Mobilemenu
Profile

En İlginç Tasarımlı 8 Ev

Uzay gemisi evi

İlginç bir örnekle listemize başlayalım. Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan bu ev bütünüyle bir uzay gemisi konseptine sahip. 1950’li yıllarda inşa edilen evin sahibi de eski bir NASA çalışanıymış. Uzay gemisine ve genel olarak uzay bilimlerine duyduğu ilgiyi “gerekirse evimi bile bu işe adarım” diyerek uç noktalara taşımayı başarmış.

Usta çay koyim mi?

Bu çaydanlık evin biraz tuhaf bir hikayesi var. 1922 yılında inşa edilen bu ev aslında bütünüyle politik bir mesaj için yapılmış. Dönemin ABD başkanı Warren G. Harding'in Wyoming'de federal bir petrol rezervini içeren bolca yolsuzlukla dolu girişimi daha sonraları Çaydanlık Kubbesi Skandalı olarak zikredilmeye başlamıştı. İşte bu ev de o skandal unutulmasın diye yapılmış ve hala da olduğu yerde duruyor.

Peki neden?

Evet, insan bu eve bakınca ister istemez bu soruyu soruyor. İnsan neden tuvalet şeklinde devasa bir ev inşa ettirir ki?

Güney Kore’nin Suwon bölgesinde yaşayan ve kendine “sanitasyon aktivistleri” diyen bir grup 21 Kasım 2007’de dünyadaki ilk tuvalet şeklindeki evin açılışını yaptı: Peki neden? Vallahi bilmiyoruz. Evin içinde bol miktarda su dolabı da var ve bunları aynı anda açınca dünyanın en büyük sifonu devreye giriyor. Ne diyelim, neyse bir şey demeyelim.

Dev ayakkabıya hoş geldiniz

Mahon N. Haines yerel bir ayakkabı imparatoru. Kendi tasarımı olan ayakkabılarla daha sonradan ABD genelinde de popüler olan Mahon, ayakkabı sevgisini dindirememiş olacak ki kendine ayakkabı şeklinde bir ev yaptırıp içinde yaşamaya başlamış. 3 yatak odası 2 banyosu bulunan bu evde sıklıkla konuklarını da ağırlayan Mahon’un ölümünden sonra ev önce dondurmacıya daha sonra ise müzeye dönüşmüş.

Başka tür bir kule hayatı

Neredeyse her gün inşaat reklamlarında gördüğümüz “tower” burada gerçek anlamını bulmuş diyebiliriz. İkinci Dünya Savaşı’nda su kulesi olarak kullanılan ve Nazilerden kaçanların sığındığı Belçika’daki bu kule daha sonra gerçek bir yaşam alanına dönüşmüş. Bugün bile içinde konaklayan birileri var.

Tamamı çelik

Dışarıdan bakınca biçimsiz ve manasız gözükse de mimar ve heykeltıraş Robert Bruno Teksas’ta bulunan bu evi tasarlamak için tam 23 yılını harcamış. Tamamen çelikten inşa edilen ve uzaktan bakınca bir domuzu andıran bu ev sadece özel konukların ağırlandığı ufak bir otel olarak da nitelendirilebilir.

Şeffaflık önemli

Biraz uç bir örnekle devam edelim Japonya’da bulunan bu evin adı Transparent House. Herhalde bu evi tanımlayacak daha iyi bir isim olamazdı diye düşünmeden edemiyor insan. Dışarıdan bakınca içine de hakim olduğunuz bütünüyle “saklımız gizlimiz yok kardeşim,” felsefesiyle yapılan bu ev, tuhaflığıyla listemizde bulunmayı hak ediyor elbette.

Ketıla bassana ısınsın

Sizi görür görmez çay ya da kahve suyu koymaya yönlendirecek vintage bir örnek ile listemizi bitirelim. 1950’li yıllarda inşa edilen bu ev tam anlamıyla bir ketıl şeklinde dizayn edilmiş. İşin kötüsü şu ki içinde yaşayan insanlar var ve büyük oranda metalden yapıldığı için yazları içeride nasıl bir sıcak olduğunu tahmin bile etmek istemiyoruz.