Mobilemenu
Profile

En Derin 5 Mağara

Krubera-Voronja Mağarası

İki kilometreden derine inen tek mağara olan Krubera-Voronja’ya hoşgeldiniz. Krubera Mağarası olarak da bilinen Voronja’nın, son ölçümlerle beraber tam 2 bin 191 metre derinliğe kadar ulaştığı açıklandı. Zaten dünyanın en derin mağarasıydı, bunu da tescillemiş oldu. Diğer taraftan mağaranın 5 Ağustos 2007’de 56 uluslararası mağaracı tarafından yapılan araştırmasında daha da derine gidebileceği açıklanmıştı. Tanınmış bir mağara uzmanı Alexander Klimchouk “Derin uçurumları keşfedilmeyi bekliyor” diyerek açık kapı bıraktı. Kısacası Gürcistan’daki, bir adı da Karga Mağarası olan bu “kara delik” dünyanın merkezine kadar gidiyor olabilir!

Illuzia-Snezhnaja-Mezhonnogo

Anlaşılan Gürcistan, dünyanın merkezine gitmek isteyenlerin uğraması gereken en hareketli istasyon! Zira dünyanın ikinci en derin mağarası da kuzeydoğu komşumuzda bulunuyor. Abhazya’daki Bzyb masifi üzerinde bulunan mağara, tehlikeli ve çalışmanın zor olmasıyla meşhur. Temmuz 2007’de Aleksey Shelepin liderliğindeki bir ekip mağara sisteminin keşfini yaptı. Sistem birbirine bağlanan ve 1753 metre aşağıya inen iki mağaradan oluşuyor Illuzia ve Sneznaja; yani Illusion ve Snowy. İşte sadece kimliğinizle girebileceğiniz Gürcistan’da seyahat etmek için bir sebep daha!

Gouffre Mirolda

9 Ocak 2003’te başlayıp üç gün sonra biten ekspedisyonun ardından Fransa’daki Gouffre Mirolda mağarası dünyanın en derin mağarası unvanını almıştı. O zamanlar Voronjo mağarasının derinliği bugün bilinenden azdı ve Gouffre Mirolda 1733 metreyle zirveye çıkmıştı.

Vogelshact ve Lamprechtsofen

İsimlerinin okunması biraz zor olan bu iki mağara birbirlerine bağlı olduklarından tek bir mağara olarak değerlendirildiğinde 1632 metre derinliğe ulaşıyor. Polonyalı bir ekibin ekspedisyonuyla Avusturya’nın Salzburg kenti yakınlarındaki Leoganger Steinberger bölgesinde keşfedilen bu ikili mağara sisteminin daha da derinlere gittiği de konuşulanlar arasında. Kısacası belki de buzdağının sadece bir kısmı ortaya çıkarıldı!

Reseau Jean Bernard

Fransız Alplerindeki Samoens’de bulunan mağara 1602 metre derinliğe sahip. Bilinen en az sekiz girişi var. İlk kez Groupe Vulcain tarafından 1959 yılında keşfi yapıldı. Aslında 1980 yılına kadar dünyanın en derin mağarası olduğu düşünülüyordu. Buna rağmen -nedendir bilinmez- o zamanlar bile mağaracılar burada mağaracılık yapmanın pek ilginç olmadığını düşünürlerdi. Pek heyecan verici bir yer değil herhalde!