Mobilemenu
Profile

En İyi 5 Doğa Sporu Belgeseli

180 Degrees South: Conquerors of the Useless

İki maceraperest, Yvon Chouinard ve Doug Tompkins 1968 yılında rahat duramazlar ve uzun bir yolculuğa çıkmaya karar verirler. Güney Amerika’da mutluluk arayan bu sörfçü ve dağcı ikili bambaşka bir dünyayla karşılaşırlar. Rotaları Amerika kıtasının en güney ucundaki Patagonya olunca, ortaya epik bir hikaye çıkar. Yıllar sonra, 2007’de bu seyahatin bir belgesele dönüşmesi için tekrar harekete geçilir. Yazar Jeff Johnson batı Şili kıyılarını bir tekneyle aşarak seyahati adeta tekrar yaşar. Film muhteşem doğa görüntüleri ve bunları harika bir biçimde destekleyen müziklere sahip. Yvon Chouinard, daha sonrasında “Patagonia” adlı doğa sporları kıyafetleri üreten bir markayı kurarak o yolculuğu hiç unutamadığını da göstermiş oldu. Douglas Tomkins ise bir başka markanın The North Face’in kurucusu. Eh, maceraperestlerin neye ihtiyacını olacağını bu ikiliden başka en iyi bilen yoktur herhalde. Filmin yönetmeni: Chris Malloy.

McConkey

Belgesel, ekstrem kayakçı ve BASE jump ustası Shane McConkey’i ve onun ölümünü anlatıyor. Bazı tiyatrocular der ya “Sahnede doğmuşum” diye, işte Shane de kayak pistlerinde doğmasa bile buralarda oynayarak büyümüş bir isim. Babası serbest kayakçı Jim McConkey olan Shane, doğal olarak bu spora kendini kaptırır. Shane’nin hikayesi bir anlamda “günü yakala” mottosunu da ortaya koyuyor. 2009’da hayatını kaybeden efsanenin hayatını filme almak için küçük bir tim görev almış! Rob Bruce, Scott Gaffney, Murray Wais, Steve Winter ve David Zieff’ten oluşan ekip filmi birlikte yazıp yönetmişler. Tony Hawk, JT Holmes, Travis Pastrana da filmde, Shane’i anlatan arkadaşları olarak boy gösteriyor.

Hawaiian: The Legend of Eddie Aikau

Film Hawaii’nin ikonik büyük dalga sörfçüsü Eddie Aikau’nun (tam adıyla Edward Ryon Makuahanai Aikau) hayatını büyüleyici bir bakışla izleyiciye sunuyor. Eddie Aikau sörfçülüğün dışında cankurtaranlık da yapan bir ustaydı ki hayatını da bu yüzden kaybetmişti. Polinezyalıların seyahat etmek için kullandıkları bir çeşit yelkenli kano olan bir hokulea’nın kıyıdan 20 mil açıkta ters dönmesi üzerine yardıma gitmiş, bir daha kendisinden haber alınamamıştı. Bugün dünyanın en iyi sörfçüleri onu anmak için Hawaii’ye Waimea’ya gidiyor ve dalga boyu 15 metreyi bulunca denize açılıyor. Film Aikau’nun hayatını ve ölümünü tanıklar, canlandırmalar, arşiv görüntüleriyle anlatırken bir yanda da Hawaii adalarındaki ırkçılığı ve turizm endüstrisinin nelere mal olacak şekilde geliştirildiğini de ortaya koymayı başarıyor. Sam George’un yönettiği filmin anlatıcısı ünlü oyuncu Josh Brolin.

Desert Runners

Bir grup koşucu yeryüzünün en zorlu ultra maratonunu koşmak için bir araya geliyor. 250 kilometrelik bu çok günlü yarışa katılacaklar ama öncesinde onlar hakkında bir şeyi bilmelisiniz. Onlar profesyonel değiller. Bu koşunun ardından bir para ya da mali kazançları olmayacak. Üstelik onlar gibi binlerce amatör, dünyanın farklı bölgelerindeki çöllerde yüzlerce kilometre koşmak için toplanıyor. Peki niye bütün o acıları çekiyorlar? Desert Runners bu sorunun yanıtı bulabilmek için koşucuların yaşadıkları zihinsel, duygusal ve fiziksel zorluklar izleyiciye aktarıyor. Kahramanlık hikayelerinin yanında yaşanan zorluklar karşısında zor duruma düşen yarışçıların dramları haliyle gözler önüne seriliyor. Jennifer Steinman’ın yönettiği belgesel kalp rahatsızlığı çekenlere ve güneş yanıklarından hoşlanmayanlara göre değil.

The Endless Summer

Bruce Brown 1950’lerde sörf yapan, aynı zamanda fotoğraf çeken bir isimdi. Haliyle bir yerden sonra bir sörf belgeseli çekmek için kolları sıvadı ve 1966 yılında The Endless Summer’ı dünyaya hediye etti. Film yaz mevsimi nerede yaşanıyorsa oraya gidip sörf yapan, bu uğurda Kaliforniya’dan Güney Afrika’ya, Yeni Zelanda’da Tahitiye, Avustralya’dan Hawaii’ye yolculuk etmekten çekinmeyen Mike Hynson ve Robert August’un dünya çapındaki seyahatlerini ve yaşadıklarını konu ediniyor. Film bu iki sörfçü dışında onların gittikleri yerdeki yerel sörfçüleri de ele alıyor. The Endless Summer 2002 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından ABD Ulusal Film siciline “Kültürel, tarihsel ve estetik olarak önemli” notuyla korunması üzere işlendi.