Mobilemenu
Profile

En İyi 10 Kayak/Snowboard Filmi

Kışın gelmesiyle birlikte kayak sezonuna hazırız! Peki öncesinde efsanevi kayak veya snowboard filmleri izlemeye ne dersiniz? İşte kayak ve snowboard adına sizi daha çok heyecanlandıracak 10 film!

10- All.I.Can

Sherpas Cinema tarafından çekilen All.I.Can, iki yılda altı kıtada edilen seyahat sonucu ortaya çıktı. Tabii ki bu çabalar 2011-12’de bir dizi kayak filmi ödülünü de beraberinde getirdi. Ödüllerin ötesinde; yaklaşık 20 profesyonel kayakçıyı bir araya getirerek Şili, Kanada, Fas, Alaska ve Grönland’daki muhteşem manzaralarda yaptıkları kayak şovlarını ekrana taşıdı. Küresel iklim değişikliğini vurgulayan belgesel, bireylerin dünyaya nasıl katkıda bulunabileceklerinin üzerinde duruyor.

9 - That’s It, That’s All

2008 yapımı film, yine listemizde olan The Art of Flight filminin zeminini hazırlıyor. Profesyonel snowboardcu Travis Rice uzak ve sarp arazilere giderken karşılaştığı zorlukları filme taşıyor. Dünyanın dört bir yanındaki dağlarda çekilen film, snowboard filmleri ve snowboard’da neler başarılabileceğine dair çıtayı yükseltmiş bir eser olarak biliniyor. Trice ve arkadaşları neden snowboard’a bu kadar kan, ter ve gözyaşı döküyor? Bir göz atın, bu kadar.

8- Blizzard of AAHHH’s

Böyle bir listeye ilk profesyonel kayak filmlerinden birine yer vermemek olmazdı. 1988 yapımı ve Greg Stump imzalı film, Amerikan Glen Plake, Mike Hattrup ve Scot Schmidt gibi kayak efsanelerinin sürüşlerini konu alıyor. Bu üç kayakçı da şuan ki çoğu profesyonel için ilham kaynağıdır. Andrew Poppy, Schonherz&Scott, Ted Musgrave, Nasty Rox Inc., Propaganda, Alpha Blondy ve Act’ın rock müziği tınıları eşliğiyle bizi dünyanın en muhteşem kayak merkezlerine götürüyorlar.

7 - McConkey

Hem kayağı hem de kayak filmlerini tamamen farklı bir seviyeye getiren profesyonel kayakçı ve BASE jumper Shane McConkey’i duymuşsunuzdur. 2013 yapımı belgesel, yakın arkadaşlarını, ailesini, yaşamını, ölümünü ve mirasını ele alıyor. Sloganı filmi oldukça iyi özetliyor: “Bir hayatın var. Yaşa”

6 - Deeper/Further/Higher Üçlüsü

Bu üçlü seri profesyonel dağ snowboardcusu Jeremy Jones’a odaklanıyor. Bilinmez tepeleri ve büyük duvarları aşan Jones, en büyük pist ve seyahatlerini Deeper(2010), Further(2012) ve Higher(2014) üçlü serisinde karşımıza çıkarıyor. Ayrıca kendisi 2013’te National Geographic tarafından Yılın Maceracısı seçilmişti. Deeper, diğerlerinden farklı olarak snowboard akımına ve büyük ekrana splitboadring’i getiriyor. Helikoptere veya kar arabaları yerine serinin ilk filmi insan destekli keşiflerin iniş ve çıkışlarının üzerinde duruyor. Further, Jeremy Jones&Co’nun splitboard maceralarını filmin adından da anladığımız üzere uzaklara götürüyor. Japonya’nın rüya gibi manzaralarından, çorak ve cömert Kuzey Kutup Dairesi’ne, üçlemenin en iyi hareketi için mücadele ediyor. Son filmdeki tema ise yüksek irtifa. Gece yürüyüşleri, zirvelerde uyumak, medeniyetten 65 mil uzaklıkta kamp yapmak,  20 derecenin altında sıcaklıklar, 10 günlük fırtına ve 20 km gün boyu macera; izlemeye değer.

5 - The Art of Flight

Kuşkusuz en delice, yüksek bütçeli ve heyecan verici filmlerden biri olan The Art of Flight, ekstrem sporlara ilgi duyanların izlemek “zorunda” olduğu bir eser. Çekimleri iki yıl süren film ikonik snowboardcu Travis Rice ve arkadaşlarına(Nicolas Muller, John Jackson ve Pat Moore) dağlarda neyin mümkün olabileceğini yeniden tanımlama fırsatı veriyor. Sporcular; çığlıkların, kazaların ve yanlış dönüşlerin yer aldığı filmde yeni bölgeleri deneyimliyorlar.

4 - Supervention

Norveç Turizm Kurulu’nun bu film yayınlandıktan sonra yüzlerinde büyük gülümsemeler açılmış olmalı; Norveç’teki güzel manzaraları ve geniş kapsamlı yollar oldukça başarılı sergilenmiş. İskandinavya’nın da dağ ve kış sporlarına elverişli olduğunu göstermişler. Amerikan serbest stil kayakçısı Tom Wallisch ve snowboard efsanesi Terje Håkonsen’in muazzam kabiliyetlerini ortaya koyuyorlar. 2013 yapımı belgeselde World Cup kayak pisti yıldızı Aksel Lund Svindal’ın da misafirliği de dikkat çekiyor.

3 - Claim

Kendini “şimdiye kadarki en iyi kayak filmi” ilan eden, bu kibirli sloganla anılacağı için elinden gelenin en iyisini yapmış gibi görünüyor. Bu kez bir kayak filmi kendisini ve sektörü eğlenceli şekilde ele alıyor. 2008 yapımı ve Murray Wais, Steve Winter imzalı film serbest kayak sahnelerini keyifle izletiyor. Ayrıca 2009 yılında bir BASE jump atlayışı kazasında ölmeden önce Kanadalı kayak ikonu Shane McConkey’in başrol oynadığı son uzun metrajlı film olarak da kayda geçiyor.

2 - The Crash Reel

Bu belgesel, biraz kaskların yaygın kullanılmasını vurgulayan, biraz snowboard ve biraz da profesyonel snowboardcu Kevin Pearce biyografisinden oluşuyor. Pearce’in yürek burkan hikâyesi beyin hasarlarına farkındalık yaratmak ve yenilmez görünüşte bile durumun acımasız bir hal alabileceğini hatırlatıyor. Bu film diğer filmler gibi sadece muhteşem manzaralarda kayak içeren bir film değil, farkındalık yaratacak duygusal uzun metrajlı bir belgesel.

1 - Into the Mind

Sherpas Cinema’nın iki yıllık bir projesi olan Into the Mind, bu düzeyde de bir konsantrasyon gerektiriyor. Adeta ellerinde sinematografik ne varsa sergiledikleri, dağların bizi neden zorlu koşullarda geri çekmeye çalıştığını ve kayak için insanların neleri risk ettiğini çok katmanlı şekilde anlatıyor. Müzik ve sahne seçimleri de bir o kadar iyi; müzik kalp atışlarınızla aynı anda hareket ediyor ve nefesinizi tutma şansı bırakmıyor. Çok fazla diyalog yok, tek bir çizgide kayak yapmayı ve hem iyi hem de kötü olan kararı vermeyi takip ediyor. Ayrıca şaman ayinlerinin de yer verildiği filmde ağıtlar kayak yaparken hayatını kaybeden sporculara adanıyor. Son olarak; bu film için laptop ekranı maalesef yetmeyecektir, daha büyük bir ekrana ihtiyacınız var.