Mobilemenu
Profile

En Acayip Tırmanış Videoları

Mr. Muscle

Yapay duvar tırmanışı artık en az dağ tırmanışı kadar ilgi çekiyor. Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde birçok yapay duvar tırmanış platformu var ve bu alanlara olan ilgi her geçen gün artıyor.

Yapay duvar tırmanışının diğer dikkat çekici özelliği ise yarışma formatıyla izleyiciye sunulması. Hatta bu yarışmalar o kadar ilgi çekiyor ki Eurosport’tan tutun Sky Sport’a kadar dünyadaki birçok spor kanalında yayınlanıyor.

Kanadalı Sean McColl de yapay tırmanış branşının yaşayan en ünlü isimlerinden biri. Dağ tırmanışçısı orjinli McColl bugüne kadar birçok farklı tırmanış branşında yarışmalara katılıp derece almıştı. Ama 2015’te kendi memleketinde bouldering finalinde yaptığı tırmanış ile seviyeyi bir tık daha yükseltip “Kapattık beyler” demişti.

Hakiki Örümcek Adam

Jyoti Raju’dan ve çok özel yeteneğinden daha önce bu sayfalarda bahsetmiştik. Hintli tırmanışçı bugüne kadar rastladığımız amatör ya da profesyonel hiçbir tırmanışçıya benzemiyor.

Çıplak el ve ayakla bulabildiği her yere tırmanan ve hayatını da adeta tırmanarak geçiren Raju, CNN, Euronews gibi kanallarda da haber olup dünyaca tanınmıştı.

Özellikle geniş kale duvarlarına hem de tersten tırmanmasıyla ünlü olan Örümcek Adam lakaplı Raju en acayip performansına ise hemen aşağıdaki video çekiminde imza atmıştı ve bir nevi “Ben bu dünyadan değilim” mesajını vermişti.

Chris Sharma Çıplak Elle Köprüye Tırmanıyor

Chris Sharma dünyanın en popüler tırmanışçılarından biri. Daha 15 yaşındayken Amerika’nın en zorlu rotalarında tırmanışlar yapan Sharma, çıkılmadık dağ, kazanılmadık tepe bırakmadı.

Dağ, kaya tırmanışı, mağara tırmanışı, buzdağı tırmanışı… Hemen hepsinde inanılmaz bir yeteneğe sahip olan Sharma şov amaçlı birçok gösteriye de imza attı. Tüm popülerliği ve yeteneğine rağmen birçok yarışmaya da katılan Sharma kendini denemeyi ihmal etmiyor.

Bu denemelerinden birini de 2014’te İspanya’da’ Red Bull’un sıra dışı etkinliği Red Bull Creepers’ta yaptı ve tahmin edebileceğiniz gibi kazandı.

Tarihi Puente la Reina köprüsüne serin sulara düşmeden tırmanma minvalinde ilerleyen yarışmada yeteneğini konuşturan Sharma, çıplak el ve sıfır önlemle acayip bir tırmanışa imza atmıştı.

En Genç Tırmanışçı!

O, kendi yaş grubunun en popüler tırmanışçısı. Yaş grubu ne mi? Sadece 20 ay!

Evet, 20 aylık bu bebek birkaç yıldır Amerika’da epey popüler. Ailesinin “Yürümeden tırmanmaya başladı” diye anlattığı Ellie Farmer, bugün dünyanın bilinen en genç tırmanışçısı.

Yapay duvarlarda yaptığı tırmanışlarla YouTube üzerinden popüler olan Ellie bebek, daha sonra Amerika’da birçok programa da katılınca şöhreti arttı. Muhteşem stiline rağmen bir koruma olmadan duvara tırmandırılması ailesine karşı tepkiler yaratsa da onun bu yaştaki yeteneği her zaman daha fazla dikkat çekiyor. Bundan birkaç yıl sonra dünyanın en zorlu dağlarına en genç yaşta çıkan tırmanışçı unvanını alırsa kimse şaşırmaz.

Birebir Tırmanış Deneyimi

Bir tırmanış deneyimine birebir tanık olarak listemizi bitirelim.

New York’ta inşaat halindeki kuleye tırmanan profesyonel dağ tırmanışçısı Jimmy Chin bu aksiyonu 360 derecelik bir video haline getirerek adeta nefes kesti. 800 feet yüksekliğindeki kuleye adım adım tırmanan Jimmy’e eşlik ederken aşağı çok bakmamaya dikkat edin. Zira sanal dünyada bile olsa o yükseklik kalp atışlarınızı hızlandırabilir.

Şimdi kemerlerinizi bağlayın ve Jimmy’e katılmak için aşağıdaki videoyu ziyaret edin. Eğer 3D ya da sanal gerçeklik gözlüğünüz varsa deneyimin gerçeklik düzeyi de artacaktır.