Mobilemenu
Profile

Elektrikli Wakeboard

Masmavi denizlerde kullanılan wakeboard’un keyfini bu sporun tutkunları iyi bilir. Ancak, wakeboard macerası yaşayabilmek için hareket özgürlüğünü kısıtlayan bir iple bir tekneye bağlı olma zorunluluğu, zaman zaman can sıkıcı olabilmekteydi. Gülü seven dikenine katlanır belki ama artık buna gerek kalmayacak. Çünkü İsveç merkezli bir firma wakeboard’un küçük dikenlerini bizim için çoktan temizlemiş. İp yok, tekne yok; elektrikli wakeboard’umıza atlıyoruz ve masmavi suların üzerinde özgürlüğün tadını çıkarıyoruz.

Proje üzerinde 2012 yılından beri çalışan Radinn isimli İsveç merkezli firma, 2014 mayısında ürünü kamuoyu ile paylaşacak aşamaya geldi. Ana malzeme olarak hafifliği ve sağlamlığı dikkat çeken karbon fiber kullanan firma, 29 kg ağırlığında ve saatte 46 km hız yapabilen elektrikli wakeboard’u üretmeyi başardı. Lityum pili sayesinde 1 saat kesintisiz suda kalabilen board, sessiz çalışmak gibi önemli bir avantaja da sahip. Jet itiş sistemiyle tuzlu sudan etkilenmeyen board’un kontrolü avuç içine sabitlenen kablosuz kumandası ile kolayca yapılabiliyor. Bu sayede board’un yönünü ve hızını belirleyen tekne değil, bizzat sporcunun kendisi oluyor.

Tekne veya dalgaya ihtiyaç duymayan özgür wakeboard’un bedeli şuan için 20 bin dolar. Ancak zamanla piyasadaki elektrikli board sayısı arttıkça fiyatı düşebileceği gibi kiralamak da mantıklı bir seçenek haline gelebilir. Araba arkasında da rahatlıkla taşınabilen elektrikli wakeboard’a yakın gelecekte tatil beldelerimizden birinde rastlarsanız "denemeden gelmeyin" deriz!