Mobilemenu
Profile

En Başarılı Kayakçılar

Madem kayak Alp ve Kuzey disiplinleri olarak ikiye ayrılıyor her iki türün de hem başarılı hem de popüler iki ismine yakından bakmak gerekir. Alp disiplini dendiğinde akla gelen ilk isim kuşkusuz Alberto Tomba’dır. Bu yıl 50’nci yaşını dolduracak İtalyan usta 80’ler ve 90’larda tam bir kar fırtınasıydı. Üç kez Olimpiyat altını kazanan, slalom ve dev salalomun harika çocuğu Dünya Kupası’nı dokuz kez evine götürdü. Lakabı mı? Bomba Tomba!

Ama onun karşısına dikilen korkutucu bir Kuzey disiplini rakibi var. Tomba’dan bir yaş küçük Norveçli Björne Daehlie, bu sporun gördüğü en güçlü adam olabilir. En azından VO2max, yani kanın taşıdığı oksijen miktarı açısından dünyanın en korkulacak adamı bu kayaklı koşu ustası. Dahlie, 1992 ile 1999 yılları arasında Kuzey Disiplini Dünya Kupası’nı altı kez kazandı. Kazanamadığı iki yılda da ikinci olarak sürpriz yaptı! Cross country kayağın tartışmasız bir şekilde gelmiş geçmiş en başarılı sporcusu o. Olimpiyatlardakilerle birlikte 10, 15, 30 ve 50 kilometrelik kayaklı koşularda tam 29 madalyası var. Dünyanın en çok dayanıklılık isteyen açık hava sporunda bunu başarabilmek, dağlardan kıvırarak inmeye benzemez Bay Tomba!

İkili haricinde Jean-Claude Killy, Toni Sailer, Emile Allais, Andrea Lawrence, Hermann Maier, Suzy Chaffee, Bode Miller, Kim Reichhelm, Jonny Moseley, Alf Engen, Glen Plake, Stein Eriksen, Scot Schmidt, Warren Miller, Dick Durrance gibi isimler kayak tarihinde önemli yer tutuyor.