Mobilemenu
Profile

Emrah Perçemkaya: Çoban ve Snowboard Antrenörü!

Merhaba Emrah, bize kısaca kendinden bahsedebilir misin?

Adım Emrah Perçemkaya. 30 yaşındayım. Evliyim, iki çocuk babasıyım. Eğlenceyi ve sporu seven bir kişiliğim var. Futbol, satranç, masa tenisi, snowboard gibi sporlardan vazgeçemem. Özellikle snowboard’u çok seviyorum.

Şimdilerde tutkun olan kayak ve snowboard sporlarını nerede gördün, denemeye nasıl karar verdin?

Bizim köyümüz Davraz’da olduğu için köyden gelip geçerken buradaki kayak merkezinde gördüğümüzde merak sardık diyebilirim. Zaten spora da meraklı biriyimdir. Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nün açmış olduğu kursa katılarak da kayak sporuna başlamış oldum.

Kayağa dair ilk izlenimlerin neler oldu? Bu spor sana neler hissettirdi?

Aslında kar sporlarıyla çocukluğumuzdan beri uğraşıyoruz. Kışın kar yağdığı zaman arkadaşlarla toplanır, eğimli bir yer bulur ve oradaki karları ezerek kayardık. Bu oyunlar bize denge konusunda da çok yardımcı oldu. Hem çok eğlenceli hem de heyecan verici sporlar gerçekten.

Ayrıca bu sporları yapmaya başladığın zaman başka bir şey düşünmüyorsun, sinir veya stres kalmıyor kafan rahat oluyor. O yönden de çok iyi bulmuştum.

İlk başlarda çevrenden aldığın tepkiler nasıldı?

İlk başta çok bilmedikleri için snowboard antrenörlüğü konusunda tedirginlerdi. Ancak kayak ve snowboard ilerledikçe ve insanlar bu sporları tanıdıkça aslında o kadar korkulacak, doğru yapıldığında tehlikeli sakatlıklar yaşanacak sporlar olmadığını gördüler. Bu noktadan sonrada annem, babam ve ailem bu konuda daha da iyimser yaklaştılar.

Önce kayakla başlayıp daha sonra snowboard’a geçmişsin. Çoban olarak bir işin ve sorumlulukların varken kendini kış sporlarında geliştirmekte ve bu sporlara zaman ayırmakta zorlanmadın mı?

Hayvanları zaten kış aylarında gezdirmiyoruz. Sabah akşam yiyecek veriyoruz sadece. Ayrıca eşim de bana destek olduğu için sporlar için imkan bulabiliyorum.

Antrenör olmaya nasıl karar verdin? 

Snowboard sporunda ilerledikçe kendimi geliştirdim. Davraz’da antrenör eksikliği olduğunu da görüyordum. 2013 yılında federasyonun açmış olduğu kursa katılarak Davraz’da antrenörlük belgesi aldım. Şu anda da snowboard eğitimi veriyorum. Maksat dağa bir katkımız olsun…

Köydeki çocuklara da bu sporu öğretiyorsun değil mi? Snowboard’da başarılılar mı?

Tabii ki ilk başlarda zorlandık. İmkan ve malzemeler kısıtlıydı ama şimdi kendi kayak odamız var: Perçemkaya Kayak Odası. Bu sayede çocuklarımıza da kendi malzemelerimizi vererek eğitim konusunda yardımcı oluyoruz. Bu sporu onlara ne kadar sevdirirsek Davraz’ın ismi o kadar duyulur diye düşünüyorum.

Tabii ki aralarında başarılı olanlar da var. Mesela şu anda Türkiye üçüncüsü Enes Perçemkaya var. Doğukan Özkan var o da Türkiye dördüncüsü. İnşallah Türkiye birincisi veya ikincisi de olurlar. İlerleyen zamanlarda inanıyorum ki Davraz’dan uluslararası alanda da derece getirecek sporcular çıkacak

Kendi çocuklarını da kış sporlarına alıştırmaya başlamışsın bile. Çalışmalar nasıl gidiyor?

Kızım şu anda 7.5 yaşında ve 5 yaşından beri kayıyor. Şu anda hem okuluna devam ediyor hem de snowboard yapıyor. İnşallah seneye yarışlara da girecek. Oğlum henüz 5 aylık. Ona da şimdiden board ayarlamaya çalışıyorum. İlerde iyi birer sporcu olacaklarını düşünüyorum. Bizde bu dağ ve kar sevdası olduğu sürece güzel sporcular yetiştirmeye çalışacağız…

Hem çoban hem de snowboard antrenörü olarak hayatının büyük bir kısmının doğada geçtiğini ve bu konuda pek çoğumuzdan şanslı olduğunu söyleyebiliriz. Buna katılır mısın?

Tabii ki doğada olmak insana özgürlük, huzur, mutluluk veriyor. Sessiz, sakin, şehirden ve gürültüden uzak, doğal bir yaşam sürüyoruz.  Çobancılıkta ve snowboard’da dağda bulunmak durumundasınız. Mutlu, huzurlu, sakin bir ortam olması açısından bakınca ikisi de aynı mantık ama tabii ki snowboard daha zevkli!

Davraz pistlerini nasıl buluyorsun? İyi ve geliştirilmesi gereken yönleri nelerdir?

Davraz kar yönünden doğudaki veya Kayseri’deki merkezlere göre çok iyi. Pistler çanak sistemi olduğu için istediğin yerde kayıp yine aynı yere inebiliyorsun. 4 şeritli otoban gibi düşünün! Güneşi de çaprazdan aldığı için fazla kar erimesi olmuyor. O yönden de çok iyi.

Türkiye’de veya dünyanın başka bir yerinde kayma imkanı buldun mu? Buraları nasıl buldun?

Palandöken ve Erciyes’te kaydım. Buraların mazisi daha eskiye dayanıyor, Davraz’a baktığınızda daha 20 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu görüyoruz. Oralar buraya göre daha gelişmiş ama burası da gelişecek. Pist, tesis ve konaklama yönünden gelişip, eksikler giderildiğinde Davraz’ın bir numara olacağını düşünüyorum.

Çobanlık da yapmakta olduğunu duyan öğrencilerinden ve diğer sporculardan aldığın tepkiler nasıl oluyor?

Kendini saklamamak her zaman daha iyidir. Ben de mesleğimin çobanlık olduğunu her zaman söylüyorum. Bu konuda öğrencilerden de hep olumlu tepkiler ve tebrikler alıyorum. Neysek oyuz.

İleriye dair hedeflerin, planların neler?

İlerde iyi sporcular yetiştirmek, kendimizi ve ailemizi geliştirmek istiyoruz. Perçemkaya Kayak Odası adına daha büyük işler başarmak istiyoruz. Bu sporda uluslararası alanda başarılı sporcular yetiştirip dereceler alacağımızı ve Isparta, Davraz adına güzel işler yapacağımızı düşünüyorum.

Perçemkaya Kayak Odası olarak bütün halkımızı buraya Davraz’a bekliyoruz!

Emrah Perçemkaya'ya ulaşmak için: epercemkaya@gmail.com