Mobilemenu
Profile

En Acayip 5 Kaykay Parkı

Santa Barbara Kilisesi (İspanya)

1912'de mimar Manuel del Busto tarafından tasarlanan İspanya, Asturias, Llanera'daki Santa Barbara kilisesi yıllarca ihmal edildikten sonra terk edilmiş.

"Kilise Tugayı" olarak adlandırılan bir kolektifin liderliğinde (çevrimiçi bir bağış toplama kuruluşunun ve Red Bull'un da yardımıyla) girişimci bir grup birey, binayı kurtararak Kaos Tapınağı olarak adlandırılan halka açık bir kaykay parkına dönüştürdü.

Duvar ve tavandaki geometrik figürler baştan aşağı yenilenen kilisede benzersiz bir görüntü oluşturuyor. Neredeyse her düz yüzey bir dizi renkle kaplı ve rampa, her iki yanından uzunlamasına pencerelerle aydınlatılmış. Bu detaylar da kaykay için gerçekten özel ve sıra dışı bir mekanın ortaya çıkmasına yardımcı olmuş.

Andre Senizergues'in Oturduğu Ev (ABD)

Eski dünya şampiyonu kaykaycı Pierre Andre Senizergues aynı zamanda Etnies gibi markaları üreten bir konfeksiyon şirketi olan Sole Technology'nin sahibi. Eski kaykaycı yeni girişimci Andre, hem ev hem de kaykay parkı olarak kullanmak istediği bir yer hayal ediyordu. Ve bir yatırım alınca da Malibu’daki şahane bir evde bu arzusunu gerçekleştirdi.

Senizergues'in Malibu’daki sıra dışı parkı ya da evi yassı bir tüp biçiminde ve duvarlar tavan içine eğik durumda. Bu sayede tüm duvarlarda kaykay ya da paten sürülebiliyor. Burada aynı zamanda sıra dışı ve bol kazançlı kaykay yarışları da düzenleniyor.

Pinball Machine Park (Yeni Zelanda)

Alkolsüz içecek firması Mountain Dew, yeni lezzetlerini tanıtmak için Yeni Zelanda'nın Henderson, West Aukland kentinde bulunan bu tam işlevli langırt makinesini paten parkına çevirmişti. Paten parkı adeta sensörler, sesler ve ışıklarla donatılmış 600 metrekarelik bir makineye benziyor.

50 bin dolar maliyetle 17 günde inşa edilen park ne yazık ki tanıtımın ardından söküldü ama paten ve kaykay sevdalıları bu parkı hiç unutmadı.

Dimjalla Parkı (Avustralya)

Avustralya’da bulunan bu park tamamen kolektif bir çabayla bu hale getirilmiş. Grafiti ustaları, BMX tutkunları, patenciler ve kaykaycılar bir araya gelerek tüm bu aksiyonlar için bir yer tasarlamışlar ve en sonunda bu karpuz şeklindeki parkı yapmışlar.

Herkese açık ve hoşgörülü olan parkın yaratıcılarından Brad Wright bu girişim için “Parkla ilgili okuduğum tek olumsuzluk kayganlığa ilişkin endişeler. Bu kayganlıkla ilgili girişimlerimiz var ve daha da büyük bir sorun haline gelmeden gereken tüm düzeltmeleri yaptık. İsteyen herkes gelip bizzat test de edebilir” diyerek herkese açık lafının hakkını bir kere daha vermiş.

Yüzer Mini Rampa (Finlandiya)

“2014'te Finlandiya'da snowboard yıldızı Roope Tonteri yaz aylarında da en sevdiği şeyi yapmak yani kaymak istedi...”

Evet, Finlandiya’daki bu mini rampanın kuruluş hikayesi böyle özetlenebilir. Onun bu isteğini kırmayan sponsoru Red Bull mini bir rampa inşa etmeye razı oldu ve bu küçük göl üstüne hem kaykay hem de patencilerin gelip takılması için sıra dışı bir alan kurdu.

Buradaki gelenek ise hata yapan ya da düşenlerin bir de buz gibi suya atlayarak bir nevi başarısızlığının cezasını çekmesi. Biraz acımasızca ama epey de eğlenceli olduğu söyleniyor.