Mobilemenu
Profile

En İyi 5 Sörf Filmi

Big Wednesday (1978)

Big Wednesday, A’dan Z’ye bir sörf tutkusu filmi. Kaliforniyalı üç arkadaş Jack, Matt ve Leroy’un hikayesini anlatan film hem spor hem de arkadaşlık üzerine yapılmış en iyi filmlerden biri olarak kabul ediliyor.

Üç kafadarın hep sahilde bir araya gelip mutlaka geleceğine inandıkları dev dalgayı beklemelerini ve o dalgaya üçünün de aynı anda girme çabalarını işleyen film tamamen gerçek olaylardan filme uyarlanmış.

Sörfün Amerika’daki altın yılları olan 1962 ile 1974 arasını da mercek altına alan Big Wednesday, sörfün bir spor olmakla birlikte, tutkulu bir yaşam tarzı da olduğunu harika bir görsellikle anlatıyor. Filmin yönetmeninin de eski bir sörfçü, John Milius olduğunu hatırlatalım.

Chasing Mavericks (2012)

Bir başka gerçek hayattan ilham alan filmle listemizi sürdürelim. 2012 yapımı Chasing Mavericks (Dalgaların Peşinde), sörf yıldızı Jay Moriarity’nin hayatına götürüyor bizi.

Küçük yaşta sörf tutkusuna kapılan Jay, efsanevi dalga Mavericks’in evine epey yakın bir konumda oluştuğunu öğrenir. Ama hem tecrübesine güvenmeyen hem de özgüven problemleri olan Jay, kendisini yetiştirmesi ve en büyük dalga ile baş etmesini öğretmesi için efsanevi sörfçü Frosty Hesson’dan yardım alır.

Sörfün uzun yıllara yayılan bir eğitim de olduğunu bir usta – çırak ilişkisi üzerinden anlatan film, dışarıdan eğlenceli görünen bu sporun kendi içinde çok meşakkatli süreçleri olduğunu olgun bir dille anlatıyordu.

Blue Juice (1995)

Ewan McGregor’un ilk oyunculuk deneyimlerinden biri olan Blue Juice, Trainspotting’den bir yıl önce çekilmiş. Filmin diğer başrolü Catherine Zeta-Jones’un ise Maskeli Zorro ile ünlenmesine henüz üç yıl var. Ve bu iki gelecek vadeden oyuncu şahane bir sörf filminde bir araya geliyor: Blue Juice.

J.C. adlı sörf tutkunu bir gencin diğer bir tutkusu olan kız arkadaşı Chloe ve loser arkadaşları üzerinden ilerleyen film, J.C.’nin iki tutkusundan birini seçmek zorunda kalmasıyla düğümleniyordu. Hem iki oyuncunun da erken dönem performanslarını görmek hem de iyi bir sörf filmi izlemek isteyenler kaçırmasın.

Point Break (1991)

90’lı yılların efsane aksiyon filmlerinden biri olan Point Break, ana konu etrafında sıklıkla sörfçülerin olduğu bir film.

Film eski ABD başkanlarının maskelerini giyerek Los Angelas’taki bankaları soyan bir çetenin hikayesini anlatıyordu. FBI bu çeteyi uzun süre araştırdıktan sonra en büyük şüphelilerin bölgedeki sörfçüler olduğuna kanaat getirmiştir.

Bunun üzerine FBI, genç bir ajan olan Johnny’i (Keanu Reeves) bu sörfçülerin arasına sızdırır ve şüphelilerin suçlu olup olmadığını araştırmasını ister. Johnny arasına karıştığı sörfçülerden Bodhi ile yakınlaşır ve onun üzerinden sörf dünyasının da içine girer. Muhteşem sörf sahnelerinin cirit attığı film ünlü yönetmen Katherine Bigelow’un da büyük çıkış yapmasını sağlamıştı.

Surf’s Up (2007)

Son yıllarda animasyonlarda epey fazla penguen görmeye başladık. Bu filmler içinde kendine has bir yer bırakan yapımlardan biri ise Surf’s Up’tı.

Sörfçü penguenlerin hikâyesine odaklanan film, Dünya Penguen Sörfü Olimpiyatları sırasında yaşanan hayli rekabetli  mücadelenin öncesini ve sonrasını anlatıyordu.

Cody Maverick adlı penguenimiz ilk profesyonel yarışmasına katılacak, yeni ve yıldızı parlayan bir sörfçüdür. Antarktika-Buztanbul şehrindeki evinden olimpiyatlara katılmak için Pen Gu Adası'na doğru yola çıkar. Bu yolculuğu sırasında başka sıra dışı sörfçülerle de tanışır. Tavuk Joe, sörf organizatörü Reggie Belafonte, yetenek avcısı Mikey Abromowitz ve cankurtaran Lani Aliikai bu yolculukta tanıdığı enteresan tiplerden bazılarıdır. Ve Cody hepsinden profesyonel bir sörfçü olma yolunda bir şeyler öğrenir.

Baştan aşağı eğlence amaçlı yapıldığı belli olan bu film sörf tutkunu birçok hayvan ve insanı bol şamatalı bir hikayede bir araya getiriyordu. Bilhassa çocuklarıyla bir sörf film izlemek isteyenler için Surf’s Up’ı kesinlikle öneririz.