge, tropik kuru ormanların yanı sıra bozkırları, otlak ve sulak alanları da içeriyor.

Bugün ise bu ormanlardan geriye yalnızca yüzde 10'luk bir alan kaldı. Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Malavi, Ruanda bu ormanların kaybına yakından tanık oldu. Bir rapor, batı Afrika’da bu nemli ormanların neredeyse yüzde 90'ının kaybolduğunu belirtiyor. Ve işler böyle giderse yakın bir gelecekte bu sahil ormanlarından maalesef tek bir iz bile kalmayacak.

Indo-Burma Ormanı

Doğu Hindistan'dan Malay Yarımadasına uzanıp Laos, Tayland ve Kamboçya'yı da içine alan bu bölge biyoçeşitlilik yönünden bir başka önemli nokta olarak kabul ediliyor.

Indo Burma ormanları, 1.300 kuş türüne ev sahipliği yapıyor ve 2 milyon kilometre içerisinde halihazırda yeni hayvan türleri keşfediliyor.

Bu eşsiz ekosistemde uzun kollu kuyruksuz maymunlar ve tatlı su kaplumbağaları yaşıyor.Tik ağaçları ve diğer lojistik gelişmeler için arazi temizlendiğinden, bölgenin yağmur ormanlarının yüzde 95'i kayboldu. Tatlı su bataklıkları ve sulak alanlar da ayrıca pirinç tarımı için tahrip ediliyor. Kısacası bu orman yakın gelecekte sadece fotoğraflardan ibaret kalabilir.

California Floristic Province Ormanları

Oregon, California ve Meksika'daki Baja California'yı sınırlarının içine alan California Bitki Sahası (California Floristic Province), dünyadaki en büyük canlı organizma olan sahil kırmızı ağaçlarına ev sahipliği yapıyor.

Akdeniz benzeri bir iklime sahip olan orman aynı zamanda ABD'de kuşlar için en büyük üreme alanı niteliğinde. Bununla birlikte orman, dev kanguru fareleri ve çöl semenderleri de dahil olmak üzere tehdit altındaki türlere ev sahipliği yapıyor.

Kirlilik, yol yapımı ve kent merkezlerinin genişlemesi nedeniyle orijinal bitki örtüsünün yalnızca  %24,7'si sağ kalmış durumda.