Mobilemenu
Profile

En Havalı Su Sporu: Flyboard

Fransız Jetski şampiyonu  Fransız Franky Zapata tarafından 2011 yılında Fransa’da tasarlanan Flyboard, Deniz suyunu güçlü motorlarla iterek su üzerinde uçmayı yükselmeyi sağlayan bir eğlence aleti. Birkaç prototipten sonra ellerin ve ayakların stabil durmasını sağlayarak kişiyi su üzerinde uçurmayı başaran Flyboard, Çin’de düzenlenen 2012 Jet Ski Dünya Şampiyonası sırasında bütün dünyanın beğenisine sunuldu ve bu havalı aletin videoları, YouTube’da 15 gün içinde 2.5 milyon tık aldı.

Turizm bölgelerindeki popülaritesini gün geçtikçe artıran yörelerinde bulunan beach park’larda , eğlence mekanlarında ve benzeri ekstrem su sporlarının yapıldığı yapay ve doğal göletlerde (tuzlu ve tatlı suda da kullanılıyor) kullanılan Flyboard, 5 bin Euro civarındaki fiyatıyla henüz sadece bu bölgelerdeki su parklarında ve eğlence merkezlerinde kullanılıyor

Bu alette havada kalmak için gereken gücün %90’ını ayaklarınızın bağlı olduğu ve jet motorlarında kullanılan “nozzle” sistemi, %10’unu ise ellerinizdeki aynı sistem sağlıyor. Öğrenme süreci ise sandığınızdan kolay. İyi bir eğitmenle çalışıp, onun söylediklerine tam olarak uyarsanız 5 dakika içinde su üzerinde durmaya başlayabilirsiniz. 20 dakika sonunda ise temel hareketleri yapabiliyor olacaksınız.  Her pratiğinizde ise yeteneklerinizin üzerine ekleyerek daha ilerleyen aşamalarda sergilediğiniz akrobatik hareketlerle izleyenleri etkileyebilecek konuma gelmeyi başaracaksınız.

Peki Flyboard’un mantığı nasıl işliyor? Temel olarak; hortumun bir ucu Jetski’nin arkasına diğer ucu ise Flyboard yapan kişinin üzerindeki motorlara bağlanıyor. Jetski denizde yol alırken içine dolan su hortumun diğer ucundan kuvvetli bir basınçla çıkıyor, bu kuvvet ve  Flyboard yapan kişiyi 10 metreye kadar yükseltebiliyor ve ortaya aşağıdaki gibi görüntüler çıkıyor.

Bundan sonrası ise sizin yetenek ve yaratıcılığınıza kalmış. İster bir yunus edasıyla suya dalış ve sudan çıkış yapın, ister su üzerinde karizmatik bir şekilde yükselerek kendinizi bir süper kahraman gibi hissedin. Bu yeni nesil eğlence aleti ile ülkemizde de Antalya, Bodrum, Çeşme gibi tatil bölgelerinde buluşabilirsiniz. Flyboard’un  gelecekte su sporlarının yapıldığı bütün tatil bölgelerinde en büyük eğlence kaynaklarından biri olacağı kesin.