Mobilemenu
Profile

En Garip 10 Motor Sporu Yarışı

Swamp Buggy Racing

İsminden de tahmin edebileceğiniz gibi bu yarışın pisti bir bataklık. Amerika Birleşik Devletleri'nin Florida eyaletinde gerçekleştirilen yarışlarda, V8 motora sahip özel tasarımlı araçlar kullanılıyor. Yarışta kullanılan bu garip araçlar yüzüyor mu, yoksa tekerlekleriyle mi ilerliyorlar anlamak çok zor. En garibi de, tam güç çalışan ve sesi yeri göğü inleten V8 motorlara rağmen araçların düşük hızlarda ilerliyor olması.

Sprint Boat Racing

Bataklıktan hallice bir gölet (hatta su birikintisi) bu yarışı gerçekleştirebilmek için ilk şart. Bu su birikintisi içinde küçük adacıklar olması da önemli. V8 güç ünitesine sahip sürat motorları, bu adacıkların etrafında dönüşe başlıyorlar. Dönüşler o kadar sert ki, sürat motoru içindekilerin aşırı G kuvvetine maruz kaldıkları her hallerinden belli.

Rock Bouncing

Yine V8 motorlu güçlü araçların, özel jant ve lastikler ile kaya, dağ, bayır dinlemeden yol almaya çalıştıkları bir yarışla karşı karşıyayız. Aracı kullananlar pek işkence çekiyor gibi değil. Etrafa dizilip araçların kayaların üzerine çıkmasını (ya da çıkamamasını) seyredenler çok keyif alıyor, orası kesin.

Sand Drag Racing

Çamur ya da yumuşak bir zemin üzerinde 7 bin beygir gücündeki özel üretim araçlar kalkış yapıyor. Yarış ya da kalkış 300 feet yani yaklaşık 100 metre boyunca devam ediyor. Doğaüstü bir güce sahip araçlar yumuşak zeminden dolayı yarış boyunca patinaj çekiyor…

Lawnmower Racing

Özünde go-karta fazlasıyla benzeyen bu sporun da temel ayrım noktası zemin. Go-kart asfaltta yapılırken, haliyle tutunma çok yüksek, Lawnmower Racing'de yumuşak bir zemin mevcut. Ayrıca kullanılan araçlar daha güçlü. Haliyle kontrolü zor, seyri zevkli...

Pig N' Ford Races

Bu motor sporunun iki önemli aktörü var. Bir tanesi, dünya otomobil tarihinin efsane ve en çok satan modellerinden biri olan Ford Model T. Diğeri ise domuz! Yarışçılar, yarışa başlamadan önce domuzlarını kutularından almak zorunda. Yarış boyunca domuzlarını kucaklarında taşıyan yarışmacılardan, domuzunu en önce bitiş çizgisine yetiştiren kazanmış oluyor. Hayvan hakları savunucuları bu yarıştan pek hazzetmiyor. Haksız da sayılmazlar…

Formula Off-Road

Güçleri 1000-1200 beygir arasında değişen araçlarla gerçekleştirilen bu motor sporunda kum pist kullanılıyor. Aslında pist değil kum tepeleri kullanılıyor. Şaşırtıcı derecede güce sahip otomobillerin kum tepeleriyle mücadeleleri bir şekilde kendini izlettiriyor. Zaten bu motor sporunun garip olması eğlenceli olmayacağı anlamına gelmiyor!

Trailer Racing

Hiç arkasına karavan, tekne ya da başka bir yük bağlı, yani bir uzantısı olan otomobil kullandınız mı? Eğer kullandıysanız, dengesinin ne kadar kolay bozulabileceğini de biliyorsunuzdur. İşte birileri, bu haldeki dengesiz araçları yarıştırırlarsa ortaya çok eğlenceli görüntülerin çıkabileceğini düşünmüş.

Super Truck Racing

Tır çekicilerini piste koyup yarıştırmak ilk kimin aklına geldi bilmiyoruz ama kesinlikle çok parlak bir fikir. Özünde son derece güçlü olan tır çekicileri bazı modifikasyonlarla birlikte daha çevik hale getirildiğinde, seyrine doyulmaz, kıran kırana bir yarış çıkıyor ortaya.

24 Hours of Lemons

Lemans yarışlarını mutlaka duymuşsunuzdur. Seyirci kaygısından ziyade, markaların ne kadar dayanıklı ürünler ürettiklerini ispatlamaları adına gerçekleştirilen ve 24 saat aralıksız gerçekleştirilen yarışlardır. İşte Lemons da buradan esinlenerek hayata geçirilmiş bir yarış. Ama Lemans'tan farklı olarak markaların son teknoloji ürünü motor ve otomobilleri değil, 500 dolar karşılığı kiralayacağınız dayanıklı(!) külüstürler yarışıyor. Bir gün yolunuz Kaliforniya'ya düşerse, siz de 500 dolar karşılığında saatlerce pistte dönebilirsiniz.

BONUS