Mobilemenu
Profile

En İyi 5 Kamp Filmi

Yaz geldi. Artık kamp sezonu da resmi olarak açılmış durumda. Ülkemizde Ege’den Akdeniz’e doğru inip size en uygun imkanları sağlayan birçok yerde kamp yapabilirsiniz. Yola çıkmak için biraz daha vaktiniz var. Haziran ayında istediğiniz kamp hayatı için ilk denemeleri yapabilirsiniz. Öncesinde ise evde oturup hazırlık mahiyetinde birkaç kamp filmi izleyebilirsiniz. İşte size birkaç öneri.

Moonrise Kingdom

Wes Anderson artık dünyanın en sevilen yönetmenlerinin başında geliyor. Her filminin ayrı hayranları var. Ama doğa sporları sevdalılarının favorisi hep aynı: Moonrise Kingdom.

Bir izci kampından kaçan iki çocuk ve onların peşine düşen oymak beyi daha sonradan olaya katılan başka kamp insanları, polisler vs derken ortaya doğanın içinde seyir zevki hayli yüksek eğlenceli bir film çıkıyordu. İki küçük çocuğun kamp ateşi etrafındaki dansı ise en az filmin kendisi kadar ünlü.

Stand by Me

Bir başka kült film ile listemizi sürdürelim. 80’li yıllara damga vuran filmlerden biri olan Stand by Me de, tıpkı Moonrise Kingdom gibi çocuklar arasında geçen sıra dışı bir macera hikayesi.

Bir arkadaşlarının ölüm haberi üzerine onu bulmak için doğa içinde bir yürüyüşe başlayan ve zaman zaman kamp da kuran küçük çocukların arasındaki ilişki bazen gerginleşip kavgaya dönüşse de yolun sonunda birbirlerinin hayat boyu en yakın dostları olurlar.

Bir flashback ile çocukluklarına dönen insanların hikayesini sadece kamp severlere değil herkese öneririz.

The Great Outdoors

Planlandığı gibi gitmeyen kamp gezileri… Herhalde hepimizin başına gelmiştir. Unutulan şeyler, atlanan ayrıntılar, kaybedilen yollar vs. Çoğu zaman tatsız olan bu durumlar The Great Outdoors filminde olağanüstü komik anlara dönüşüyor.

Kamp yapmanın eğlencesi ve işlerin yolunda gitmemesine rağmen bir an bile keyiflerin bozulmaması üzerine kurulan film birçok doğa sevdalısının en sevdiği ve en güldüğü filmlerin başında geliyor.

The Kings of Summer

Tam bir Pazar günü filmi The Kings of Summer. Ekran karşısına geçip hem komik hem de duygusal bir macera filmi izlemek isteyenler için birebir.

Baskıcı ailesi karşısında özgürlüğünü seçmeye karar veren küçük Joe, arkadaşları Prick ve Biaggo ile birlikte ormana kaçıp orada kendisine yeni bir yaşam kurmaya çalışır. Kendilerine birer tane ev de inşa eden çocuklar kendi krallıklarını ilan edip hayatlarını yaşamaya başlarlar. Ama özgürlüğün tadını çıkarmaları uzun sürmeyecektir.

Blair Cadısı

Kamp dersek, orman dersek ve biraz da gerilim dersek Blair Cadısı’ndan bahsetmemek olmaz elbette. 90’lı yılların sonunda epey tartışma yaratan film, bir efsanenin peşine düşen belgesel yapımcılarının hikayesini anlatıyordu.

Blair Cadısı mitinin gerçek olup olmadığını yerinde öğrenmek isteyen maceracı gençlerin bu merakı tatsız sonuçlanacak ve bu hikayenin peşine düştükleri için pişman olacaklarıdır.

Bonus: Hababam Sınıfı Tatilde

Eh, böyle bir liste yapıp da Hababam Sınıfı Tatilde filminden bahsetmemek olmazdı elbette. Serinin en maceralı ve “outdoor” yapımı olan filmde, bu kez Hababam öğrencilerini Badi Ekrem öncülüğünde bir izci kampında izliyoruz.

Attan düşen Badi Ekrem, kazanda kaynatılan Şaban ya da diğer sahneler… Her anıyla herkesin akıllarına kazınan bu filmi en iyi kamp filmleri arasında saymamak için hiçbir sebep yok elbette.