Mobilemenu
Profile

En Başarılı Trekking Ayakkabıları

Hadi atın kendinizi doğanın kucağına, artık zamanı gelmedi mi şehrin gri renginden sıyrılmanın? Ne yapılır ki doğada demeyin. Neler yapılmaz ki? Önce derin bir nefes almakla başlayın işe, aldığınız oksijeni tüm hücrelerinizde hissedeceksiniz. Tazelenmenin en iyi yöntemlerinden biri doğada vakit geçirmektir. Sadece bedensel olarak değil elbette aynı zamandan ruhsal bir tazelenmeden de söz ediyoruz. Çantanızı alıp patikalarda yürümek, derelerden geçmek, tepelere tırmanmak arada yüzünüzü güneşe dönüp sırt üstü toprağa uzanmak tahmin edemeyeceğiniz kadar güzeldir, içinizdeki doğayı keşfetmek özünüze dönmektir aslında. Özünüze dönmeye, hayattan sıyrılmaya karar verdiyseniz trekking veya hiking etkinliklerine katılabilirsiniz. Trekking, doğa yürüyüşüdür, zorlu parkurları içerir. Hiking ise günübirlik doğa yürüyüşüdür. Kentten birkaç saat uzaklaşmanın güzel bir yoludur. Trekking veya hiking için yola çıkmadan önce bazı malzemeleri yanınıza almanızda fayda var çünkü gün içinde bunlara ihtiyacınız olabilir. Özellikle mevsime göre değişen bu malzemeler sizin kurtarıcınızdır. Neler götürmeniz gerektiğini mutlaka önceden öğrenin. Özellikle de ayakkabı seçimine dikkat!

En başarılı trekking / hiking ayakkabıları hangileri diye araştırdığınızda genel olarak benzer özellikteki yürüyüş ayakkabılarına rastlarsınız. Bu tür ayakkabılar özel malzemelerden üretilen, her mevsim koşulunda kullanabileceğiniz ayakkabılardır. Farklı modelde pek çok çeşit bulabilirsiniz ama en iyisi ayağınızın en rahat ettiği yürüyüş ayakkabısıdır. Trekking veya hiking için ayakkabı seçerken ayaklarınızı dinleyin. Tüm gün sizi taşıyacak ve zorlu parkurları kolayca aşmanızı sağlayacak olan onlar. Nasıl bir ayakkabı seçmelisiniz?

Trekking /hiking ayakkabıları belli özelliklere sahip olmalıdır. Ayaklarınızın rahat edeceği, rahat hareket edebileceğiniz, su geçirmeyen ve özel malzemeden yapılmış trekking/hiking ayakkabıları seçerek olası rahatsızlıklardan uzak kalırsınız. Ayakkabılarınızı denerken mutlaka kalın çorapla deneyin hatta iki kat kalın çorapla deneyin. Eğer ayakkabınızı denemeden alacaksanız bir numara büyük almanızda fayda vardır. Yürüyüş yaparken ayağınız ayakkabı içinde rahat hareket etmiyorsa bu kan dolaşımınızı da etkiler. Ayakkabınızın bilek kısmı önemlidir çünkü ayakkabılarınız bileği saran türde olursa yürüyüş esnasında bileğinizin burkulma riskini de azaltmış olursunuz. Yapacağınız yürüyüşe göre yüksek bilekli veya daha kısa bilekli bir ayakkabı seçebilirsiniz. Trekking yaparken yüksek bilekli, hiking için ise daha kısa bilekli bir ayakkabı giymeyi tercih edebilirsiniz. Ayakkabı çeşitleri içinde sentetik malzemeden üretilmiş botlar olduğu gibi deri olanları da vardır. Deri botlar, Goretex veya eVent malzemeden üretilen botlara göre daha ağır olur. Tam deriden imal edilmiş bir bot ayağınızı sıcak tutar ve su geçirmez ama ağırlığı ile ayaklarınızı yorabilir. Sentetik malzeme ile üretilen botlar daha hafiftir, su geçirmez ve ayağınızı sıcak tutar. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta her iki tür ayakkabının da nefes alan türden ayakkabılar olmasıdır. Yoksa ayağınız terler ve bu da yürüyüş esnasında ve sonrasında sizi rahatsız eder.

Ayakkabı seçiminizi yaparken yukarıda yer alan önerileri göz önünde bulundurursanız, kendinizi tabiat ananın kucağına bırakıp her şeyden sıyrılırken, anın büyüsünü bozabilecek problemlerle karşılaşma olasılığını düşürmüş olursunuz.