Mobilemenu
Profile

En Çok İzlenen Beş Serbest Dalış Videosu

Freediving son yılların yükselen su sporlarından biri. Her yıl yeni rekorların kırıldığı serbest dalış disiplininde bir nevi insanın kendi potansiyeliyle savaşının da izlerini görüyoruz. 1955’ten itibaren kırılmaya başlanan rekorlarda muhteşem bir gelişme var. 37 metre ile kırılan ilk serbest dalış rekoru 130 metre sınırını çoktan aştı. İleride ulaşılacak seviyeler ise tahmin bile edilemiyor. İşte kimi tarihe geçen kimi ise enteresan yerleri seçmesi nedeniyle popüler olup interneti kıran beş freediving videosu.

Guillaume Néry

Büyük ihtimalle tüm zamanların en popüler serbest dalış videosu. Guillaume Nery’nin videosu bu branşı alıp adeta sanatla buluşturmuştu.

Kız arkadaşı ve bir başka dalışçı arkadaşı Julie Gautier ile birlikte yaptığı bu dalışta Nery okyanusa bambaşka ve epey derinden bakan bir deneyim sunmuştu.

Aslında Nery’nin yaptığı ve başardığı şey iyi bir film ile bu sporu kitlelere tanıtmaktı. Ve basit gözüyle bakılan serbest dalış o kadar estetik bir şekilde sunmuştu ki, video bir anda viral olup 25 milyon kişi tarafından izlendi.

William Winram

2 yıl önce William Winram’ın gerçekleştirdiği rekor denemesi epey gündeme gelmişti. 145 metrelik bir derinliğe inmeyi planlayan William’ın videosu yayınlandığında ise ipin ucu kopmuştu. Zira William videoda gördüğümüz her şeyi tek nefeste yapmıştı!

Dünyanın hem en derin hem de en uzun serbest dalış denemesi olan bu video serbest dalış sporunun bütün özelliklerini içinde barındırıyor. Vücut hareketleri, hızlanmalar, nefes tutma ve vücut kontrolü. Eğer serbest dalışa meraklıysanız bu video en üst seviyede yapılabilecek her şeyi içinde barındırıyor. Ama elbette gaza gelip denemeye kalkmayın çünkü nefesinizi o kadar tutmanız, uzun yıllardır bu işi yapmıyorsanız, imkansız.

Serbest dalışa serbest bakış

Sualtında aksiyon olur mu? Eğer profesyonel serbest dalışçılar işin başındaysa olur. Bir kaçma-kovalama sahnesi ekseninde gelişen bu video sualtı dansına bile dahil edilebilir.

Elbette böyle bir maceraya dahil olmak için iyi bir eğitimden geçmek şart. Bir batığa dalış yapmak bile inanılmaz zor bir şeyken o batıkta kıvrak bir aksiyona dalmak epey yetenek ve çalışma ister.

Serbest dalışta "Serbest Performans" adını koyabileceğimiz bu video bu işin eğlenceli ve aksiyonlu tarafını ön plana çıkarıyor. Bunu yaparken de “Keşke ben de yapabilsem” dedirterek adeta serbest dalışa özendiriyor.

Köpekbalıklarıyla dalış keyfi

Bu kez serbest dalış ile cesaretin buluştuğu bir videodan bahsedelim. Köpekbalıkları normalde hiç kimsenin karşılaşmak istemediği ve yırtıcılığıyla nam salan bir canlıdır ve dolayısıyla da denizde karşınızda görmek isteyeceğiniz son hayvandır.

Ama bu serbest dalışçı arkadaşımız işi gücü bırakıp köpekbalıklarının kol gezdiği bir noktayı kendine mesken seçmiş ve orada köpekbalıkları eşliğinde dalış yaparak adeta hayatı sorgulamış. Neyse ki sorgularken kolu bacağı kaptırmadan sudan çıkmayı başarmış.

Natalia Molchanova

İlk bakışta çok dikkat çekici bir video gibi gözükmese de, Natalia Molchanova’nın bir havuzda yaptığı bu rekor denemesi göründüğünden çok daha fazlasını ifade ediyor.

Belgrad’da gerçekleştirdiği bu denemede  Natalia su altında tek nefeste tam 182 metre boyunca tur atıyor! Bu daha önceki rekorun 19 metre geliştirilmiş hali ve bu bilgiyle videoyu yeniden izleyince insan neyle karşı karşıya olduğunu daha iyi anlıyor. Gösterişsiz de olsa, sonuçta bu bir rekordu.